Google Ads

Google Reklamları İşe Yarıyor Mu?

Google Reklamları İşe Yarıyor Mu?

Google Reklamları İşe Yarıyor Mu?

Google Reklamları, site trafiğini arttırmak ve dijital dünyada ayakta kalabilmek için pek çok platformun başvurduğu bir reklamcılık olarak karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda son derecede popüler olan Google ads işe yarıyor mu sorusu daha önce bu hizmetten yararlanmamış olan pek çok kişinin merak ettiği bir sorudur. Bugün, gelin birlikte Google Ads’in size sunduğu avantajlar, nasıl çalıştığı ve ne işe yaradığı konuları üzerinde duralım. 

Google Ads Nedir?

Öncelikle Google Ads’in ne olduğu sorusunu cevaplayım: Google Ads, Google’ın reklam platformu olup, ürün/hizmet reklamı ile potansiyel müşteri çevrenizi ciddi anlamda genişletmenizi sağlayan bir reklamcılıktır. Online pazarlama aracı olan Google Ads, iş ortağı sitelerde ya da Youtube üzerinde reklamlarınızı göstermenizi sağlar.

Google Reklamları Ne İşe Yarar?

İnternet üzerinde ürün/hizmet sunan herkes bu ürün ve hizmeti satın alan kişi sayısını arttıracak yöntemler arar. Bu noktada devreye giren Google Ads kullanımı Google arama motorunda her gün arama yapan milyonlarca kişiye ulaşmanın anahtarını sizlere sunar. Google Ads, sizin sattığınız hizmet veya ürünle ilgili bir kelime Google üzerinde arandığı zaman reklamınızı o kişiye gösterir. Böylelikle potansiyel müşterilerinizin tesadüf eseri platformunuzu keşfetmesine ihtiyaç duymadan onlara tam da size ihtiyaç duydukları anda onlara ulaşırsınız. 

google reklamlari ise yariyor mu 2

Google Ads Nasıl Çalışır?

Google Ads’in çalışma prensibi açık arttırma sistemidir. Bu sistem, müzayedelere benzer. Bir ürün açık arttırmaya çıkarıldığında, ürünü almak isteyenler tekliflerini sunarlar ve en yüksek teklif sunan kişi ürüne sahip olur. İşte, Google Ads’in çalışma prensibi de buna benzer; ancak en yüksek teklifi vermek her zaman kişiyi sonuca götürmez. Aranan kelimeye reklam vermek isteyenler değerlendirilerek teklifi yüksek olan ve kalite puanı da diğer kullanıcılardan fazla olan kişiden başlamak üzere arama sonuçlarında reklamlar kullanıcılara sunulur. 

Adım adım Google Ads’in çalışma prensibini ele alacak olursak:

 1. Öncelikle bir kişi Google üzerinde arama yapar.
 2. Arama sonuçlarında Google arama terimi işe eşleşen reklamları yapay zekası ile tespit eder. 
 3. Bu tespit sırasında dil, konum gibi kriterler sonucu uygun olmayan aramalar, arama sonuçlarında gösterilmez. 
 4. Yeterli reklam sıralaması olan reklamlar kullanıcılara sunulur.
 5. Bu reklamlar arasındaki sıralama da anahtar kelime için verilen teklif ve sitenin kalite puanı (tıklanma oranı, açılış sayfası deneyimi ve reklam alakası gibi kriterlere göre belirlenir) kıstas alınarak belirlenir.

Kimler Google Reklamları Kullanmalı?

Eğer Google reklamların ne derecede işe yaradığını merak ediyorsanız; bu sizin bu reklam hizmetinden yararlanmaya ihtiyaç duyup duymamanıza göre değişecektir. Eğer Google reklamları kullanması gereken kesimdeyseniz, Google Ads size pek çok avantaj sunmaktadır. Ancak eğer kullanmaya ihtiyacı olmayan kesimdeyseniz bu durumda Google ads reklam verme sizin için ideal bir seçim olmayabilir.

Peki, kimler Google Ads reklamı verirse bu işletmenin faydasına olacaktır: 

 • İnternet ortamında potansiyel müşterisine ulaşmak isteyen kişiler/firmalar
 • Youtube videolarının izlenme sayısını arttırmak isteyenler 
 • Mobil uygulamasına ya da internet sitesine ziyaretçi çekmek isteyen kişi/firmalar 

Pazarlama Çalışmalarının 1 Numaralı Dijital Reklam Modeli: Google Ads

Google verdiği hizmet ile reklam verenlere pek çok fayda sunan bir dijital reklam modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Hızlı geri dönüşüm ve düşük maliyet Google’ın popüler olmasında en çok etkili olan faydalarıdır.

Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların büyük çoğunluğu Google ile ürün ve hizmet araştırması yapmaktadır. Bu nedenle de Google, hazır potansiyel müşterilerin bulunduğu bir havuzdur. Bu havuzda marka bilinirliğini arttırma ve satış odaklı reklam planlarını uygulama konusunda size sayısız fırsat bulunur. Bu fırsatları yakalamak isteyen, müşteri ağını genişletmek isteyen herkesin 1 numaralı dijital reklam modeli de bu nedenle Google Ads olmaktadır.  

