Web Sitesi Tasarım Aşamaları

Web Sitesi Tasarım Aşamaları

Günümüzde web sitesine pek çok farklı sebeple ihtiyaç duyuyor ve ihtiyaçlarımıza uygun şekilde tasarlanmış bir web sitesine sahip olmak istiyoruz. İnternet çağını aktif bir şekilde yaşarken,  insanların internetten bağımsız bir hayat süremediği de düşünülecek olursa, bu durum oldukça doğaldır.

Profesyonel bir süreç gerektiren web sitesi tasarlama konusu ise belli aşamalar ile şekilleniyor. Dolayısıyla bu konuda adım adım ilerleyerek nihai sonuca varmak, mükemmel web sitesine sahip olmayı mümkün kılacaktır. O halde adım adım ilerleyelim ve web sitesi tasarım aşamalarını görelim…

Projelendirme: Beklentileriniz Neler?

Beklentiler, projelendirmenin de temelini oluşturur. Hatta web sitesinin temeli, web sitenizden bekledikleriniz üzerine oturtulacağından, projelendirme en önemli adımlardan biridir. Böylece hedefler belirlenir, analizler yapılır ve bunlara uygun şekilde strateji geliştirilir.

Faaliyet gösterilen sektör incelenerek, web sitesinde paylaşılması ön görülen görseller, açıklamalar, teknik dokümanlar, referanslar ve benzeri detaylandırılır. Bununla birlikte alan adı ve hosting ihtiyaçları tespit edilerek bu analizler doğrultusunda web sitesinin temelleri atılmış olur.

Teknolojik Detaylar

Teknoloji adımı, biraz teknik bir süreci işaret ediyor. Web sitenizin hazırlanacağı platform tespit edilir. Flash mı, html mi olacağı tespit edilir ki zaten günümüzde html yaygın olarak kullanılıyor. Bununla birlikte veritabanı seçimi yapılarak, hangi programlama dilinin kullanılacağı tespit edilir. Web sitesi tasarım aşamaları arasında önemli bir yer tutan teknoloji adımı, profesyoneller eşliğinde detaylandırılmalıdır.

Çünkü ancak konunun uzmanından bilgi alarak bu tür seçimler ile ilgili fikir belirtebilirsiniz. Teknik ve profesyonellik isteyen bir alandan söz ettiğimiz için bu süreç neredeyse tamamen web tasarımcıların kontrolünde olacaktır. Çünkü bu tür teknolojilerin avantajları ve dezavantajları hakkında profesyonel tasarımcılardan bilgi alabilir ve sizin için uygun olanları tespit edebilirsiniz. Nihayetinde ise yine aynı profesyonellik doğrultusunda içinize sinen bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Tasarım: En Keyifli Aşama!

Tasarım süreci, görselliği ile en keyifli aşama olarak değerlendirilebilir. Genel manada renk paletlerinin seçilmesi, logo tasarımı, banner hazırlanması, kullanılacak görsellerin tasarlanması ve istenen imajın tespit edilmesi bu aşama kapsamındadır.

Web sitesi tasarımı aşamalarından biri olan bu süreçte aktif olarak grafik tasarımcılardan destek alırsınız. Sürekli bir iletişim ile nihai tasarıma ulaşılabilir ve istenilen sonuçlar elde edilebilir. Hem renkler, hem de diğer tasarımsal detaylar ile spesifik bir web sitesi ortaya çıkarılabilir.

Web Sitesi Tasarım Aşamaları

Uygulama: Nihai Sonuçlara Yaklaşıyoruz.

Uygulama aşaması, bu noktaya kadar geçilen web sitesi tasarım aşamalarının gerçeğe dönüştürülmesidir. Yani hem teknik anlamda, hem tasarımsal anlamda alınan kararlar, yapılan seçimler ve belirlenen hedefler doğrultusunda ilk somut verileri almaya başlıyoruz.

Yapılan tüm seçimler uygulanmaya başlanıyor ve web sitenizin de ilk taslak görünümleri ortaya çıkmaya başlanıyor. Bu noktadan sonra da adım adım ilerleniyor ve sürekli iletişim ile mükemmel sonuçlar elde edilebiliyor.

Kalite Testleri

Kalite testleri, oldukça önemli bir web sitesi tasarım aşamasıdır. Yapılan işlerin kalite kontrolü bu süreçte gerçekleştirilir. Yazı ve resimler uygulama aşamasında sisteme yüklendikten sonra sitenizin uluslararası kod standartlarına uygunluğu 5 farklı test ile kontrol edilir.

Bu süreçte çıkabilecek hataların, tespit edilerek henüz bu aşamadayken düzeltilmesi önemlidir. Hedef her zaman sıfır hata olduğundan, kalite testleri de web sitesi tasarlama aşamalarının en önemli adımlarından biridir. Yapılan bu testler ve kontroller ile web sitenizin verimli bir şekilde çalışması sağlanır ve siteniz tüm tarayıcılarda sorunsuz olarak açılır. 

Genel Optimizasyon ve SEO

Genel optimizasyon kavramı ile sitenizin arama motorundaki verimi ifade edilmektedir. Bu verimliliği yükseltmek için hem test hem de uygulamaları kapsayan 16 aşamalık bir çalışma gerçekleştirilir. Bu çalışma ile arama motorları ile uyumlu bir sistem kurulmuş olur. Diğer taraftan SEO konusu da günümüzde web sitesi tasarlarken unutulmaması gereken bir özelliktir.

Yine arama motoru ile ilgili olan SEO, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı ifade eder. Bu sayede de web sitenizin verimliliği artar, hedef kitlenize ulaşmanız kolaylaşır. Yani web siteniz beklentilerinizi karşılar. SEO uygulamaları, adeta web sitenizin tüm amaçlarına hitap eden önemli bir özelliktir. Bu sebeple de olmazsa olmaz web sitesi tasarım aşamalarından biri olarak kabul edilebilir. Beklentilerinizi karşılayan bir web sitesi, kesinlikle SEO uyumlu olmalıdır.

Web Sitesi Tasarım için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs