İç SEO Nasıl Yapılır?

İç SEO Nasıl Yapılır?

İç SEO nasıl yapılır sorusu herkesin cevabını merak ettiği bir sorudur. İç SEO çalışmaları, on page SEO olarak adlandırılan belli başlı uygulamalardır. Organik olarak arama motorları üzerinde trafik yakalamak isteyen her web sitesinin bu çalışmayı yapması gerekiyor. Aksi halde doğal bir şekilde trafik yakalamak neredeyse imkânsız… 

SEO çalışmaları genel olarak arama motoru optimizasyonu anlamına gelip, internet dünyasındaki varlığı ifade eder. Bununla birlikte iç SEO olarak adlandırılan uygulamalar, adeta konunun temelini oluşturuyor. Nedir ne değildir kısaca değindikten sonra iç SEO çalışmaları nelerdir ve nasıl yapılır göz atabilir, konuya dair detaylı bilgi edinebiliriz.

Site İçi SEO Uygulamalarının Unsurları

Site içi SEO çalışmaları kapsamında pek çok farklı konu başlığından söz edebiliyoruz. Çünkü teknik çalışmaları ifade eden çok sayıda uygulama var ve her biri bir diğerinden önemli ve spesifiktir. Burada ön plana çıkan başlıklar ise site hızı, sayfa başlıklarının düzenlenmesi, meta açıklamaları, URL yapısı ve görsel optimizasyonlardır. 

Bunların yanı sıra site içi yönlendirme linkleri, anahtar kelime kullanımı, özgün içerik ve sık güncelleme de önem taşır. Her biri doğru bir şekilde tesis edilmeli ve ardından site içi SEO çalışmalarının geri dönüşleri değerlendirilmelidir. 

Arama motoru optimizasyonu konusunu tüm detayları ile bir bütün olarak değerlendirmek ve buna göre çalışmaları senkronize bir şekilde gerçekleştirmek gerekiyor. Yani özgün bir içerik hazırlarken anahtar kelime çalışması yapmak, doğru başlıkları kullanmak ve görsel optimizasyonunu da gerçekleştirmek gerek. Bu basamaklardan birini atlamak, bizi tökezletebilir.

Site Hızı Neden Önemli?

İç SEO konusunda önemli bir başlıklardan biridir site hızı. Belli öğeler, sitenizi yavaşlatıyor olabilir. İlk iş olarak bunları tespit edip, kaldırmanız gerekiyor. Bugün biliyoruz ki, tıkladığımız anda açılmayan web sitelerini beklemiyor, hemen sonraki seçeneğe geçiyoruz. 

İşte bu yüzden web sitemizin hızının yüksek olması gerekiyor. Aksi halde potansiyel müşterilerimizi ya da ziyaretçilerimizi yakalayamayız. Bin bir özenle hazırladığımız, özgün ve nitelikli içeriklerimizi okuyamazlar bile. Çünkü saniyelerimiz değerli ve bir web sitesinin açılmasını bekleyerek bu zamanı harcamayız. Dolayısıyla iç SEO çalışmasında öncelikli olarak site hızının artırılması gerekmektedir.

Özgün ve Nitelikli İçerik

İçerikler, başarılı bir web sitenin ve iç SEO çalışmasının bel kemiğini oluşturur. İçeriğin sahip olması gereken pek çok özellik var. Örneğin; özgünlük. Kesinlikle kopya içerik hatasına düşmemelisiniz. Yaptığınız tüm çalışmaları çöpe atmış olursunuz. Diğer taraftan anahtar kelime analizi yapmış olmanız ve ilgili anahtar kelimeleri içeriğinizde belli bir denge ve yoğunlukta kullanmış olmanız gerekiyor. 

Konu bununla da bitmiyor. Başlıklar da çok önemli. Ana ve ara başlıkların dengeli dağılımı, anahtar kelime içeriyor olmaları ve belli karakter sayılarının üzerine çıkmaması gerekiyor. Son olarak ise başarılı bir iç SEO çalışmasında imla kurallarına dikkat edilmiş, okunaklı, akıcı, bilgi verici içerikler hazırlanması gerekir.

ic seo nasil yapilir 2

URL Yapısı

URL yapısı, teknik SEO için son derece önemlidir. Adeta anahtar kelime görevi görür ve düzenli bir URL, sayfanın ilk izlenimini oluşturur. Sitenizdeki linklerin de tıpkı içerikler gibi anlamlı olması gerekir ve anlamlı kelimeler ya da cümlelerden oluşması gerekir. 

Her ne kadar içerikleri yayınlarken otomatik olarak URL oluşturuluyor olsa da, kendi URL yapınızı kendiniz oluşturmalısınız. Bu şekilde URL yapınız, arama motorları ile uyumlu hale gelebilir. Burada asıl hedef, arama yapan kullanıcılara hitap edecek, bizim de ana anahtar kelimelerimizden oluşan linklerdir. İçeriklerin bulunması ve doğru kullanıcılar ile eşleşmesi bu sayede çok daha kolay olacak.

Kimler İç SEO Yapabilir?

İç SEO çalışması, uzmanlık isteyen konuları kapsıyor. SEO analizi, anahtar kelime tespiti, rakiplerin tespit edilmesi, imla kuralların uygun içeriklerin hazırlanması gibi pek çok başlık var. Üstelik bir de bu bilgiler ışığında içeriklerin hazırlanıp, uygun başlıklar ve görseller ile desteklenip yayınlanması gerekiyor. Yayınlama aşamasında URL yapısının düzenlenmesi de önemli. Kısacası bu anlamda hızlı ve sorunsuz bir başarı arzu ediliyorsa, bir uzmandan destek alınabilir. 

SEO danışmanlığı hizmeti ile isterseniz iç SEO isterseniz dış SEO çalışmaları ile ilgili yardım alabilirsiniz. Böylece gözünüz arkada kalmayacaktır. Üstelik zaman kaybı yaşamadan, hızlıca web sitenizin yükselişine tanıklık edeceksiniz. Arama sonuçlarında günden güne yükseliyor olmanız ise başarılı bir çalışma yürütüldüğünün göstergesidir. Doğru yapıldığında arama motoru optimizasyonunun bel kemiği olan tüm bu işlemler, sizin web sitenizi de ayağa kaldırabilir.

Author

adburbs