Google Adwords Avantajları

Dijital ortamda sitelerin birbiriyle olan rekabetine cevap olarak geliştirilen en önemli araçlardan birisi reklamcılıktır. En popüler reklam platformlarından birisi de en çok kullanılan arama ağlarından birisi olan Google’dır. Google, bu reklam ihtiyacını görerek ürün/hizmet satın almak isteyen kişilerle satış gerçekleştirecek kişiler arasında Google reklam verme hizmeti ile bir köprü oluşturmaktadır. 

Online pazarlama platformu olan Google Ads, kullanıcılarına pek çok avantaj sunmaktadır. Eğer Google Ads kullanımı konusunda bilgi edinmek istiyor ve işe yararlılığı konusunda aklınızda soru işaretleri beliriyorsa; işte Google Adwords’un kullanıcılara sunduğu yararları…

 • Sitenizin Keşfini Sağlar

Google reklamları ile arama yapan kullanıcıların sizi bulup keşfetmesini sağlarsınız. Bu da yapılacak reklam çalışmaları ile web sitenize yeni ziyaretçileri çekerek satışlarınızı arttırma fırsatını sizlere sunar. Aynı zamanda reklamlar ile mevcut müşterilerinizin ilgi düzeyini de yükselterek satışlarınızı arttırabilirsiniz. 

 • Düşük Maliyet Fırsatı Sunar

Reklam denildiğinde herkesin aklına çok yüksek ücretli reklamlar gelir. Oysaki Google, düşük maliyet imkanı ile reklam yapabilmenizi sağlar. Bu da özellikle küçük ya da büyük ölçekli tüm firmaların reklam yapabilme imkanını doğurur. Belirlediğiniz reklam teklifi ile Google üzerinden reklamınızı yayınlayabilir; bu fiyatı zamanla güncelleyebilirsiniz. Aynı zamanda Google Reklamları, reklamlarınıza tıklandığı takdirde sizden ücret talep eder. Bu nedenle, reklamlar işe yaradıkça ücret ödediğinizden her türlü karda olursunuz. 

 • Kontrol Edilebilir Esnek Reklam Modeli Sunar

Google Ads dilediğiniz zaman reklamlarınızda ufak değişiklikler ve ince ayarlamalar yapabileceğiniz bir reklam platformudur. Reklamınızla ilgili duyuru, güncelleme, kampanya gibi bilgileri kolaylıkla güncelleyebilirsiniz. Böylelikle Google reklam planı değiştirme ile güncel değişikliklere ayak uydurabilirsiniz. Dilerseniz yeni anahtar kelimeler deneyebilir, reklam kampanyanızı durdurabilir ya da yeniden başlatabilirsiniz. 

 • İnternetteki Müşterilerinize Ulaşırsınız

Dijital ortamda sektörünüzle ilgili hizmet veren web sitelerin önüne geçmeye ve onları gölgede bırakmaya ne dersiniz? Google Adwords ile sektörünüzle ilgilenen müşterilere ulaşma şansınız olur. Bu da reklam verirken kitle türünüze ve reklam seçeneklerinize göre potansiyel müşterilere kolaylıkla ulaşmanızı sağlar.

 • Hedef Reklam Kampanyaları Oluşturursunuz

Reklam kampanyalarınızı belirli ilgi alanları ve daha spesifik özellikler ile oluşturabileceğiniz gibi daha genel kapsamlı bir şekilde de oluşturabilirsiniz. Bu sayede sunduğunuz ürün/hizmet ile ilgilenen kişilere ulaşarak reklamlarınızı bu kişilere ulaştırabilirsiniz. Eğer Google adwords reklam verme hizmetinizde, belirli ilgi alanları ile daha spesifik hale getirirseniz daha uygun bütçe ile doğrudan satış yapabilirsiniz. Bu kişiselleştirmeyi, gün, sıklık ve saat durumu belirleme, reklam konumu seçme, anahtar kelime belirleme, dil/yaş ve konum seçme ve reklamların görüntüleneceği cihazları seçme gibi özellikler ile dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. 

 • Anlık Ölçme ve Raporlama İle Takip Özelliği 

Google Ads, geleneksel reklamların aksine daha detaylı bir şekilde mevcut durumunuzu ölçme ve raporlayarak takip etme fırsatını sizlere sunar. Böylelikle Google Adwords hesapları üzerinden detaylı sonuçlara erişebilir ve kolaylıkla raporlayabilirsiniz. Reklamınızı kaç kişinin keşfettiği, sizi doğrudan arayan kişi yüzdesini, web sitenizi ziyaret etmek için kaç kişinin tıkladığı gibi sayısal verilere kolayca ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler gelecekte oluşturacağınız reklam stratejileri için sizin için oldukça faydalı olacaktır. 

 • Satışa Yönelik Reklam Yapabilirsiniz

Hedef ve sonuç odaklı Google Ads reklamları ile satın almak için arama yapan mevcut hedef kitleye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu da doğrudan satışa yönelik reklamlar oluşturabilmeniz için aradığınız fırsatı size sunar. Hedef kitleye yönelik reklamlar hazırlarsanız satış yapma şansınızı ciddi anlamda arttırırsınız. 

Sizinle paylaştığımız Google reklam avantajları ile sitenizdeki trafiği arttırabilir, potansiyel müşteri çevrenizi genişletebilirsiniz. Dijital ortamda ayakta kalmak ve rakip siteleri gölgede bırakmak için doğru ve başarılı bir Google reklam stratejisi ile hayal ettiğiniz konuma ulaşmak sandığınızdan çok daha kolay!

Google Reklamları hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs