SEO

SEO Çalışması Nasıl Yapılıyor?

SEO Çalışması Nasıl Yapılıyor?

SEO Çalışması Nasıl Yapılıyor?

SEO çalışması, günümüzde internette var olmak isteyen herkesin aşina olduğu bir kavramdır. Her ne sebeple olursa olsun, bir web sitesine sahipseniz, SEO hakkında bilgi sahibi olmamanız mümkün değil. Ancak doğru bilgilere ulaşmak ve SEO çalışmasını etkin bir şekilde yapabilmek oldukça önemli bir ayrıntı. Peki, profesyonel SEO çalışmasının aşamaları nelerdir ve bunlar bireysel olarak gerçekleştirilebilir mi? 

Bireysel olarak bu alanda bilgi edinip, tecrübe kazanıp, başarılı çalışmalara imza atmak oldukça uzun bir süreç. Dolayısıyla bu alanda kısa sürede yüksek verim için, emek kaybı yaşamamak için profesyonel çalışmaları tercih etmek çok daha doğru olur. Profesyonel SEO çalışması nasıl yapılıyor derseniz ise hangi başlıklar çerçevesinde neler gerçekleştiriliyor hızlıca bir göz atabiliriz.

Metin ve Görsel Optimizasyonu

Hem metinlerin, hem de görsellerin okuyucuya hitap etmesi gerekir doğal olarak. Bu sadece okuyanı memnun etmiş olalım diye değil, SEO çalışmamız etkili olsun diye gereklidir. Metnin akıcılığı, göze hitap eden ve dengeli görseller ile desteklenmelidir. İmla hataları olmamalı, dil bilgisi kurallarına dikkat edilmiş olmalıdır. 

Görsellerin ise renk dengesi, sayısı, kalitesi ve özgünlüğü sayfanın genel optimizasyonu için olması gerekenlerdir. Bir sayfa tasarlanırken, SEO konusunda büyük önem taşıyan metin ve görsel optimizasyonu kesinlikle yapılması gereken çalışmalardandır.

Site Hızı – Temiz Kod Yapısının Sağlanması

Site hızı da temiz bir kod yapısı da SEO çalışmasında önem taşır. SEO çalışması nasıl yapılıyor sorusunun öncelikli cevaplarından olan bu püf noktalar, profesyonel ya da amatör herkesin üstüne düşmesi gereken durumlardır. Kullanıcılar bir siteye girdiklerinde, hızla aradıklarına ulaşmak ister. Eğer site yavaş açılıyorsa beklemezler. Bu durumda sitenize gelenleri yakalayabilmek için site hızınızın yüksek olması gerekir. 

Diğer taraftan temiz kod yapısı, sitenizi ziyaret edecek olan botlar için önemlidir. Sitenizi tararken karmaşık kod yapıları ile karşılaşmaları sitenizin SEO değeri için pek de iyi olmayacaktır. Temiz kod yapısı ile iyi bir site hızı bu sebeple SEO yaparken dikkat edilmesi gereken basit ama önemli unsurlardır.

SEO Çalışması Nasıl Yapılıyor?

Kullanıcı Dostu Tasarım

Gerçek anlamda bir tasarım çağında yaşıyoruz. Bugün, yaşamımızda her alanda tasarım ön plana çıkarken, sürekli herhangi bir sebeple ziyaret ettiğimiz web siteleri için de durum aynı. Göze hitap eden ve aynı zamanda kullanım kolaylığı sağlayan bir web sitesi tasarımı akılda kalıcı olacak, ziyaretçilerinizi yakalamanıza imkân tanıyacaktır. 

Sitenizde ziyaretçileri yanıltacak yönlendirmeler bulunmamalı, akılda kalmayacak, uzun ve karmaşık URL yapıları olmamalıdır. Diğer taraftan kalitesiz görünen tasarımlar, kullanıcıya aradığını vermeyecek gereksiz bir kalabalık karmaşa yaratmaktan başka bir işe yaramaz. Bu yüzden de kullanıcı dostu bir tasarım gerçekleştirilmeli, bununla hem web sitesi kullanıcıları hem de botlar memnun edilmelidir.

Arama Motoru Etiketleri

Arama motoru etiketleri, web sitesi SEO çalışmasının teknik kısmını oluşturuyor. Arama motoru meta etiketleri olarak nitelenen tüm bu etiketlemeler, web sitenizi Google botlarına daha iyi tanıtmanızı sağlıyor. Bu şekilde daha iyi bir indeksleme elde ediyorsunuz ve web sitenizi Google nezdinde en iyi şekilde konumlandırmış oluyorsunuz. 

Meta etiketlerinin sayfa başlıkları, sayfa açıklamaları ve dil etiketleri ile uyumlu olması ise başarılı bir web sitesi SEO çalışmasının sırrıdır. Ayrıca arama motoru etiketlerinin doğrudan etkili bir SEO kriteri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yüzden web sitenizdeki mevcut meta etiketi hatalarını da tespit ederek düzeltmeniz gerekir.

Doğal Backlink Çalışması

Doğal backlink oluşturmak için aslında çok da büyük bir emek vermek gerekmiyor. Eğer siz kaliteli içerik hazırlıyor, iyi görseller kullanıyorsanız zaten okuyucular sizi çevresindekiler ile paylaşma ihtiyacı hissediyor. Bu durumda da özellikle sosyal medyada hızlı bir paylaşım gerçekleşebiliyor. Doğal backlink çalışması da tam olarak bu şekilde gerçekleşiyor. 

Sıraladığımız her bir uygulama, SEO çalışması nasıl yapılıyor, uzmanlar hangi konulara ağırlık veriyor merak edenler için bir rehber olacaktır. Bu şekilde yapılan bir çalışmadan ise yüksek verim alınabilir. Önemli bir ayrıntı ise bu noktada konunun uzmanlarından yardım almaktır. Çünkü yapılan amatör çalışmaların hem verimi düşük olur, hem de istenilen sürede etki göstermeyebilir. Oysa profesyoneller hızla web sitenizi yükseltebilir. Bunun için başarılı bir SEO çalışması gerçekleştirmek üzere profesyoneller ile çalışmalısınız. 

SEO Danışmanlık hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs