Web Tasarım

Web Sitesini Üst Sıralara Taşımak

Web Sitesini Üst Sıralara Taşımak

Web Sitesini Üst Sıralara Taşımak

Web sitesi olan herkesin temel hedefi üst sıralarda yer almak ve arama motorlarına uyumlu hale gelmektir. Dolayısıyla web sitesini üst sıralara taşımak isteyenlerin sayısız soruları oluyor ve bu konunun püf noktaları merak ediliyor. Teknolojinin sürekli değişimi gibi, dijital dünya da sürekli değişiyor.

Bu durumda arama motorlarının algoritmaları da sürekli değişip gelişiyor ve web sitelerinden beklentiler de değişebiliyor. Ancak genel olarak kabul edilen bazı püf noktalar var ki, web sitesini üst sıralara taşımak konusunda oldukça başarılıdır. Web sitesini üst sıralara taşımak isteyenler için şimdi bu püf noktalara göz atalım.

Doğru Bir İçerik Planlaması

Web sitesinin üst sıralarda çıkması için, içeriklerin doğru bir şekilde hazırlanması gerekir. Burada hem kelime sayıları, hem anahtar kelimeler, hem de verilen bilgiler önemlidir. Örneğin, hizmet sayfalarından söz ediyorsak, en az 2000 kelimelik içerikler hazırlamalıyız. Böylece kullanıcıların aradığı tüm bilgilere de aynı noktada ulaşmasını sağlamış olacağız.

İlgili anahtar kelimelerin tespiti ise çeşitli uzmanlar aracılığı ile gerçekleştirilebilirken, bazı siteler de yardımcı olabilir. Ayrıca basit bir öneri olarak, Google arama motoru üzerinden yapılan bir aramanın sonuçlarında, en altta listelenen ilgili aramaları da anahtar kelime olarak kabul etmek mümkün. Tüm bunların planlanması ise doğru içerikleri hazırlamanızı ve web sitenizi üst sıralara taşımanızı sağlayacaktır.

Teknik Alt Yapının Hazırlanması

Web sitesini üst sıralara taşımak için, teknik alt yapının kusursuz bir hale getirilmesi gerekir. Bu durumda öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken özellik, sitenin hızıdır. Sayfaların hızlı açılıyor olması ve ziyaretçilerin aradıklarına hızlıca ulaşabiliyor olması gerekir. Site hızı, günümüzde web sitelerini üst sıralara çıkaracak önemli bir kriter olarak ifade ediliyor.

Bunun yanı sıra kaliteli bir temanın kullanılması, gerekli optimizasyonlar ile birlikte iyi sonuç veren bir sistemin tesis edilmesi ve özellikle yazılımcı olmayanların WordPress alt yapısını tercih etmesi, iyi bir teknik alt yapı için önerilmektedir. Bu sayede pratik bir şekilde sitenin iyileştirilmesi ve kullanılması mümkün olacaktır.

Web Sitesini Üst Sıralara Taşımak

Güncel Web Sitesi

Arama motorlarının önemsediği kriterlerden bir tanesi de güncelliktir. Web sitesinin düzenli olarak güncelleniyor olması, üst sıralarda listelenmesi için önemli bir unsur. Sitenin güncel tutulması ise düzenli olarak yayınlanan blog yazıları ile mümkün olacaktır.

Yaptığınız işi anlatan ya da sitenizi ziyaret edenlerin merak edeceği sorulara cevap veren içerikleri, düzenli bir şekilde yayınlıyor olmanız, sitenizin güncel olduğunu gösterir ve bu durum arama motorlarının dikkatinden kaçmayacaktır. Yani web sitesini üst sıralara taşımak için belli bir düzen içerisinde içerik yayınlanması, yani web sitenin güncel tutulması elzemdir.

Sitenin Otoritesini Artırma

Sitenin otoritesini ifade eden Pagerank yani PR değeri, önemlidir. PR0, PR2 ve benzeri şekilde ifade edilen bu değerin artırılması ise backlinkler ile mümkün olabilir. Dolayısıyla sıkça kulağımıza çalınan, kaliteli sitelerden backlink alınması gerektiği bilgisi oldukça doğrudur. Böylece PR değeri yükseltilebilir.

Geçmişte sadece anahtar kelimelerden backlink alınması gerektiği sanılıyordu ancak günümüzde durum oldukça farklı. Bugün ana anahtar kelimelerden, yan anahtar kelimelerden ve marka adından da backlink alınması gerekiyor. Hatta çıplak URL üzerinden de backlink alınmalı… Tüm bunlar sayesinde web sitenin üst sıralara taşınması mümkün olacaktır. Backlink alınırken, çeşitliliğin sağlanması ve bu doğrultuda da PR değerinin yükseltilmesi temel kuraldır.

Adwords Reklamlarını Doğru Kullanmak

Adwords reklamları, her ne kadar SEO konusundan farklı bir alan olsa da, web sitesini üst sıraya çıkarmak söz konusu olduğunda son derece etkili olmaktadır. Bu hizmetle kastedilen, Google tarafından sunulan Adwords hizmetini kullanmak ve reklam vermektir. Bugün Google üzerinden yapılan aramalarda öncelikle Adwords reklamları listeleniyor. Onu harita sonuçları takip ediyor ve ardından organik sonuçlara sıra geliyor.

Genel olarak baktığımızda ise Adwords reklamlarının, organik aramaların %40’lık bir kısmını kaptığını, yani daha etkin olduğunu görüyoruz. Bu yüzden de web sitesini üst sıraya çıkarmak için Adwords gücünden faydalanmak şarttır. Günümüzde Google’da üst sıralara çıkmak için Adwords sisteminden de destek almak şarttır. Üstelik buradan alacağınız trafik, doğrudan ilgili anahtar kelimeler ile arama yapmış yani hedef kitlenizi oluşturan kişiler olacaktır. Bu da yüksek verimlilik anlamına gelir.

Web Sitesini Üst Sıralara Taşımak konusunda detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin

Author

adburbs