fbpx
YANDEX ADS

Yandex Reklamları Nedir?

Yandex Reklamları • Yandex, Ruslar tarafından en çok kullanılan arama motorlarından biri olup, kullanıcıların % 60’ına ulaşmaktadır. Sanıldığı gibi yalnızca Rusya’da kullanılmıyor, aynı zamanda Kazakistan, Belarus veya Ukrayna gibi diğer ülkelerde de oldukça popüler.Yandex Direct, sponsorlu reklam yönetimi için tasarlanan bir platformdur. Sistem hem metin hem de görüntülü (afiş) reklamları kabul eder, böylece reklamverenler ürün ve hizmetlerinin reklamını yapmanın en iyi yolunu seçebilirler. Reklamların yönetimi, elbette, SERP’deki en görünür konumlara karşılık gelen arama sonuçları içindeki premium alanlar gibi, kendi özelliklerine sahip olmasına rağmen, Google AdWords’e benzer.Yandex kampanyaları, Doğu Avrupa ülkelerinde ürün ve hizmetleri tanıtmak için mükemmeldir. En çok talep edilen alanlardan bazıları emlak, sağlık veya turizm ve aynı zamanda kozmetik cerrahi hizmetlerine nispeten yakın bir talep.

Yandex Reklamları
YANDEX ADS

Yandex Reklam Modelleri

Yandex
Yandex Arama ve Görüntülü Reklamlar

Yandex’te reklamlarınızın yayınlanmasını istiyorsanız öncelikle reklam modellerini gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Yandex reklamları Direct reklamları (arama) ve Display (görüntülü) reklamlar olarak ikiye ayrılır. Türkiye için sağlanan reklam modelleri bu iki başlıkta ayrılır.

İnternetle tanıştığı ilk yıllardan bu yana Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorlarının kullanıldığı ülkemizde 2010 yılında bir arama motoru daha faaliyet göstermeye başlamıştır. Yandex isimli bu arama motorunun merkezi Rusya olup o güne dek kullandığımız arama motorlarından farklı bir sistemle çalışmaktaydı. Kullanıcılarına arama sonuçlarının yanı sıra öneriler, haritalar ve reklamlar gibi birçok hizmet veren Yandex, Türkiye pazarına girer girmez Yandex reklam hizmetlerini de kullanıma sunmuştur.

Google reklam hizmetleri ile benzer ilkeler üzerinden hareket eden Yandex reklam hizmetleri, gerek ülke pazarına yeni girmesi gerekse rekabetçi piyasaya veda etmek istememesi sebebiyle Yandex reklam fiyatlarını daha makul düzeyde tutmaktadır. Kullanıcılar tarafından tıklanan reklamlar üzerinden ücretlendirme yapan Yandex reklam servisleri, hem reklam vermek hem de reklam almak için kullanılabilmektedir.

Yandex kullanıcılarına birçok reklam seçeneği ve avantajı sunmaktadır. Birbirinden farklı Yandex reklam modelleri ile kullanıcılar ürün ve hizmetlerine en uygun reklam modelini seçmektedir. Eğer web sitenizde Yandex reklamlarına yer vermek ve bu reklamlara yapılan tıklanmalar üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız, Yandex reklamları ile anlaşabileceğiniz gibi Yandex reklamlarına alan açan web sitelerinde kendi reklamınızın görünmesini istiyorsanız da Yandex ile anlaşabilirsiniz.

Web site reklamları haricinde alabileceğiniz diğer Yandex reklamlarından biri de Yandex Direct ve Görüntülü Arama reklamlarıdır. Telefonlar üzerinden yapılan görüntülü aramalarda gözüken reklamlar, kullanıcıların son zamanlarda tercih ettiği reklam türlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Seçeceğiniz anahtar kelimeler üzerine yapılan aramalarda sizin reklamınızı arama sonuçlarının üzerinde gösteren Yandex Direct ise hedef kitlenize ulaşmanın en kolay ve verimli yollarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir diğer yandan bu reklamlar Yandex arama motoru kullanan bilgisayar ve cep telefonlarında masaüstü reklamı olarak da görünmektedir. Yandex reklam fiyatları her zaman sizin belirleyebileceğiniz ölçüdedir. Yandex reklam kampanyanızın büyüklüğü kampanyaya koyduğunuz maksimum bütçe tutarı ile doğru orantılı olacaktır.

Yandex arama motorunun kullanıcılarına sunduğu reklam fırsatlarından biri de Yandex görüntülü reklam ağıdır. Yandex arama sayfalarında önceden belirlenmiş hedef kitleler üzerinde uygulanan reklamlar olarak bilinen bu reklamlar sayesinde, hedef kitlenize ulaşmanız daha kolay olacaktır. Bu reklam formülü, metin olarak sunabileceğiniz reklamlara olduğu gibi video veya resim olarak reklam vermenize de olanak tanımaktadır. Google’dan farklı olarak sunulan bu özellik Yandex reklam avantajlarının kullanıcılara daha fazla seçenek sunduğunun da bir göstergesidir. Bu bağlamda Yandex, kullanıcı ve reklam veren dostu yayın politikası ile birçok işletmenin güvenini kazanmış ve uzun süreli reklam kampanyaları düzenleyerek bu işletmelerin tanıtımına yardımcı olmuştur.

Yandex Harita Kaydı da Yandex reklam alma özelliklerinden biri olarak bilinmektedir. Özellikle sürücüler tarafından sıklıkla kullanılan Yandex haritası üzerinde işletmenizin yerini işaretlemek ve tanıtımını yapmak marka bilinirliğiniz açısından size oldukça büyük bir avantaj sağlayacaktır. Ayrıca Yandex haritası üzerinde firma bilgilerinizin yanı sıra, iletişim bilgilerinizi, adresinizi ve çalışma saatlerinizi de kullanıcılara ulaştırabilirsiniz. Böylelikle hem işletmenizi daha ulaşılabilir kılmış hem de potansiyel müşterilerinize harita üzerinden de ulaşmış olursunuz.

Eğer siz de Yandex Direct, Yandex Görüntülü Arama veya Yandex Harita Kaydı hizmetlerinden yararlanarak firmanızı Yandex iş birliği ile tanıtmak, reklam ve pazarlama kampanyaları düzenlemek ve bu sayede bilinirliğinizi artırarak potansiyel müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız ajansımızla iletişime geçebilir Yandex reklam modelleri hakkında daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Size özel oluşturacağımız reklam kampanyaları sayesinde siz de en etkili ve en verimli reklam kampanyalarına sahip olabilirsiniz.

Yandex Reklamı Vermenin
Tam Zamanı