Google Reklamları Nedir

Google Reklamları Nedir?

Hepimiz mobil uygulamaları kullanırken, internette gezinirken ya da alışveriş yaparken reklam görmüşüzdür. Google, Gmail, Youtube ve Arama kendi ürünleri üzerinde bize reklamlar göstermektedir. Bu reklam ağı aynı zamanda Google’da yer almayan 2 milyonu geçkin uygulama ve web sitesi üzerinde de reklam göstermektedir. Peki, Google reklam nedir ve neden kullanılır? Bugün yazımızda, Google reklamları hakkında merak ettiğiniz soruları yanıtlayacağız. 

Google Ads Nedir?

Google Ads ya da Google reklamları haritalarda ve Google aramalarda işletmenizin sunduğu hizmet veya ürünlerin kullanıcılara daha rahat bir şekilde ulaşmasını sağlayan bir reklamcılık sistemidir. Metin bazlı bir reklam modeli olan Google Ads, reklam için en çok kullanılan reklam modellerinden birisi olarak karşımıza çıkar. Site alan adı, ilgi çekici bir başlık ve açıklama satırı ile reklamlar hazırlanarak sunulmaktadır. 

Google Ads, aynı zamanda reklamı gören kişiler tıkladıkça ücret aldığından finansal olarak sizin lehinize bir ödeme sistemi sunar. Ödeyeceğiniz ücret ise reklamda gösterilecek anahtar kelimelerin kullanım oranına göre değişir. Örneğin, aynı anahtar kelimeyi kullanan pek çok rakip işletme varsa bu durumda bir açık arttırma sistemi gibi, ödemeniz gereken tutar artış göstermektedir. 

Google Reklamları Nasıl Çalışır?

Eğer Google ads çalışma konusundaki temel prensipleri bilirseniz, Google Ads’i en verimli şekilde kullanabilirsiniz. Reklam bütçenizden en iyi şekilde faydalanmak için bilmeniz gereken temel 4 faktör vardır: Bunlar, yerleşimler, reklam sıralaması, kalite puanı ve anahtar kelimelerdir. 

Google Reklamları Nedir

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimeler, sitenizin trafiğini arttırmak için en çok işinize yarayacak unsurlardır. Eğer seçtiğiniz anahtar kelimeler ile kullanıcıların arattığı anahtar kelimeler özdeşleşirse bu durumda reklamlarınızın görülme olasılığı artacaktır. Örneğin, giyim ve tekstil ürünleri sunan bir firmaysanız “kadın elbise” ve “elbise modelleri” gibi anahtar kelimeler arama motorunda görülme şansınızı ciddi anlamda arttıracaktır. Burada, sizin için en iyi sonuçları bulacak keyword bulucu platformları kullanmanızı tavsiye deriz. Böylelikle seçeceğiniz anahtar kelimeyi aranma kapasitesine göre belirlersiniz.  

Yerleşimler

Reklamlarınızın Google Görüntülü Reklam Ağı ya da Youtube üzerinde gösterilebileceği yerlerdir. Yerleşimler bir sitedeki belirli bir sayfa, video içerik ya da tek bir reklam birimi dahi olabileceği gibi; bir web sitesi ya da bir mobil uygulama da olabilir. Yerleşim hedeflemeyi doğru bir şekilde yapabilirseniz reklam planınızı doğru bir şekilde uygulayabilirsiniz. 

Reklam Sıralaması

Reklamlar söz konusu olduğunda en çok önemli olan konulardan bir diğeri Google ads reklam verme sıralamanızdır. Reklam sıralaması reklamınızın sayfada gösterilip gösterilmeyeceği ve reklam konumunuzu belirleyen bir faktördür. Reklam sıralamanızın belirlenmesinde reklam için teklif ettiğiniz tutar ve kalite puanınız rol oynar. Örneğin, çok tıklanan, reklam ile alaka düzeyi yüksek bir sayfaysanız ve teklif tutarınız da yüksekse bu durumda reklamınızın gösterilme konumu yüksek olacaktır. Öte yandan, bilinmeyen, reklam alaka düzeyi düşük bir sayfaysanız; aynı zamanda reklam teklifiniz de düşükse bu durumda reklamınızın gösterilme konumu daha düşük olacaktır. 

Kalite Puanı

Son olarak kalite puanı web sitenizle ilgili olarak Google’ın size verdiği bir puandır. Kalite puanı reklam kalitenizin diğer rakip reklam veren kişilere kıyasla ne düzeyde olduğunu size gösteren bir teşhis unsurudur. Bu puan Google tarafından 1-10 arasında bir ölçekle ölçülmekte ve anahtar kelime düzeyinde kullanılabilmektedir. Eğer kalite puanınız yüksekse bu açılış sayfanızın diğer kişilere kıyasla daha yararlı olduğunu göstermektedir. 

Bu puanın hesaplanmasında 3 temel bileşen kullanılmaktadır:

 • Beklenen Tıklanma Oranı: Reklamınız gösterildiği zaman reklamınıza tıklanma olasılığı hesaplanır. 
 • Açılış Sayfası Deneyimi: Reklamınızı tıklayan kullanıcılar bakımından açılış sayfanızın ne kadar yararlı ve alakalı olduğunu gösterir. 
 • Reklam Alaka Düzeyi: Bir kullanıcı arama yaptığında, aramasının reklamınız ile ne kadar yakından eşleştiğini gösterir. 

Bu üç unsur ortalama, ortalamanın üstünde ya da ortalamanın altında olarak saptanır. Bu değerlendirme yapılırken, son 90 gün içerisinde tam olarak aynı anahtar kelimeleri kullanan diğer reklam verenlerin yaptığı karşılaştırma baz alınır. 

Bu değerlendirme, Google Adwords reklam verme planınızda iyileştirme yapma fırsatını size sunar. Örneğin eğer reklam alaka düzeyi ortalamanın altında ancak açılış sayfası deneyimi ortalamanın üstündeyse bu durumda reklam metnine daha çok odaklanmanız kalite puanınızı yükseltecektir.

Google Reklam Türleri Nelerdir?

Google reklam türleri, hangi reklam ağını kullanmak istediğinize göre dikkatli bir şekilde seçim yapmanız gereken reklamlardır. Google reklam türlerini ikiye ayırabiliriz: 

 • Google Arama Ağı Reklamları

Anahtar kelimeleriniz Google üzerinde aratıldığında, arama sonuçlarının yanında reklamınızın gösterildiği bir reklam türüdür. Eğer kullanıcıların yaptığı aramalar ile anahtar kelimeleriniz ilişkili ise bu durumda reklamlarınız gösterilir. Reklamlarınız arama sonuçlarının altında ya da üstünde yer alabilir. Aynı zamanda reklamınız Google Görseller, Google Haritalar, Google Alışveriş ve Google Play üzerinde yapılan aramalarda da yer alır.  

 • Görüntülü Reklamlar 

Youtube videoları, web siteleri, Gmail hesapları, mobil cihaz ve uygulama platformlarında kullanıcılar gezinirken onlara ulaşmanızı sağlar. Bu reklam üründe hedefleme özelliği sunulmaktadır. Böylelikle ürün ve hizmetleriniz doğru zamanda doğru yerde kullanıcılara gösterilir. 

Genel olarak Google görüntülü reklam ağı kullanıcılara daha ilgi çekici reklam biçimleri sunarak onları hizmet ya da ürünlerinizle buluşturmanızı sağlar. Örneğin duyarlı görüntülü reklamlar ile reklam metnine girerek logo ve istediğiniz görselleri ekleyebilirsiniz. Yine etkileşim reklamlarında da Görüntülü Reklam Ağı’nda ve Youtube üzerinde yer alan video ve görselleri oluşturabilirsiniz. 

 • Uygulama Reklamları

Ülkemizde mobil cihazlar, internet kullanım oranı bakımından bilgisayarlardan daha fazla kullanılmaktadır. Bu reklam türü özellikle e-ticaret siteleri ve ücretli uygulama hizmeti sunan firmalar tarafından tercih edilir. Uygulama sahibi, Google Ads hesabı ile bir metin oluşturur ve görsel ekler. Bu reklam Google Play, Youtube, görüntülü reklam ağı ve arama ağı gibi pek çok farklı yerde gösterilir.  

 • Video Reklamlar

Google Ads ile etkileyici video kampanyaları oluşturabilirsiniz. Bu videoları Google ile işbirliği yapan diğer video sitelerinde ve Youtube üzerinde gezinen müşteriler ulaşabilirsiniz. Video reklam türlerine örnekler vermemiz gerekirse: 

 • Atlanabilir – atlanamayan reklamlar
 • Yayın içi –yayın dışı reklamlar
 • Youtube Masthead reklamları
 • Video discovery reklamları
 • Bumper reklamlar 

Google Ads Nasıl Kullanılır?

Eğer site trafiğinizi arttırmak, rakip siteleri gölgede bırakmak ve potansiyel müşterilerinizle doğrudan iletişime geçmek için Google reklamlar nasıl kullanılır sorusuna yanıt mı arıyorsunuz? Gelin birlikte, adım adım Google Ads’in nasıl kullanılacağını öğrenelim: 

 1. Öncelikle Google Adwords hesabınızı kurun.
 2. Ürün ya da hizmetinizin sergilendiği web sitesiyle ilgili teknik bilgileri Google Ds hesabınıza tanımlayın. 
 3. Reklam metni, anahtar kelime ve görsel seçimi gibi adımlarla özgün ve farklı reklamlar hazırlayın. 
 4. Reklamlarınızı yayınladıktan sonra hesap yönetimi, güncellemeleri yakından takip etme ile rekabet ortamına ayak uydurun. 
 5. Yapacağınız düzenli tanıtım, reklam ve takip ile düzenli olarak optimizasyon faaliyetleri yürütün. Gerekirse reklamları güncelleyin ve dijital dünyada ön plana çıkmanın keyfini çıkarın!

Bu adımlarla Google Ads’i başarılı bir şekilde kullanabilirsiniz. Yine Google reklam verme planınızın başarıya ulaşmasını istiyorsanız reklam bütçenizi en iyi şekilde belirlemeye, doğru anahtar kelimeleri seçmeye ve birden fazla reklam ağını birlikte kullanmaya özen gösterin. Müşteri odaklı düşünme, web site optimizasyonu ve doğru bir reklam stratejisi hayal ettiğiniz konuma ulaşmanızda size yardımcı olacaktır.

Google Reklamları hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs