Google Ads

Google Ads: Google Ads Nedir ve Nasıl Çalışır?

Google Ads: Google Ads Nedir ve Nasıl Çalışır?

Google Ads (AdWords) Nedir?

Google Ads Nedir? Her saniye Google’da 2,3 milyon arama gerçekleştiriliyor ve arama sonuçları sayfalarının çoğunda Google reklamları var. İşletmeler tarafından ödenen Google reklamları, tam olarak kullanıcılar işletmenizin sunduğu ürün veya hizmet türlerini ararken web sitenize alakalı, nitelikli trafik çekmenin son derece etkili bir yolu olabilir.

Bu makalede, Google reklamlarının ne olduğunu, Google reklamlarının nasıl çalıştığını ve neden kendi Google reklamlarınızı yayınlamanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Google, Google AdWords kullanımı ile google.com’daki arama sonuçlarında görünen ücretli reklamlar veya Görüntülü Reklam Ağı ve Google’ın AdSense programı aracılığıyla diğer web sitelerinde görünen reklamlar sunar.
Aşağıda bir Google arama motoru sonuç sayfası (SERP) örneği verilmiştir. Ücretli Google reklamlarının biri “doğal” veya organik bağlantıların üstünde ve biri sonuç sayfasının alt kısmında olmak üzere iki bölüm vardır:

Sponsorlu sonuçlar veya reklamlar (kırmızı kutuda) yeşil bir “Reklam” etiketi ile gösterilir. Reklamların altında (yeşil kutuda) görünen sonuçlara organik sonuçlar denir.

Google ayrıca Google Görüntülü Reklam Ağı’nda görünen Görüntülü Reklamlar sunar. Görüntülü Reklam Ağı, Google ile ortaklık yapan ve Google reklamları yayınlamayı kabul eden kapsamlı bir harici üçüncü taraf web sitesidir. Görüntülü Reklam Ağı’ndaki Google reklamları metin, resim, video veya zengin medya biçiminde olabilir ve farklı şekilde hedeflenebilir. Buna yeniden pazarlama ve banner reklamlar da dahildir.

AdSense kullanılıyorsa, reklamlarınız bir web sitesinde seçilen alanlarda görünür.

Google Ads: Google Ads Nedir ve Nasıl Çalışır?

Google Ads Nedir, Neden Görünür?

Google AdWords açık artırması, anahtar kelimelere odaklanır – reklamverenler, işletmelerini sundukları iş teklifleriyle alakalı olan anahtar kelimelerin bir listesini, kullanıcıların ürünlerini ararken büyük olasılıkla kullanacağı kelimeleri seçer. Daha sonra, her bir teklifi bir Google kullanıcısının reklamlarını tıklaması için ne kadar ödemek istediklerine dayanarak bu anahtar kelimelere teklif verirler. 

Bu teklif, önerilen reklamınızın kalitesine göre Google tarafından atanan bir Kalite Puanı ile birleştirildiğinde, hangi Google reklamlarının SERP’de görüneceğini belirler. Kullanıcılar reklamları tıkladığında, reklamveren hesaplanan belirli bir maliyet (tıklama başına maliyet veya TBM) öder.

AdWords Açık Artırma

AdWords, bir kullanıcı her anahtar kelime araması yaptığında gerçekleşen bir açık artırma sistemi üzerinde çalışır.

AdWords açık artırmalarını “kazanmak” ve Google reklamınızın alakalı anahtar kelimeler için göründüğünü görmek için Kalite Puanınızı ve teklif tutarınızı optimize etmeniz gerekir. Kalite Puanınız ne kadar yüksek olursa, teklif tutarınızla birlikte reklam konumunuz da o kadar iyi olur. Aşağıdaki faktörler (diğerleri arasında) Kalite Puanınızı etkiler:

  • Google reklamınızın arama sorgusuyla alaka düzeyi
  • Google anahtar kelimesinin reklam grubunuzla alaka düzeyi
  • Reklamınızın açılış sayfasıyla alaka düzeyi
  • Reklamın ve reklam grubunun geçmiş tıklama oranı (TO)
  • Genel geçmiş hesap performansı

Yüksek kalite puanına sahip olmanın genel faydaları da vardır:

  • Daha düşük maliyetler – Google, tıklama başına maliyetlerini (TBM) düşürerek YG’yi artırmaya yardımcı olarak reklamverenleri yüksek Kalite Puanlarıyla ödüllendirir.
  • Daha yüksek gösterim – Yüksek Kalite Puanlarınız olduğunda, reklamlarınız SERP’de (sayfanın üst kısmına veya altına) daha iyi konumlarda daha sık gösterilir. Bu, tekliflerinizi artırmak zorunda kalmadan daha fazla tıklama ve dönüşüm elde etmenizi sağlar.

Google Ads Nedir, Maliyeti Nedir?

Google reklamlarının maliyeti, anahtar kelimelerinizin ve sektörünüzün rekabet gücü, coğrafi konumunuz, reklam kampanyalarınızın kalitesi ve daha fazlası dahil olmak üzere bir dizi faktöre göre değişir.

ABD’de, tüm sektörlerde Google arama ağı reklamları için ortalama tıklama başına maliyet 2,32 ABD dolarıdır. Diğer ülkelerde, Google reklamlarının ortalama maliyetleri genellikle çok daha düşüktür.

Adburbs ile Google’da Reklam Verin

Google reklamları işletmeniz için uygun olabilir mi? Büyük olasılıkla evet. 2013 yılında 1,5 milyon işletme, Google’ın arama ve reklamcılık araçlarından 111 milyar dolar gelir elde etti. Google’da reklam vermek, doğru stratejiye sahip herhangi bir şirket için son derece faydalı olabilir.

Google AdWords’te çok sayıda reklam seçeneği vardır ve karmaşık olabilir. Birçok reklamveren, ücretli arama veya görüntülü reklamcılık yoluyla başarıya ulaşmak için gereken bağlılıkla mücadele etmektedir. Bu nedenle Adburbs Digital Agency gibi Google Ads Partner bir ajans ile çalışmanız size ekstra fayda sağlayacaktır.

Google Ads Hesabınızı Ücretsiz Analiz Edelim

Profesyonel Google Ads uzmanlarımız mevcut Google Ads hesabınızı analiz ederek hesabınız ile ilgili yapılması gereken iyileştirmeleri ve düzenlemeleri size rapor eder. Dilerseniz bu düzenlemeleri Profesyonel Google Ads uzmanlarımız sizin yerinize de yapar.

Google Ads Nedir sorusuna cevap bulamadıysanız, Google Ads hakkında detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs