Google Reklamları Nelerdir ve Nasıl Çalışır? 2020

Google Reklamları: Google Reklamları Nelerdir ve Nasıl Çalışır?

 • Anasayfa
 • /
 • Google
 • /
 • Google Reklamları: Google Reklamları Nelerdir ve Nasıl Çalışır?

Google Reklamları: Google Reklamları Nelerdir ve Nasıl Çalışır?

google reklamlari google reklamlari nelerdir ve nasil calisir

Her saniye, Google’da 2.3 milyon arama yapılıyor ve arama sonuçları sayfalarının çoğu Google reklamlarını içeriyor. İşletmeler tarafından ödenen Google reklamları, tam olarak insanlar, işletmenizin sunduğu ürün veya hizmet türlerini ararken web sitenize alakalı, nitelikli trafik çekmenin son derece etkili bir yolu olabilir.

Bu makalede, Google reklamlarının ne olduğunu, Google reklamlarının nasıl çalıştığını ve neden kendi Google reklamlarınızı yayınlamanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Google Reklamları Nedir (Google AdWords yeni adıyla Google Ads)?

Google, Google AdWords’ün kullanımıyla veya Google’ın Görüntülü Reklam Ağı ve Google’ın AdSense programı aracılığıyla diğer web sitelerinde görünen reklamlarla birlikte, google.com.tr’de arama sonuçlarında görünen ücretli reklamlar sunar.

Aşağıda bir Google arama motoru sonuç sayfası (SERP) örneği verilmiştir. Ücretli Google reklamlarının biri “doğal” veya organik bağlantıların üstünde ve sonuç sayfasının en altında olmak üzere iki bölümü vardır:

google reklamlari google reklamlari nelerdir ve nasil calisir

Sponsorlu sonuçlar veya reklamlar (kırmızı kutuda) yeşil bir “Reklam” etiketi ile belirtilir. Reklamların altında görünen sonuçlara (yeşil kutuda) organik sonuçlar denir.

Google ayrıca, Google Görüntülü Reklam Ağı’nda görünen Görüntülü Reklamlar sunar. Görüntülü Reklam Ağı, Google’la ortak olan ve Google reklamlarını sunmayı kabul eden üçüncü taraf web sitelerinin kapsamlı bir koleksiyonudur. Görüntülü Reklam Ağı’ndaki Google reklamları metin, resim, video veya zengin medya biçiminde olabilir ve farklı şekilde hedeflenebilir. Bu, yeniden pazarlama ve afiş reklamları içerir.

Google Reklamlar Neden Görünüyor?

Google AdWords açık artırması, anahtar kelimelere odaklanır – reklamverenler, işle ilgili ürünleri olan, kullanıcıların ürünlerini ararken en çok kullanmaları muhtemel olan kelimeleri hedefleyen bir anahtar kelime listesi seçer. Ardından, her bir teklifi, bir Google kullanıcısının reklamlarını tıklamaları için ne kadar ödemek istediklerini temel alarak bu anahtar kelimeler için teklif verir. Bu teklif, önerilen reklamınızın kalitesine bağlı olarak Google tarafından atanan bir Kalite Puanıyla birlikte, hangi Google reklamlarının SERP (arama sonuçları)’de görüneceğini belirler. Kullanıcılar reklamları tıkladıklarında, reklamveren aşağıdaki formüle göre hesaplanan belirli bir maliyet (tıklama başı maliyet veya TBM) öder:

(Rakip Reklam Sıralaması / Sizin Kalite Puanınız) + 0.01 = Gerçek TBM

AdWords Açık Artırması

AdWords, bir kullanıcı anahtar kelime araması yaptığı her seferde gerçekleşen bir açık artırma sistemi üzerinde çalışır.

AdWords açık artırmalarını “kazanmak” ve Google reklamınızın alakalı anahtar kelimeler için göründüğünü görmek için, Kalite Puanınızı ve teklif tutarınızı optimize etmeniz gerekir. Kalite Puanınız ne kadar yüksekse, teklif tutarınızla birlikte reklam konumunuz da o kadar iyi olur. Aşağıdaki faktörler (diğerleri arasında) Kalite Puanınızı etkiler:

 • Google reklamınızın arama sorgusuyla alaka düzeyi
 • Google anahtar kelimesinin reklam grubunuzla alaka düzeyi
 • Reklamınızın alaka sayfasının alaka düzeyi
 • Reklamın ve reklam grubunun geçmiş tıklama oranı (TO)
 • Genel tarihsel hesap performansı

Ayrıca yüksek bir kalite puanına sahip olmanın genel faydaları da vardır:

 • Daha düşük maliyetler – Google, reklamverenleri tıklama başına maliyetlerini (TBM) düşürerek ve YG’yi artırmaya yardımcı olarak yüksek Kalite Puanlarına sahiptir.
 • Daha yüksek gösterim – Yüksek Kalite Puanlarınız olduğunda, reklamlarınız daha sık, SERP’te – sayfanın en altında – en iyi konumlarda gösterilecektir. Bu, tekliflerinizi yükseltmek zorunda kalmadan daha fazla tıklama ve dönüşüm elde etmenizi sağlar.

Google Reklam Maliyetleri

Google reklamlarının maliyeti, anahtar kelimelerinizin ve sektörünüzün rekabetçiliği, coğrafi konumunuz, reklam kampanyalarınızın kalitesi ve diğerleri dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak değişir.

ABD’de, tüm sektörlerde Google arama reklamlarının tıklama başına ortalama maliyeti 2,32 USD’dir. Diğer ülkelerde, Google reklamlarının ortalama maliyetleri genellikle çok daha düşüktür.

 

 • Paylaş: