Google Gmail Reklamları

Google Gmail Reklamları

Hem işletmelerin hem bireysel kullanıcıların en çok kullanıldığı iletişim araçlarından birisi olan gmail reklamlar ile potansiyel müşterilere erişmek için ideal bir platformdur! Önceden sadece metin iletmek için kullanılan e-mail sistemi, günümüzde reklamcılık başta olmak üzere pek çok farklı amaç ve format ile kullanılabilmektedir. Gelin şimdi birlikte, Google gmail reklamları platformunun nasıl işlediğini ve nasıl kullanılacağını inceleyim. 

Gmail Reklamları Nedir?

Gmail Sponsored Promotions ismiyle de bilinmektedir. Google reklamları Google kullanıcılarının mail içinde takip ettikleri konu, site ve yaş aralığı gibi faktörlere göre reklamlara ulaşmasını sağlayan bir reklam türüdür. Potansiyel müşterilerin kolayca hedeflenmesini sağladığından markaların sıkça kullandığı bir reklam türüdür. Adwords paneli dışında kendine has bir kullanım paneline sahip olan Gmail reklamları reklam ve hedeflemeler ile kullanıcıların tıklamaları başına ücretlendirme yapan bir platformdur. 

Gmail Reklam Türleri Nelerdir?

Genel olarak gmail ads türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Video
 • Uygulama indirme
 • Form
 • Dinamik içerik
 • Telefonla arama
 • Html üzerinde kurgulanan standart kodlar
 • Çoklu iletişim 

Uluslararası ağda kullanılan bu 7 reklam türü gmail üzerinde reklam verenin tercihine göre seçilmektedir. Ülkemizde ise daha çok video, standart kodlarla oluşturulan etkileşim reklamları ve video reklamları görmekteyiz. 

Google Gmail Reklamları

Gmail Reklamları Hedefleme Nedir? Nasıl Yapılır? 

Gmail reklamları Google kullanıcılarına daha alakalı reklamları göstermeyi hedefler. Bunun için de ziyaret edilen siteler, Google aramaları, beğendikleri platformlar, Google profilleri ve diğer hesap bilgileri kullanılarak kullanıcıların en çok ilgileneceği reklamlar saptanır. 

Peki, bu hedefleme nasıl yapılır? Gmail reklamlarında kullanılan hedefleme türlerini sizler için şu şekilde sıralayabiliriz: 

 1. Anahtar Kelimeler: Anahtar kelimeler reklam hedeflemelerinin başında yer almaktadır. Gmail panelde belirtilen anahtar kelimelere göre kullanıcıların hedeflenmesi sağlanır. Bu hedefleme yapılırken rakip firmaların isimleri de anahtar kelime olarak eklenebilir. 
 2. Demografik Hedeflemeler: Burada cinsiyet, dil, yaş, yer ve cihaz hedefleme işlemleri gerçekleştirilir. iOS ya da Android işletim sistemleri de bu hedeflemeye dahil edilebilir. Örneğin, İngiltere’de yaşayan birisine daha çok İngiltere ve İngilizce reklamlar gösterilirken; Almanya’da yaşayan birisine Almanca dili ile hazırlanmış reklamlar gösterilebilir. 
 3. İlgi Alanları: Burada gmail reklamları verme hizmetinde kullanıcıların mail trafiğine göre ilgi alanları belirlenir. Bu ilgi alanlarına uygun reklamlar kullanıcılara sunulur. 
 4. Meslek Hedefleme: Burada Gmail kullanıcısının mesleğine göre reklamlar belirlenir. Bu hedefleme ile daha spesifik kullanıcılara ulaşma imkanı sağlanır. Örneğin, avukat birine daha çok hukuk kitapları, hukuk eğitimi hizmeti sunan reklam verenler ulaştırılabilir. 
 5. Alan Adı Hedeflemesi: Burada maillerinizde geçen alan adlarına göre bir hedefleme yapılmaktadır. Örneğin, maillerinizde adı geçen bir domain adresi varsa bu domain adresi ve benzer adresler Gmail reklamlarında karşınıza çıkabilir. 
 6. Satın Alma Bilgilendirme Hedeflemeleri: Kullanıcıların ürün satın aldıktan sonra mail kutularına gelen bilgilendirme ve fatura mailleri de ürün hedeflemesi konusunda kullanılmaktadır. 

Gmail Reklamları Nasıl Gösterilir?

Genel olarak Gmail reklamları cihazlara göre otomatik olarak boyutlandırılmaktadır. Gmail hesabına giriş yaptıktan sonra kullanıcılara mail kutusu sekmesinin üst kısmında yer alan daraltılmış yatay reklam şeklinde gösterilmektedir. Eğer bu reklama tıklanırsa bu durumda reklam mail boyutunda açılmakta ve genişletilmiş bir reklam şeklinde gösterilmektedir. 

Hangi Gmail Reklamları Yayınlanmaz?

Gmail reklamları, reklamların yayınlanması bakımından özel bir ek politika ile hizmet vermektedir. Aşağıda sizinle paylaştığımız yasaklanmış içerikler reklamınızda yer alırsa; reklamınız yayınlanmayacaktır. Eğer gmail reklamı verme hizmetinden yararlanmak istiyorsanız reklamınızın aşağıdakilerden herhangi birini içermediğinden emin olmanız gerekir: 

 • Yetişkinlere yönelik içerikler, arkadaş bulma hizmetleri
 • Din
 • Alkol ve alkol markalı içerikler
 • Cinsel eğilim
 • Etnik ve ırksal bilgilerin yer aldığı bilgiler
 • Politika
 • Sağlık kaygıları ve sorunları
 • Kilo verme
 • İlişki desteği
 • Evlat edinme 
 • Tıbbi cihazların satışı da dahil olmaz üzere tıbbi hizmetler
 • Madde bağımlılığı
 • Ölüm ve cenaze
 • Google’ın belirlediği diğer kısıtlayıcı kategoriler 

Gmail Reklam Nasıl Oluşturulur?

 1. Gmail hesabınıza girerek gmail reklam oluştur kısmından seçeceğiniz metin, video ve resim ögeleri ile Google tarafından optimize edilerek oluşturulabilir. 
 2. Tek bir resim reklam ya da tamamen özelleştirilmiş bir HTL reklamı ile de reklamınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz. 
 3. Reklamınızı oluşturduktan sonra Google tarafından incelenmekte ve genelde 2 iş günü içinde onaylanarak yayınlanmaktadır. 

Gmail Reklamları Avantajları

Gmail reklamları kullanıcılarına pek çok avantaj sunmaktadır. Gelin birlikte Gmail reklamlarının kullanıcılarına sunduğu avantajları inceleyelim ve size neler vadettiğini öğrenelim: 

 • Gmail Çok Popüler Bir Platformdur

Gmail küresel ağda bakıldığında 1 milyarı geçkin kullanıcıya sahiptir. Belçika’da yapılan araştırmalar Gmail reklamlarına tıklayan Gmail kullanıcıların %50’yi aşkın olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, potansiyel müşterilerinizin Gmail’i aktif olarak kullanıyor olma olasılığı oldukça yüksektir. Gmail aynı zamanda mobil cihazlarda da aktif olarak kullanıldığından, internet alışverişlerinin yarısından fazlasının mobil cihazlarda yapıldığı göz önüne alındığında sizin için oldukça cazip bir platform olmasını sağlamaktadır.  

 • Gmail Reklamları Yüksek Görüntülenme Sunar

Hedef kitleniz üzerinde iyi bir marka etkisi mi yaratmak istiyorsunuz? Gmail reklam kampanyaları ve marka bilinirliği kazandırmak için ideal bir platformdur. Hedeflenen kullanıcılar gelen kutularında reklamları daraltılmış bir şekilde Google gmail reklam verme hizmetinizi görmektedir. Daha sonra reklama tıkladıkları zaman genişletilmiş reklama ulaşmaktadır. Bu kısımdan da web sitenize otomatik bir şekilde ulaşabilmektedir. 

Gmail reklamları az yer kapladığından, kullanıcıların alanını işgal etmediğinden kullanıcılar tarafından daha olumlu karşılanmaktadır. İnsanlar reklamınızı görmekte ve platformunuza giriş sağlayarak site trafiğinizi arttırmaktadır. Olası satışlarınız artış gösterme eğiliminde olmaktadır. 

 • Yaratıcı Seçenekler Sunar

Gmail reklamlarınızı kullanıcılara göstermek için size pek çok yaratıcı seçenek sunmaktadır. Bu sadece reklam resmi ile ilişkili olmayıp hedeflerinize ve faaliyetinize bağlı olarak pek çok farklı seçeneği içermektedir. Örneğin tek tanıtım şablonu, standart resim, çoklu ürün ya da katalog şablonu gibi seçim yapabileceğiniz pek çok farklı yaratıcı reklam çerçevesini sizlere sunmaktadır. Yine eğer aradığınızı bulamazsanız özel HTM seçeneği ile istediğiniz yaratıcı reklam içeriğini oluşturmanız mümkün kılınmaktadır. 

 • Geniş Hedefleme Özellikleri Sunar

Gmail reklamlarının ana avantajlarından birisi de hedefleme seçenekleridir. Gmail kampanyaları yürütürken kullanıcıları Google’ın iyi bilinen kitle tercihlerine göre hedefleyebilirsiniz. Yine burada son derecede ilgi çekici bir özellik olan Google’ın kullanıcıların e-posta içeriğini taraması faktörü dahil olmaktadır. Böylelikle kullanıcıların aldığı postalar, kimden aldıkları ve ilgi alanları gibi tercihlerine göre kampanyalarınızı doğrudan yürütmenize imkan sağlanmaktadır. Örneğin, bir gmail kullanıcı deri ayakkabı için bir mail aldıysa; içeriğe sayalı hedefleme sayesinde onu belirli bir ürün ya da tüm deri ayakkabı ürünlerinize çekecek şekilde hedefleyebilirsiniz.  

Yine başka bir strateji olarak hizmet sektöründe çalışan bir reklamcı olduğunuzu varsayalım. Burada müşteri eşleştirme ile veri tabanınızdaki kişileri kolaylıkla hedefleyebilirsiniz. Verdiğiniz hizmet ile ilgili mail alan kullanıcıları kolaylıkla Google yapay zeka ile tespit ederek platformunuza yönlendirebilirsiniz.

Bu özellikleri ile Google gmail reklamı hizmeti ile potansiyel müşteri ağınızı genişletmek için ihtiyacınız olan reklam havuzunu sizlere sunmaktadır.

Gmail Reklamları hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs