E-Ticaret SEO

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Nedir?

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Nedir?

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Nedir?

İnternet dünyasında hatırı sayılır bir büyüklüğe ulaşan e-ticaret siteleri, internet kullanıcılarının neredeyse tüm ihtiyaçlarını internet üzerinden satın almalarını sağlayan girişimler olarak karşımıza çıkmaktadır. İnternet üzerinde varlığını devam ettiren her web sitesi gibi e-ticaret siteleri de daha fazla internet kullanıcısına ulaşma eğilimi içerisindedir. 

Bu nedenle e-ticaret siteleri de birçok tekniğin yanında SEO çalışmaları da yapmaktadır. E-ticaret SEO teknikleri bu sitelerin potansiyel kullanıcılarına daha kısa yoldan ulaşmasını sağlamaktadır.

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Nasıl Yapılır?

E-ticaret siteleri için SEO nasıl yapılır sorusunun birçok farklı yanıtı bulunmaktadır. Ancak bunlardan ilki şüphesiz ki ürün açıklamaları ile ilgili olacaktır. Bilindiği üzere e-ticaret siteleri potansiyel müşterilerine birçok ürün sunmaktadır. Bu ürün sayısı yüzlerle, binlerle ifade edilebilirken, yeri geldiğinde on binleri bulmaktadır. Dolayısıyla bir e-ticaret sitesi, ürün sayısı ile doğru orantılı olarak ürün açıklamasına sahiptir. 

Bu ürün açıklamalarının SEO uyumlu yazılması, her ürünü siteye kullanıcı çeken bir mıknatısa dönüştürecek ve devasa bir SEO çalışmasının önemli bir başlangıcı sayılacaktır. Aslında e-ticaret SEO nedir sorusunun cevabı da burada yatmaktadır, e-ticaret SEO ürünleri aynı zamanda kullanıcıları siteye çeken birer enstrüman olarak kullanmaktır.

Bir e-ticaret sitesinden ürün almaya karar veren bir müşterinin en çok incelediği kısım kuşkusuz ki ürün sayfası olmaktadır. Bir müşteri için en önemli kriterler bu ürün sayfasında yer alan ürün resimleri, ürün fiyatının güncelliği ve avantajlarının gösterimi, ürünü daha önce kullananların girdiği yorumlar ve ürüne dair ekstra bilgilerdir. 

Kullanıcınıza sunduğunuz ürün sadece sizde değil, rakiplerinizde de satışa sunulacaktır. Bu nedenle sizin e-ticaret sitenizi öne çıkaran unsurlar, detaycılığı ve bilgilendirici yönü olmalıdır. Aynı zamanda arama motorları SEO uyumlu, detaylı ve açıklayıcı ürün sayfalarını sıralamalarda üst noktalarda göstermektedir.

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Nedir?

E-Ticaret Siteleri İçin SEO Rehberi

E-Ticaret SEO rehberimizin bir sonraki durağı e-ticaret sitenizde kullanmanız gereken iç bağlantı stratejileri olacaktır. SEO çalışmalarının verimini en çok arttırdığı noktalardan biri olan iç bağlantılar, hem ürünlerin arama motorları tarafından daha kolay ve hızlı bir şekilde taranmasını sağlamakta hem de sitenizin daha düzenli bir şekilde indekslenmesine katkı sağlamaktadır. 

Ürünleriniz arasında bağlantılar kurmanız (çantaların yanında ayakkabılara yönlendirmeniz vs.) hem kullanıcılarınızı daha fazla sitenizde tutmanızı sağlayıp satışlarınızı arttıracak hem de aynı anda bir üründen fazla satış yapma olasılığınızı arttıracaktır.

E-Ticaret Siteleri İçin URL Düzenlemeleri

E-ticaret sitelerinin trafiğine olumlu yönde katkı yapan SEO çalışmalarından bir diğeri de URL düzenlemeleridir. Sitelerin otomatik olarak atadığı uzun ve yanlış düzenlenmiş URL kodları, kullanıcıların ürünleri diğer insanlarla paylaşmasını ya da sonradan yeniden bulmasını zorlaştırdığı gibi arama motorlarının ürünlerinizi tarayarak arama sonuçlarında yer vermesini de zorlaştırmaktadır.

Türkiye’deki birçok e-ticaret sitesinin dikkat etmediği bu uygulama, aslında önüne geçildiğinde trafiğe oldukça olumlu bir katkı sağlamaktadır. Ürün URL adresinde www.siteniz.com/urun=5673 yazması yerine www.siteniz.com/ahsap-masa yazması hem e-ticaret sitenizi daha profesyonel bir görünüme kavuşturacak hem de arama motorlarının işini kolaylaştıracaktır.

E-ticaret sitelerinin işi ürünü kullanıcıya satmakla bitmiyor. Çünkü bir e-ticaret sitesinin en önemli hedefi, sürekliliğini sağlamaktır. Süreklilik ise kullanıcıları sizden düzenli olarak alışveriş yapan sadık bir kitle haline getirmek ile mümkün olur. 

Peki bu mümkün müdür? Eğer kullanıcı deneyimlerine önem veren, kullanıcılarınızın isteklerine ve şikayetlerine kulak veren ve bu bağlamda onların deneyimlerini diğer potansiyel müşterileriniz ile paylaşmalarına izin veren bir platform olursanız, başarı kaçınılmaz olacak ve artık reklama bütçe ayırmayacaksınız. Çünkü sadık kullanıcı kitleniz, sizin reklamınızı her ortamda yapmayı hiçbir zaman ihmal etmeyecektir.

E-Ticaret Siteleri İçin SEO hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs