SEO

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Google, web siteleri belli kriterlere göre sıralıyor. Yani siz bir arama yaptığınızda, karşınıza çıkan web siteler, belli bir algoritma ile bu sıralamaya sahip oluyor. İşte bu sıralamada ön sıralarda yer alabilmek ise doğru bir Google SEO çalışması ile mümkün. Peki, Google SEO çalışması nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir?

Adım Adım SEO Süreci

Teknik pek çok uygulamayı kapsayan SEO sürecini, belli aşamalar ile ifade edebiliriz. Süreç araştırma ile başlar, sektör analizinden rakip analizine ve anahtar kelime analizine kadar geniş bir kapsamı ifade edebilirsiniz. Bu bir ön hazırlıktır ve oldukça önemli bir aşama… Ardından planlama ve strateji aşamasına geçilir. Araştırma sürecinde elde edilen veriler ile planlama yapılarak, teknik uygulamalar, sosyal medya yönetimi ve benzeri konularda strateji geliştirilebilir. 

Uygulama aşaması ise tüm bunların uygulanmasıdır. Özellikle optimizasyon kararlarını gerçekleştirme aşamasıdır. Ölçümleme aşaması, web sitenizin trafiği, arama motoru sıralaması gibi ölçülebilir değerleri ifade eder ve başarılı sonuçlara ulaşmada oldukça önemli… 

Değerlendirme aşaması, bu sürecin genel anlamda kontrol edilmesidir. Son olarak ise onarım aşamasında, karşımıza çıkabilecek olan küçük ya da büyük problemlerin çözümüne odaklanıyoruz. Google SEO çalışması nasıl yapılır sorusunun cevabı, işte bu aşamalarda gizli. Ancak işin bir de teknik boyutu var elbette. Biraz da teknik açıdan ele almak gerek.

Robots.txt Dosyası

Google SEO çalışması yapmak, teknik bir işlemdir. Belli aşamalarda işleyen bir süreç ile teknik uygulamalar son derece başarılı olabilir. Bu teknik SEO faaliyetlerinin önemli bir tanesi ise Robots.txt dosyasıdır. Sitenizde yer alan bu dosya sayesinde, Google botları, sitenizi ziyaret edecek ve sorunsuz bir indeksleme gerçekleştirebilecektir. Bu sebeple SEO uyumlu bir sitede mutlaka bulunması gerekir.

Google SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Site Hızı Neden Önemlidir?

Google SEO çalışmaları için oldukça önemli bir kriterden bahsediyoruz. Site hızı, Google tarafından dikkate alınan bir özellik. Bu sebeple site hızınızın uygun seviyede olmasını sağlamalısınız. Eğer hızı artırmak istiyorsanız, ilk iş olarak PHP güncelleme yapabilirsiniz ve görsel boyutlarını optimize edebilirsiniz. 

Eklentilerin kullanımını minimuma indirmek de etkili olabilir. Yavaş temaların kullanılmaması gerekir ve site hızını artırmak için CSS ve JS dosyalarını optimize edebilir, boyutlarını küçültebilirsiniz. Tema seçerken de hızlı olmasına özen göstermenizde fayda var. Bazen site hızının düşük olmasında, yavaş bir temanın kullanılıyor olması, oldukça etkili olabiliyor.

XML Site Haritasını Optimize Etmek

XML site haritası, teknik SEO uygulamaları açısından son derece önemlidir. Şöyle ki; bu harita sitenizde bulunan tüm sayfaları, tüm paylaşımları, başlıkları, yayınlanma tarihleri, güncellenme tarihleri gibi detayları ile içine alır. Bu durumda Google gibi arama motorları, web sitenizi taramak için bu haritadan faydalanır. XML site haritası, tam anlamı ile sitenizin bir rehberi niteliğindedir ve Google’a yol gösterir.

Bu yüzden de haritanızın kusursuz olması gerekir. Optimize etmek ise oldukça kolay bir işlemdir ve göz ardı edilmemelidir. Ayrıca bu harita, etiket sayfaları, yazar sayfaları ve orijinal içerik barındırmayan sayfaları ise kapsamamalıdır.

İçerik Üretmenin Sırları

Teknik açıdan sorunsuz bir şekilde SEO kurallarına uyarlanan sitenin, içerikleri de yine belli kurallara uygun olarak hazırlanmalıdır. Google SEO çalışması kapsamında özenle hazırlanması gereken içerikler, öncelikle anahtar kelime analizi sonuçlarını dikkate alır. Belirlenen anahtar kelimeler %1,5 – 2 oranında yazı içerisine serpiştirilmelidir. Başlıklar da mutlaka anahtar kelimeleri barındırmalıdır ve hiyerarşik bir başlıklandırma için H etiketleri kullanılmalıdır. 

Bu etiketler sadece başlıkları sıralamıyor, aynı zamanda Google arama motoruna içeriğiniz hakkında bir ön bilgi veriyor. Bu yüzden de etkili bir içeriğin önemli detaylarındandır. Nihayetinde ortaya çıkardığınız makalenin okunabilir nitelikte olması, akıcı bir dile sahip olması ve okuyucuyu sayfada tutabilecek nitelikte olması gerekir. Görüyoruz ki, etkili bir SEO içeriğinin hazırlanması için pek çok unsuru göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Google SEO çalışması yaparken, dikkat edilmesi gereken sayısız ayrıntıdan söz edilebilir. Üstelik planlı bir şekilde bu ayrıntıların incelenmesi ve uygulamaya geçilmesi gerekiyor. Dolayısıyla da bu noktada profesyonel destek almak, süreci kolaylaştırabilir. Amatör çalışmaların hiç biri profesyonel bir SEO uygulaması ile karşılaştırılamaz. Hem hızlı sonuç almak, hem de yüksek verim elde etmek isteyenler, SEO konusunda profesyonelleri tercih etmelidir. Google SEO Çalışmaları hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Author

adburbs