Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

SEO kavramı iyiden iyiye hayatımızda yer etmişken, arama motoru denildiğinde ise artık Google kadar çok bilinen bir tanesi daha var. Youtube’dan söz ediyoruz. Doğru okudunuz, Youtube günümüzde ikinci sırada yer alan arama motoru olarak kabul ediliyor. Burada yapacağınız çeşitli çalışmalar ise tıpkı Google SEO optimizasyonu gibi sizi belirli hedeflere götürecektir. Daha fazla görüntüleme alabilir, daha fazla aboneye ulaşabilir ve trafiğinizi artırabilirsiniz. Peki, Youtube SEO nasıl yapılır, nereden başlayalım?

Youtube’da Sıralamayı Etkileyen Unsurlar

Youtube çeşitli parametreleri dikkate alarak paylaşımları sıralar. Bu sıralamalarda üst sıralarda yer almak ise çok önemlidir. Tıpkı Google’da olduğu gibi… Etkileyen bazı değerler ise şunlardır; video görüntüleme sayısı, kanal abone sayısı, beğenme ve video yorumları. Diğer taraftan kanal görüntülemelerinden olumlu değerlendirme yüzdesine ve açıklamada yer alan anahtar kelimelere kadar pek çok nokta önem taşır.

Günlük ortalama görüntüleme sayısı da dikkate alınır, tahmini izleme süresi de… Nihayetinde Youtube sıralamasında ön sıralara çıkabilmek için, pek çok detaya önem vermemiz gerektiğini alıyoruz. Kanaldaki video sayısı bizim için önemli bir kriterken, video süresi de önemlidir, açıklamalarda kullanılan anahtar kelime yoğunluğu da… Yani burada hem Google ile benzer bir algoritma görüyoruz, hem de pek çok noktada farklılaşan bir sistem var. Youtube SEO nasıl yapılır sorusunun cevabı da tüm bu detaylarda gizli…

Youtube Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi, Google için son derece önemli bir süreç… Aynı şekilde Youtube SEO nasıl yapılır sorusunun da tam olarak merkezinde yer alan bir konu. Youtube için anahtar kelime arıyorsanız, Youtube aramalarından faydalanmalısınız. Yani Youtube içerisindeki ilgili aramaları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Eğer yeterince aboneye sahipseniz, rekabeti olmayan anahtar kelimeleri tercih etmelisiniz.

Bu sayede kullanıcıların aramalarında ilk sıralarda yer alabilirsiniz. Anahtar kelime analizi sürecinde çeşitli online araçlardan da faydalanmanız mümkün. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış. Son olarak ise şunu söyleyebiliriz; Youtube anahtar kelimenizin Google aramasında sizi listelemesi, 2–3 kat daha fazla verim almanız demektir. Bu sebeple anahtar kelimeleriniz için çift kontrol yapabilirsiniz.

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Youtube Videolarınıza Başlık Seçmek

Youtube SEO nasıl yapılır konusunun önemli bir parçası, seçilen anahtar kelimenin video başlığında da geçmesidir. Hatta mümkün olursa, anahtar kelime ve video başlığı arasında tam eşleşme olmalıdır. Yani anahtar kelimenin tamamı başlık içerisinde yer almalıdır.

Ayrıca video başlığının maksimum 50 karakter olmasına özen göstermek gerekiyor. Uzun başlıklar sizi geri plana atabilir. Bir de ilgi çekici bir başlık seçtiyseniz, videonuzun daha fazla insana ulaşmaması için pek bir sebep kalmamış gibi görünüyor. Video başlığına dair sadece bu detaylara dikkat etmek yeterli olabilir.

Youtube Video Açıklamalarının Yazılması

Youtube SEO yapımında, en az video başlıkları kadar önemli olan bir diğer konu, video açıklamalarının yazılmasıdır. Hedef anahtar kelimeler tespit edildikten sonra uygun şekilde bu kelimeleri video açıklamalarında kullanmak gerekiyor.

Açıklamanın en az 250 kelime olması ve kullanılacak anahtar kelimelerin de ilk 120 kelimelik kısımda mutlaka geçmesi önemli. Video açıklamalarındaki anahtar kelime uygulamasında, geniş ve tam eşleşme şeklinde yani anahtar kelimelerin tam veya kısıtlı hali ile bulunması önemlidir. Bu sayede açıklamanın tam anlamı ile SEO işlevini yerine getirmesi mümkün olabilir.

Youtube’da Kaliteli Videolar Hazırlamak

Video, Youtube SEO uygulamasının temel taşı… Nihayetinde videonuz yoksa Youtube’da da yoksunuz. Bu yüzden de hazırlanan videonun kaliteli olması da önemli bir detay. Çünkü kaliteli videolar, daha uzun sürelerde izlenir. İzleyici videonuzu açar, eğer beğenmezse, aradığı kaliteyi bulamazsa çıkar gider. Bu durum SEO açısından olumsuzluk oluşturur. Dolayısıyla videoya, video konusunu açıklayarak başlamak ya da doğrudan konuya geçiş yapmak birer ipucu olabilir. Aynı zamanda ucu açık kelimeler kullanmak da bir tüyodur.

Youtube SEO nasıl yapılır sorusunun temel cevaplarından biri olan kaliteli video hazırlama, aynı zamanda biraz da tecrübe işidir. Video çekme ve düzenleme süreçlerinde tecrübe edindikçe, daha kaliteli içerikler hazırlamaya başlayabilirsiniz. Bu da size hızlı bir yükseliş getirebilir. Kısacası Youtube üzerinden başarı elde etmek, sıraladığımız temel konulara bağlıdır. Bu şekilde sıralamalarda önde yer almak mümkün olabilir. Elbette ki bu işlem için de profesyonel destek almak mümkündür ve bu sayede işiniz kolaylaşabilir.

Youtube SEO için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs