SEO

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO, profesyonel açıdan ele alınması gereken, önemli bir süreç olduğundan her bir detayını anlatmak günlerce sürebilir. Ancak basitçe en önemli noktaları ortaya çıkarıp, SEO çalışması nasıl yapılır sorusunu cevaplayacak olursak, bazı önemli başlıklar karşımıza çıkıyor. SEO nedir sorusu ile başlıyor, SEO analizi, site içi optimizasyon, indexleme, domain ve çok daha fazlası ile konu derinleşiyor. Her bir kriterin detaylıca dikkate alınması, yapılan çalışmanın etkinliğini artırıyor.

SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. Bu sayede, adından da anlaşılacağı üzere yapılan bu uygulamalar, sitenin arama motorlarına olan uyumunu sağlayacak, ön plana çıkmasını kolaylaştıracaktır. Genellikle kelime bazlı olarak yapılan SEO çalışmaları etkin sonuç verirken, aynı zamanda farklı SEO çalışmaları ile de sitenin desteklenmesi gerekmektedir.

Profesyonel SEO analizi ve SEO çalışmaları da tam olarak bunu ifade eder. Ne yazık ki, sadece kelime bazlı bir çalışmanın yapılması, tüm başarısına rağmen siteniz için yeterli olmayacaktır. Bu yüzden de site içi optimizasyon gibi uygulamaları göz ardı etmemek gerekiyor.

Site İçi Optimizasyon

SEO çalışması nasıl yapılır sorusunun önemli bir kısmını oluşturan site içi optimizasyon, adeta bu konunun bel kemiğini oluşturuyor. Ancak bu işlem öncesinde, detaylı bir site analizinin yapılması gerekiyor. Bu analiz ise önemli bazı başlıkları içermelidir. Rakipler, sektör, anahtar kelime seçimleri, anahtar kelime analizleri, sitenin uyumluluğu, Backlink analizi ve daha fazlası bu kapsamda göz önünde bulundurulmalıdır.

Genel manada site içi optimizasyonun anlamı ise sitenin kullanıcılar ve arama motoru botları tarafından görülecek olan kısımlarının tasarlanmasıdır. Bu tasarlama sürecinin maksimum verimliliğe uygun şekilde yapılması, sitenin SEO çalışmasının büyük bir kısmını ifade eder.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Indexleme Nedir?

Indexleme almak, bir site için oldukça önemli bir özellik. Aslında çok kolay olan bu işlem, ücretli ve ücretsiz şekilde farklı yollarla yapılabilir. Bu noktada farklı sitelerden destek de alınabilir ama en kolay ve de en etkili Indexleme yöntemi, doğal olandır. Bunun için günümüzde Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru olan Google’dan destek alabilirsiniz. Google, Webmaster Tools aracı ile “Google Gibi Getir” özelliğini sunuyor. 

Bu özellik ile kolayca sitenizin index almasını sağlayabilirsiniz. SEO çalışması nasıl yapılır sorusunun da en önemli cevaplarından biri olan bu konuda yapmanız gereken çok basittir. Eğer düzenli olarak içerik giriyorsanız, bir hafta boyunca “Google Gibi Getir” yapmanız, Google botlarının düzenli olarak sitenize girmesini sağlar. Bu durumda da, sunucu bazlı bir sorun da olmadığı sürece siteniz düzenli bir şekilde indexlenecektir.

Robots.txt Dosyası Ne İşe Yarar?

SEO çalışması yapmak ile ilgili olarak, biraz teknik bir konu olsa da, son derece önemli olan Robot.txt unutulmamalı. Sitenin, doğru bir şekilde taranabilmesi için robots.txt dosyasının yüklenmiş olması şarttır. Ayrıca bu sitenin hızı için de gereklilik arz ediyor. Bu dosyanın işlevini detaylıca anlatmak gerekirse, arama motoru botlarına yol gösterdiğini söyleyebiliriz.

Botlara, hangi sayfalarınızın indexlenmesini istediğinizi robots.txt dosyası gösterir. Sitenizde bu dosyanın yüklü olup olmadığını ise domain.com/robots.txt sorgulaması ile öğrenebilirsiniz. SEO çalışması yapmanın en önemli aşamalarından biri de bu dosyanın yüklü olması olduğundan, kesinlikle unutulmaması gerekiyor.

Domain Nedir?

Domain, her ne kadar sadece bir alan adı gibi algılansa da, aslında profesyoneller biliyor ki, domain önemli bir SEO unsurudur. Özellikle de kelime odaklı bir SEO stratejisi benimsiyorsanız, domain desteği almanız, büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bir örnek ile bu durumu açıklamak gerekirse, tatil ile ilgili içerikler üretilen bir sitenin domaininde de tatil kelimesi yer almalıdır. Bu durumda kelime odaklı SEO çalışmasından tam verim alabilirsiniz. 

Bununla birlikte SEO çalışması yaparken, domain ile ilgili önemli bir püf nokta, kısa domain seçimidir. Bu sayede hem akılda kalıcılık sağlanır, hem de Google arama motoru optimizasyonu için avantaj elde edilir. Domain uzantıları ise oldukça geniş bir çeşitlilik içerisinde sunulsa da, “.com” ve “.com.tr” her zaman en çok tercih edilenler oluyor. Domainde “.com” bulunması globallik anlamına gelirken, “.com.tr” Türkiye’de en prestijli uzantı olarak kabul edilir.

Tüm bu detaylar, başarılı bir SEO çalışması nasıl yapılır sorusunun cevaplarıdır. Profesyonel bir destek ile birlikte, tüm detaylar kusursuzca sağlanabilir ve SEO başarısı elde edilebilir.

SEO Çalışması hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Author

adburbs