SEO

Backlink Nedir? Backlink Nasıl Yapılır?

Baclink Nasıl Yapılır?

Backlink Nedir? Backlink Nasıl Yapılır?

Backlink Nedir? Backlink Nasıl Yapılır? Backlink, bir web sitesine sahip olan herkesin aşina olduğu bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkçeye “arka bağlantı” olarak çevirebileceğimiz Backlink temelde bir içerik içerisinden başka bir içeriğe ziyaretçiyi yönlendirme eylemidir. Bu yazımızda sizlere Backlink nedir, nasıl yapılır gibi bilgilerin yanı sıra Backlink nasıl alınır ve doğal Backlink nedir gibi merak ettiğiniz bilgilerin de cevaplarını sizlere sunacağız.

Bir web sitesinin sizin web sitenize ya da sizin kendi web sitenizde başka web sitelerine gönderme yapmanız ve bu göndermeyi linkler ile desteklemeniz olarak da tanımlanabilen Backlink kavramı, en başta güzel görünse de Backlink kullanırken dikkat edilmesi gereken birçok özellik bulunmaktadır. Doğru Backlinklerin size ve web sitenize yararı dokunabileceği gibi yanlış Backlinkler ziyaretçi sayınızda düşüşlere sebep olabilir.

Birçok web sitesi sahibinin bildiği gibi web siteleri aldıkları görüntülenme sayıları ile doğru orantılı olarak başarı kazanırlar. Bu görüntülenme sayıları eskiden Page Rank olarak bilinen PR gibi listeler ile sağlansa da artık bir web sitesinin popülaritesi başka kaynaklardan da ölçülebilmektedir. Bu kaynakların başında Domain Authority ve Page Authority gelmektedir. Bu iki değer, web sitenizin ne kadar çok ziyaretçi aldığı hususunda size güvenilir bir bilgi verebilmektedir.

MOZ Opensource üzerinden inceleyebileceğiniz bu değerlerin yüksek olduğu sitelerden Backlink alır ya da bu değerlerin yüksek olduğu sitelere Backlink verirseniz, bu her halükarda yararlı bir reklam olacak ve sıranızı Google başta olmak üzere birçok arama motorunda üstlere taşıyacaktır.

Backlink almak konusunda yapılabilecek en büyük yanlışlardan biri ise Google tarafından yasak almış bir siteden Backlink almaktır. Eğer bu siteler ile herhangi bir Backlink alışverişine girerseniz, web sitenizin de Google tarafından yasaklanması ihtimali artmaktadır. Google’ın bu iş için özel olarak tasarladığı algoritmalar sizin web sitenizi de zararlı olarak işaretleyebilmektedir. Daha önceden böyle bir Backlink alışverişinden şüpheleniyorsanız web sitenizin Google tarafından engellenip engellenmediğini SEO Mastering isimli web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Sizin haberiniz olmadan, bir web sitede yayınlanan herhangi bir içerikte size Backlink verilebilir. Bu durumda doğal Backlink olarak adlandırılmaktadır. Ancak bazı durumlarda birçok web sitesi sahibi Backlink satın almaktadır. Backlink nasıl alınır? Sorusunun cevabı ise oldukça basittir. Çünkü bu iş için çalışan birçok web sitesi sahibi bulunmaktadır.

Birçok Uzman Backlink satın almayı önermemektedir. Çünkü bilinçsizce yapılan bu satın alımlar web sitenize faydadan çok zarar getirmektedir. Backlinkleriniz Google’ın yasakladığı sitelerde yer alabilir ve bu da web sitenizi tehlikeye sokabilir. Ancak yine de Backlink satın almak istiyorsanız, bunu güvenilir kişi ve firmalardan yapmanız ve backlinklerinizin nerelerde ve ne amaçla kullanılacağını önceden öğrenmeniz gerekmektedir.

Bunun yerine web sitenizi konusu ile ilgili olarak sürekli güncel tutmanız, gelişmeleri takip ederek bu gelişmeler doğrultusunda yeni ve özgün içerikler üretmeniz size doğal yollardan Backlink gelmesini sağlayacaktır. Çünkü Google başta olmak üzere birçok arama motorunda arama sonuçları içerisinde web siteniz gözükmeye başlayacak, bu da ziyaretçi sayınızı ve ona bağlı olarak da web siteniz üzerindeki trafiğinizi arttıracaktır.

Doğal Backlink kazanmanın başka yolları ise diğer web site sahipleri ile iletişime geçerek karşılıklı tanıtım yazıları yayımlamak, forum sitelerinde kendi web sitenizin tanıtımını yapmak ve diğer sitelerde yorum yazarken kendi web sitenize Backlink vermek olarak sıralanabilir. Backlink almanın en güzel ve faydalı yolunun doğal Backlink olduğunu unutmayın ve reklam planlamanızı da sürekli olarak bu yönde geliştirmeye özen gösterin.

Backlink nedir ve backlink nasıl yapılır hakkında daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs