Google

Hoşgeldin BERT: Doğal Dili Daha İyi Anlamak İçin Google’ın En Yeni Arama Algoritması

Hoşgeldin BERT: Doğal Dili Daha İyi Anlamak İçin Google’ın En Yeni Arama Algoritması

Hoşgeldin BERT : Doğal Dili Daha İyi Anlamak İçin Google’ın En Yeni Arama Algoritması

Google, neredeyse beş yıl önce RankBrain’i tanıttığı için arama sistemindeki en büyük değişikliği yapıyor. Şirket bunun, bu sorgular için sıralanan sonuçları değiştirmesi bakımından 10 sorgudan 1’ini etkileyeceğini belirtti.

BERT bu hafta yayına başladı ve kısa bir süre sonra tamamen yaşayacak. Şimdi İngilizce dil sorguları için yayılıyor ve gelecekte diğer dillerde de aktif olacak.

Özellikli Snippet’ler. Bu özellikli snippetleri’de etkileyecektir. Google, BERT’in küresel olarak, tüm dillerde, özellikli snippetler’de de kullanıldığını söyledi.

bert nedir

BERT Nedir?

Google’ın doğal dil işleme (NLP) ön eğitimi için kullanılan sinir ağı temelli bir tekniğidir. BERT, Transformatörlerden Çift Yönlü Kodlayıcı Gösterimleri anlamına gelir.

Geçen yıl açılan ve Google AI blogunda daha ayrıntılı olarak yazıldı. Kısacası, BERT bilgisayarların dili insanlar gibi biraz daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

BERT Ne Zaman Kullanılır?

Google, BERT’in aramalardaki nüansları ve içeriğini daha iyi anlamalarına ve bu sorguları daha alakalı sonuçlarla daha iyi eşleştirmelerine yardımcı olduğunu söyledi. Ayrıca yukarıda açıklandığı gibi özellikli snippet’ler için de kullanılır.

Bir örnekte Google, “2019 Brezilya gezgininin ABD için vize alması” için yapılan bir arama ile “için” kelimesi ve sorgudaki diğer kelimelerle ilişkisi anlamını anlamak için önemlidir. Önceden, Google bu bağlantının önemini anlamıyordu ve Brezilya’ya seyahat eden ABD vatandaşları hakkında sonuçlar getirecekti. Google, “BERT ile, Arama, bu nüansı kavrayabilir ve “ için” kelimesinin gerçekten çok önemli olduğunu biliyor ve bu sorgu için çok daha alakalı bir sonuç sağlayabiliriz” dedi.

RankBrain, 2015’te sorguları anlamak için Google’ın ilk yapay zeka yöntemi idi. Kelimelerin anlamlarının ne olduğunu daha iyi anlamak için Google’ın dizinindeki web sayfalarının hem sorgularına hem de içeriğine bakar. BERT RankBrain’in yerini almaz, içeriği ve sorguları anlamak için ek bir yöntemdir. Google’ın sıralama sistemine katkı sağlar. RankBrain, bazı sorgular için hala kullanılabilir ve kullanılacaktır. Ancak Google, bir sorgunun BERT’in yardımıyla daha iyi anlaşılabileceğini düşündüğünde, Google bunu kullanacaktır. Aslında, tek bir sorgu, sorguyu anlamak için BERT de dahil olmak üzere birden çok yöntemi kullanabilir.

Peki nasıl? Google, sorgunuzdaki dilin ne anlama geldiğini ve web’deki içerikle nasıl ilişkili olduğunu anlayabilmesinin birçok yolu olduğunu açıkladı. Örneğin, bir şeyi yanlış hecelerseniz, Google’ın heceleme sistemleri, ihtiyacınız olanı elde etmek için doğru kelimeyi bulmanıza yardımcı olabilir. Ve / veya alakalı belgelerdeki asıl kelimenin eş anlamlısı olan bir kelimeyi kullanırsanız, Google bunlarla eşleşebilir. BERT, Google’ın dili anlamak için kullandığı bir başka sinyaldir. Ne aradığınıza bağlı olarak, bu sinyallerin herhangi biri veya bir kombinasyonu sorgunuzu anlamak ve ilgili bir sonuç sağlamak için daha fazla kullanılabilir.

bert icin optimizasyon gerekli mi

BERT İçin Optimizasyon Gerekli Mi?

Google, SEO’ların RankBrain için gerçekten optimize edemediğini söyledi. Ancak bu, Google’ın doğal dili anlamada daha iyi olduğu anlamına gelir. Her zaman yaptığınız gibi, sadece kullanıcılar için içerik yazın. Bu, Google’ın arama yapanın sorgusunu daha iyi anlama ve daha alakalı sonuçlarla daha iyi eşleştirme çabalarıdır.

BERT Güncellemesini Neden Umursuyoruz?

Sadece Google’ın bu değişikliklerin “son beş yılda öne çıkan en büyük sıçramayı ve Arama tarihinde öne çıkan en büyük sıçramayı temsil ettiğini” söylediğini umursamıyoruz.

Ancak, tüm sorguların% 10’unun bu güncellemeden etkilendiğinden de. Bu büyük bir değişiklik. Bu değişiklikle ilgili olabilecek hafta ortası ve bu haftanın başlarında onaylanmamış algoritma güncellemeleri raporları gördük.

Gelecek hafta arama trafiğinizdeki değişiklikleri görmek için kontrol etmenizi ve sitenizin bu değişiklikten ne kadar etkilendiğini kontrol etmenizi öneririz. Öyleyse, hangi açılış sayfalarının etkilendiğini ve hangilerinin sorgulandığını daha ayrıntılı inceleyin. Bu sayfaların dönüşüm sağlamadığını ve Google’ın o sayfalara gönderdiği arama trafiğinin gerçekten kullanışlı olmadığını fark edebilirsiniz.

Bunu yakından izliyor olacağız ve gelecekte BERT’den bizden daha fazla içerik bekleyebilirsiniz.

Author

adburbs