Sosyal Medya

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal medya danışmanlığı, adı üzerinde firmalar, kurum ve kuruluşlar için sosyal medyada bir kimlik oluşturma görevini üstlenir. Hem hedef kitleye daha iyi hitap etmeyi amaçlar, hem de marka bilinirliğini artırmayı hedefler. Ayrıca kurum, kuruluş, firma ya da markanın sosyal medyada kendilerini en iyi şekilde yansıtması ve tanınırlığını artırması bu şekilde mümkün olur.

Günümüzde internet kullanımının ne kadar yaygın olduğu düşünülecek olursa, sosyal medya danışmanlığı da adeta şarttır. Sosyal medya danışmanı, sizi sosyal medyada, hedef kitlenizle buluşturacak, ideal ilişkileri sağlarken, imajınızı da koruyacak ya da istediğiniz imajı oluşturacaktır.

Sosyal Medya Danışmanlığı ve Medya Yönetimi

Birbiri ile iç içe olan iki kavramdan, yani sosyal medya danışmanlığı ve medya yönetiminden söz ediyoruz. Aslında sosyal medya danışmanının da yaptığı tam olarak medya yönetimidir. İnsanların internet kullanımı, marka ve firmaları da bu alana çekerken, aynı zamanda bilinirlik ve kolay ulaşılabilir olmayı da gerekli kıldı.

Nihayetinde ise markaların online dünyadaki varlık mücadelesi ve rekabeti ortaya çıktı. Bugün ise her marka ve firmanın online dünyadaki varlığı bir profesyonel tarafından yönetilmeli ve stratejilere uygun bir imaj ortaya konulmalıdır.

Sosyal Medya Danışmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya danışmanın çok sayıda görevi varken, ön plana çıkan bazılarından söz etmek açıklayıcı olabilir. Sosyal medya hesaplarının oluşturulması, tasarlanması ve yönetilmesi temel görev olarak ön plana çıkar. Reklam ve pazarlama stratejilerinin oluşturulması ile kampanyalar, etkinlikler, anket ve benzeri çalışmalar da unutulmamalı.

Bunun yanı sıra sosyal medyada güven bağının yakalanması, iyi bir imajın oluşturulması, müşterilerle iyi bir iletişimin yakalanması da görevleri arasındadır. Ayrıca mümkün olduğunca fazla insana ulaşıp, markanın sürekli güncel olmasını sağlamak da sosyal medya reklamcılığı kapsamında yer alır.

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir?

Sosyal Medya Danışmanının Çalıştığı Alanlar Nelerdir?

Sosyal medya reklamcılığı, günümüzde çok sayıda farklı mecrada gerçekleştirilebilirken, bu seçenekler ülkelere göre de farklılık gösterebilir. Ancak günümüzde sosyal medya reklam ajansı verilerine göre ülkemizde en çok tercih edilenler bellidir. Bunlar; Facebook, Twitter, Google+, LİnkedIn, Youtube, Instagram, Foursquare ve Pinterest olarak ifade ediliyor.

Yani günümüzde markalar ve firmalar bu alanlarda var olmak istiyor, bu araçlar ile hedef kitlelerine ulaşmayı planlıyor. Sosyal medya danışmanının çalışma alanlarını oluşturan tüm bu sosyal medya mecraları, etkin bir çalışmanın gösterilebileceği alanlardır.

Sosyal Medya Reklam Ajansı Özellikleri

Firmaların, rakiplerini geride bırakabilmesi için yenilikleri yakından takip ediyor olması ve internet dünyasında sürekli güncel kalabilmesi gerekir. Sosyal medya reklam ajansları bunu sağlayabilir ve belli özellikler bu aşamada tercih sebebi oluyor. Öncelikle ajansın hizmet verdiği markayı bir bütün olarak derinlemesine tanıyor olması ve doğru bir şekilde yansıtabilmesi gerekir.

Diğer taraftan markanın dilini anlıyor ve sosyal medyada da buna göre bir imaj ortaya koyuyor olmalıdır. Reklam stratejilerine uygun bir sosyal medya faaliyeti yürütmek ve müşteriler ile doğru bir iletişim kurmak da ajansın özellikleri arasında yer almalıdır. Son olarak ise iyi bir ajansın, rakipleri de analiz etmesi ve buna uygun stratejiler hazırlaması gerekir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Ücretleri

Sosyal medya danışmanlığı, profesyonellik isteyen bir iş olmakla birlikte, geniş kapsamlı bir iş alanıdır. Bu yüzden de yapılacak işin detayları, ücret konusu netleştirecektir. Firmanın büyüklüğü sosyal medya danışmanlığı ücretleri için önemli bir belirleyiciyken, aynı zamanda etkin olunacak olan mecra sayısı da önemlidir.

Sosyal medya danışmanlığı fiyatları analizlerden reklam faaliyetlerine, paylaşım yapma, etkinlik düzenleme ve benzeri tüm iş detayları ile belirlenir. Bu yüzden de danışmanlık ücretlerinin net bir şekilde öğrenilmesi için tüm detayların görüşülmesi ve netleştirilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medya Danışmanlığı Hizmetleri Neleri Kapsar?

Sosyal medyada markalar için gerçekleştirilecek pek çok farklı işlem olabilir ve buna göre de sunulacak ajans hizmetleri çeşitlenebilir. Sosyal medya hesaplarının oluşturulması, hedef kitleye uygun bir takibin yapılması, marka kampanyalarının duyurulması, gerekli tanıtımların gerçekleştirilmesi ilk akla gelenlerdir.

Bunun yanı sıra içerik hazırlanması, görsellerin hazırlanması, içerik ve kriz yönetimi, moderasyon, raporlama ve veri analizi de unutulmamalı. Tüm bunlar sosyal medya danışmanlığı kapsamında sunulan hizmetlerdir ve fiyatları da belirleyen bu hizmetler olacaktır.

Sosyal Medya Danışmanlığı ve Yönetimi konusunda detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs