Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, klasik pazarlama süreçlerinin dijital ortamda yürütülmesi işlemidir. Kısaca bu şekilde tanımlayabildiğimiz işlemin, oldukça fazla detayı ve püf noktası var. Elektronik ortamda bir ürün ya da hizmeti tanıtabilir, pazarlama faaliyetleri yürütebilirsiniz. Hatta bu yöntem, klasik pazarlamadan çok daha etkili olabilir. Çok daha hızlı sonuç verebilir ve kısa sürede büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. 

Bu sebeple günümüzde dijital pazarlama nedir sorusu sık sık dile getiriliyor. Ürün ya da hizmet sunanların da mutlaka uygulaması gereken bir seçenektir. Peki, nasıl? Dijital pazarlama nasıl yapılır ve çok daha fazla sorunun cevabı ile konuyu aydınlatalım.

Dijital Pazarlama Neden Önemli?

Dijital pazarlama önemli, çünkü günümüzde internet kullanımı oldukça yüksek oranlara ulaştı. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de nüfusun %50’lik kısmının aktif olarak internet kullandığı ifade ediliyor. Bu oldukça yüksek bir oran ve insanlara ulaşmanın da en kestirme yolunu gösteriyor bize. Ayrıca dijital dünyanın hızı, potansiyel müşterilerinize güncel ürün ve hizmetleri ulaştırmanızı sağlıyor. Yani zaman kaybı yaşamazsınız.

Üstelik anında etkilerini de gözlemleyebilirsiniz. Diğer taraftan bugün ürün ve hizmet sunanların büyük kısmı bu yöntemi kullanıyor ve pazarlama stratejilerini dijital dünyaya entegre ediyor. Bu yüzden de dijital dünyayı pazarlama stratejilerine dâhil etmeyenler, rekabet gücünü kaybediyor. Eğer sektörde rekabet edebilmek istiyorsanız, siz de dijital pazarlama nedir ne değildir öğrenip, aktif olarak kullanmaya başlamalısınız.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Dijital pazarlama, oldukça geniş bir alanda kullanılabilir. Ancak ilk akla gelen kullanım alanları doğal olarak web siteleri, sosyal medya alanları ve Blog postlarıdır. Diğer taraftan infografikler, çeşitli online PR çalışmaları, online broşürler ve kataloglar da dijital pazarlama kapsamında ele alınır. 

Tüm bunların yanı sıra yapılan logo, font, renk çalışmaları da marka değerine doğrudan etkilidir ve dijital pazarlama kapsamına girer. Bunun dışında ise çeşitli teknikler ile uygulanır. Bunun için Dijital pazarlama nedir sorusuna, dijital pazarlama teknikleri başlığı altında cevap vermek gerekiyor. Bunlar ise içerik pazarlama olabilir, sosyal medya araçlarının kullanımı olabilir ve mobil araçlar ile site içi kampanyalar şeklinde ifade edilebilir.

Dijital Pazarlama Nedir?

İçerik Pazarlama Teknikleri

İçerik, açıkça bir mesaj içeren yazılı, resimli ya da videolu paylaşımlardır. Burada bir hikâye söz konusudur ve özgün, dinamik bir anlatım gerekir. Bu kurgulama ne kadar kusursuz olursa, insanların ilgisi de o kadar çok çekilebilir.

Yani pazarlama o kadar etkili bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ancak unutulmamalı ki, içeriğinizin etkili olması başlı başına yeterli değil. Dijital pazarlamanın gerçekleşebilmesi için hazırladığınız etkili içeriği maksimum kişiye ulaştırmanız gerekir. Yani görülme sayıları düşükse, amacınıza ulaşamazsınız.

Sosyal Medya Araçlarının Kullanımı

Sosyal medya, markalara kişilik kazandıran bir alandır. Bununla birlikte bu arada hedef kitleye ulaşmak da daha kolaylaşır. Sosyal medya kullanıcı sayılarının yüksekliği, bu alanları dijital pazarlama için ideal hale getiriyor. Özellikle etkinliği yüksek olan sosyal medya araçları ise başta Facebook ve Twitter olmak üzere, LinkedIn, Google, Pinterest ve Instagram’dır.

Bu alanların her birinin etki alanı da etki süresi de farklılaşır. Ayrıca sıralamaları da değişebilir. Yapılması gereken ise pazarlanmak istenen ürün ya da hizmete en uygun olan sosyal medya aracının seçilmesidir. Dijital pazarlama nedir sorusunun en can alıcı cevabı ve de uygulaması da yine sosyal medya araçlarının kullanımı olacaktır.

Mobil Araçların Kullanımı

Gencinden yaşlısına mobil araçları hayatına dâhil etmemiş pek kimse kalmadı. Bu da yaygın bir internet kullanımını ifade ediyor. Dolayısıyla da dijital pazarlama tekniklerine bir yenisi daha ekleniyor ve mobil araçların etkin kullanımı sağlanabiliyor. Hazırlanan bir web sitesinin, akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve benzeri cihazlarda kullanılabilir nitelikte olması, önemli bir avantajdır.

Bu sayede dijital pazarlama amacıyla hazırladığınız reklamlar ve benzeri çalışmalar, mobil kullanıcılara da doğrudan ulaştırılabilir. Dolayısıyla da rekabet gücünüzü artırmış olursunuz. Yani mobil kullanıcılara doğrudan ulaşmanın yolunu bulmuş olursunuz. 

Bu yüzden de dijital pazarlama nasıl yapılır diye soranlar için mobil araçların kullanımı bir olmazsa olmazdır. Aksi halde ziyaret oranları düşük olacak, rakipler ile mücadele etme gücü de azalacaktır. Bu durumu yaşamamak ve çalışmalarınızdan tam bir verim almak isterseniz, mobil araçları göz önünde bulundurmalısınız. Dijital Pazarlama hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Author

adburbs