Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO Nedir?

SEO, genel anlamıyla web sitenizin değerini ifade eden bir kavramdır. Ancak çok boyutlu bir kavram olması sebebiyle, dikkatle incelenmesi ve uygulanması gerekir. Eğer web siteniz varsa ve SEO ile ilgiliyseniz, teknik SEO tanımını duymuşsunuzdur. Teknik SEO nedir, nasıl yapılır sorularının cevabı ise oldukça profesyonellik isteyen konular. Teknik SEO, sitelerin yazılımsal olarak incelenmesidir. 

Çeşitli teknik uygulamalar ile gerçekleştirilen arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO için en önemli arama kriterlerinin de belki yüzlerce olan teknik SEO kriterlerini olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada teknik SEO nasıl yapılır sorusu akla geliyor, ancak pek çok önemli başlıktan söz edebileceğimiz bir alan… Yani teknik SEO işlemi, çeşitli uygulamalar bütünüdür ve en önemlileri ile konuyu biraz aydınlatabiliriz.

1 – Tarama ve İndeksleme

Tarama olarak adlandırılan işlem, Google botlarının belli zaman aralıkları ile düzenli olarak web sitenizi taramasıdır. Sitenizin tüm bağlantılarını kullanarak bunu gerçekleştirirler ve dışarıdan gelen bağlantıları da takip ederler. Hem bir sorun olup olmadığına bakarlar, hem de buna göre sitenizi belli bir sıralamaya konumlandırırlar. Kullanacağımız SEO teknikleri ve aynı zamanda anahtar kelimeler ile sayfalarımızı eşleştirme işlemi sayesinde, botlar için sitemizi daha anlaşılır kılabiliriz.

Bu işlem bize daha fazla dizine ekleme şeklinde geri dönüş sağlar, yani indeksleme başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olur. Anahtar kelimeler ile birlikte kayda geçen sayfalar, arama motoru sonuçlarında da kolayca ön plana çıkarılmış olur. Kısacası teknik SEO için temel teşkil eden bu işlem, önemli bir katkı sağlamış olur. Adeta sitenizin yazılımsal olarak tanıtımını sağlayıp, doğru bir tanımlamaya sahip olması bu işlem ile mümkün olur.

2 – Robot.txt ve Site Haritası

Basit bir ifade ile Robot.txt dosyası, Google botlarının sayfalarımıza erişim becerilerini düzenlememizi sağlayan bir sistemdir. Bu şekilde kimler, nasıl sayfamıza erişecek bunu belirlemiş oluyoruz. Her web sitesinde mutlaka bu dosyanı doğru bir konumla bulundurulması gerekir. Site haritası ise XML formatında bir tür rapor görevi gören dosyadır. Sitemizin link haritasını gösteren dosya, web sitemizi ziyaret eden Google botlarına düzenli bir şekilde aktarımda bulunur.

Site haritalarında bulunması gereken 3 önemli unsur ise kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Bunlar; URL konumu, güncelleme sıklığı ve URL’nin site içi link hiyerarşisindeki önceliğini ifade eden parametrelerdir. Bu sayede site haritaları beklenen işleve sahip olacaktır. Yani teknik SEO çalışmasının önemli bir aşaması, başarı ile gerçekleştirilebilecektir.

Teknik SEO Nedir?

3 – HTTP Yanıt Kodları

HTTP durum kodu, bir tür cevaptır. Tarayıcının yaptığı bir istek tamamlandığında ya da tamamlanamadığında, sunucu buna uygun bir cevap verecektir. Bunu yansıtan durum kodu, HTTP yanıt kodu olarak ifade edilmektedir. Önemi ise sunucu ve tarayıcı arasında neler olup bittiğini anlamanın en kolay yolu olmasıdır.

Özellikle bir web sitesinin yüklenmesi isteği ile karşılaşan sunucu tepkisi, bize web sitesinin sağlığını gösterdiği için HTTP yanıt kodlarını önemsiyoruz. Özellikle Google Botları bu kriteri, SEO değerlendirmesinin önemli bir değeri olarak görüyor. Dolayısıyla Teknik SEO için can alıcı noktalardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Kesinlikle dikkat edilmesi gerekir.

4 – Site Hızı

Web sitenizin yüklenme ve açılış hızı son derece önemli. Teknik SEO uygulamaları açısından konuya baktığımızda da, yaklaşık 2010 yılından bu yana site hızının önemsendiğini görüyoruz. Dolayısıyla bir web sitesinin iyi bir SEO çalışmasına tabi tutulması, yüksek site hızına kavuşması demektir. Site hızını artırmak üzere yapılabilecekler ise oldukça fazladır.

Çeşitli teknik müdahaleler ile site hızı mükemmel seviyeye taşınabilir. Böylece sitenizi ziyaret eden kişileri kaçırmamış olursunuz. Biliyoruz ki, her birimiz web sitesi ziyaretlerimizde, hızlı açılmayan sayfaları oldukça hızlı bir şekilde terk ediyoruz. Bu durumda kullanıcı tepkilerini tahmin etmek de çok zor olmuyor. Teknik SEO çalışması yapan profesyonel bir ekip ise bu tür detayları bizim için düşünüp gerçekleştiriyor. Kısacası amatör olarak değil, profesyonel olarak yapılması gereken işlemlerden söz ediyoruz. 

Bu sayede kısa sürede verimli sonuçlar alınabiliyor ve sitenizin iyi bir sıralamaya sahip olması mümkün oluyor. Aksi halde amatör çabalar ne yazık ki yüksek verim sağlamadığı gibi zaman kaybına da neden oluyor ve hedeflere ulaşmayı zorlaştırıyor.

Teknik SEO hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs