Web Tasarım

Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Web Sitesi Kurmak için Gerekenler

Web sitesi kurmak, pek çok sebeple gerekli olabilir. Kurumsal web siteleri ve çeşitli amaçlarla kurulmuş web siteleri çıkıyor karşımıza. Ancak merak edilen bir soru ise web sitelerinin nasıl kurulduğu ve web sitesi kurmak için gerekenlerin neler olduğudur.

Bunun öncesinde ise dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek, oldukça iş kolaylaştırıcı olacaktır. Yani web sitesi kurarken, öncelikle nelere dikkat etmek gerektiğini bilmek gerekiyor. Bu sebeple de konuya buradan başlamak çok daha doğru olacaktır.

Web Sitesi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Web sitesi kurmanın öncesinde, hedef kitle tespitinin yapılması gerekiyor. Diğer tüm detaylar buna göre belirlenecektir. Hedef kitlenin ihtiyaçları ve akış açısı, tasarımda önemli bir belirleyici olacaktır.
 • Web sitesi kurma aşamasında, web sitenin bilgi verme, satış yapma, sipariş alma gibi özellikleri tespit edilip, buna göre bir kurulum yapılmalıdır.
 • Web sitesi tasarlarken, en önemli kriterlerden biri bütçedir. İmkânlar doğrultusunda bir planlama yapılır. Bu yüzden de ilk yapılması gerekenlerden biri de bütçenin belirlenmesi ve fizibilite çalışması yapılması şarttır.
 • Web sitesi kurmak, doğru bir strateji geliştirildiği sürece kolaydır. Bu sebeple henüz başlangıçta, sürecin ne kadarını içeride, ne kadarını dışarıda halledeceğinizi tespit etmiş olmalısınız. Bu sayede daha planlı bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Hosting İşlemleri

Hosting, web sitenizin barınacağı alanı ifade eder. Teknik bir alan olmakla birlikte, farklı seçenekler de sunulur. Hazır hizmet sunan şirketlerden destek alabilir, internet servis sağlayıcıları tercih edebilir, hosting şirketleri ile görüşebilir ve bunun dışında içeride barındırma da bir alternatif olabilir.

Yani örneğin, bankalar gibi yazılım, donanım, personel, telekomünikasyon ve benzeri hizmetlerin tamamını şirket içerisinde sağlama durumundan söz edilebilir. Bu yöntemlerden birini seçerek, hosting ihtiyacınızı giderebilir ve web sitesi kurmak için gerekenlerin öncelikli bir tanesini halledebilirsiniz.

Domain Seçimi

Domain yani alan adı, şirketinizin internet dünyasındaki kimliğini ifade etmektedir. Dolayısıyla da alan adı seçiminde özenli olmak gerekiyor. Web sitesi kurmak için gerekenlerin başında gelen alan adı, şu özelliklere sahip olmalıdır;

 • Web sitenizin konusu, sektörü ile ilgili olmalıdır.
 • Kolay hatırlanabilmelidir,
 • Kısa olmalıdır,
 • Ayırt edici nitelikte olmalıdır,
 • Kategori isimleri gibi alt isimler, alan adı olarak tercih edilmemelidir,
 • Alan adı, karmaşık numaralar ya da noktalama işaretleri içermemelidir,
 • Anlamlı olmalıdır.
Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Web Sitesi Tasarımı

Web sitesinin en önemli unsurlarından biri ise tasarımıdır. Yani web sitesi kurmak için gerekenler denildiğinde, tasarım unsuru unutulmamalıdır. Kullanıcılara internet dünyasında sunmak istediğiniz deneyim, tasarımın detaylarını oluşturur. Özellikle belli unsurlara dikkat etmek, ilgi çekici ve özel bir tasarım ortaya koymak için yeterlidir.

Web sitenizin stili, ziyaretçiler için ilk izlenimi oluşturacaktır. Bu sebeple, renk, yazı fontu ve benzeri detaylar, stilin ortaya konması için önemlidir. Diğer taraftan web sitenizin bir kimliği olmalı ve tasarım tam anlamı ile bunu yansıtmalı.

Web sitesi haritası ile içerik organizasyonu ise sitenizi daha kullanışlı kılacaktır. Kullanıcıların aradığını bulmasını kolaylaştıracak olan bu tür detaylar, web sitesi tasarımının olmazsa olmaz unsurlarıdır. Web sitesi kurmak için gerekenlerin önemli bir parçası olan web sitesi tasarımın son unsuru ise sayfa tasarımıdır.

Sitenizin adeta vitrini olan sayfa tasarımını da özenle gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu noktada kullanıcı odaklı bir yaklaşım yerinde olacaktır. Tüm bu sayfaların açılma hızı ise dikkat çeken ve ayırt edici olacak bir özelliktir.

Web Sitesi İçeriğinin Hazırlanması

Web sitesi kurmak için gerekenler adı altında sıraladığımız tüm unsurlar, kendine has öneme sahiptir. Ancak bunların var olduğu ama etkin bir içeriğin bulunmadığı durumda, hedeflere ulaşmak pek de kolay olmayacaktır. Dolayısıyla içeriğin hassasiyetle hazırlanması gerekiyor. Ürün ya da hizmetler ile ilgili bolca bilgi verilmeli, görsel ve videolar ile içerik zenginleştirilmelidir.

Bilgilerin okunabilir olması için ara başlıklar, kısa paragraflar ya da maddeleme şeklinde hazırlanan yazılar uygun olacaktır. Dinamik bir içerik yapısı her zaman dikkat çeker. Dolayısıyla sitenin güncel olması gerekir. Yani sürekli güncel site içeriği paylaşılmalıdır ve böylece güncellik sağlanmalıdır.

Site içeriğinin kalitesi de bir o kadar önemli ve önemsenmesi gereken bir konudur. Tüm bunlar, web sitesi kurmak için gerekenleri ifade eder ve bu anlamda başarı elde etmek için dikkat edilmesi gereken alanlardan söz ediyoruz.

Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler konusunda detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin

Author

adburbs