Instagram

Instagram Reklam Nasıl Verilir?

Instagram Reklam Nasıl Verilir?

Instagram Reklam Nasıl Verilir?

Instagram reklam nasıl verilir sorusunu sizler için yanıtlayacağız. Instagram, online reklamcılığın en önemli mecralarından biridir. Günümüzde ürün ya da hizmetini daha fazla insana ulaştırmak isteyenlerin tercihi olan bir alan olarak ön plana çıkar.

Özellikle görselliğe ağırlık vererek tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirebileceğiniz bir mecra olması sebebi ile reklamcılık için önemlidir. Ancak Instagram reklam verme sürecinde belli detaylara dikkat etmek gerekiyor.  Tüm bunlara rağmen Instagram’da reklam vermek oldukça kolay ve de caziptir.

Instagram Reklamları Nelerdir?

Instagram reklamları, tek tip reklam değil, çok sayıda farklı reklam gruplarını ifade eder. Instagram’da reklam vermek denildiğinde akla gelecek reklam grupları da bunlardır. Hikâye reklamları yani story reklamları, fotoğraf reklamları, video reklamları, dönen reklamlar, koleksiyon reklamları ve Keşfet’te reklamlar olarak sıralanabilir.

Tüm bunlar Instagram reklamları arasında yer alır ve her biri ayrı ayrı verimli reklam uygulamalarıdır. Instagram kullanıcılarının sayısı göz önünde bulundurulacak olursa, bu alanda yapılacak olan reklam çalışmaları oldukça başarılı olacaktır.

Instagram’da Reklam Vermeden Önce

Instagram, Facebook’tan daha az kullanıcıya sahip olsa da, buradaki reklamlara dayalı satış oranının %30 daha fazla olduğu görülüyor. Ayrıca Instagram’ın görsellerle süslü hali de burada önemli bir etki olarak karşımıza çıkıyor ki, Facebook’tan ortalama %23 oranında daha fazla ilgi görüyor. Ancak Instagram sisteminin görsellere dayalı olması farklı nitelikte reklamları karşımıza çıkarıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm reklam tiplerini incelemek ve hedef kitlemize uygun olanı tercih ederek faaliyete başlamak, Instagram reklamı vermeden önce yapılması gerekenlerdendir. Instagram reklam fiyatları da burada önemli bir unsurdur ve reklam vermenin öncesinde Instagram story reklam fiyatları gibi detaylara dikkat edilebilir.

Instagram Reklam Nasıl Verilir?

Instagram’da Reklam Vermenin İlk Adımı

Instagram reklam verme sürecinin ilk aşamasında Facebook reklam yöneticisi bölümüne giriş yapmamı gerekiyor. Reklamımızı tasarlayacağımız bu alanda ilk iş olarak “oluştur” seçeneğini seçip, reklam hedefimizi seçmemiz gerekiyor. Müşterilerinizin form doldurmasını mı istiyorsunuz, sipariş vermesini mi yoksa insanların sadece markanızı bilmesini yani marka bilinirliğini artırmayı mı hedefliyorsunuz?

Değerlendirme ve dönüşüm bölümlerini bu isteğinize göre seçtikten sonra ise yaş, dil, cinsiyet ve davranış gibi detaylarla hedef kitlenizi tanımlamalısınız. Bunun ardından ise bütçe ve plan bölümüne geçecek ve maliyet hesabı yapmaya başlayacaksınız ki bu da Instagram sponsorlu reklam verme ücretleri ile ilgili bir bölümdür.

Instagram Reklamını Yayınlamak

Instagram reklam verme işlemini gerçekleştirirken sona doğru geliyoruz ve bütçe planlamasını yapıyoruz. Bunun için gerekli tüm bilgileri ilgili sayfaya geldiğinizde görecek ve kolayca kendi planlamanızı yapabileceksiniz. Resim, çoklu görsel, video ve benzeri seçenekler arasından seçim yapıp, potansiyel müşterilerinizin görmesini istediğiniz bağlantıyı ve reklam metnini ekleyip reklamı tamamlayabilirsiniz.

Tüm detayları belirleyip, reklamı onaylayarak Facebook ekibinin incelemesine gönderebilirsiniz. Reklamınız 24 saat içerisinde onaylanacaktır ve potansiyel müşterilerinize gösterilmeye başlanacaktı.

Instagram Reklam Fiyatları

Instagram reklam fiyatları, bu mecrada reklam yayınlamak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Instagram sponsoru reklam verme ücretleri, belli bir standartta değildir ve belli bir bütçe gerektirmez. Aslında burada önemli olan sizin bu iş için ayırdığınız bütçedir ve bütçenize uygun olarak isterseniz günlük 10 TL değerinde reklam verebilirsiniz.

İsterseniz de 1000 TL değerinde reklam yayınlayabilir, yani bütçenize uygun şekilde reklam planlaması yapabilirsiniz. Ayrıca reklam türlerine göre de fiyat hesaplamaları farklılık gösterebilir. Örneğin; Instagram story reklam fiyatları farklı olabilir ve diğer reklam türleri ile farklı bütçeler gerektirebilir.

Instagram Reklamlarında Açık Artırma

Instagram’da reklam vermek, bizi açık artırma denilen bu yeni modelle tanıştırıyor. Buna göre bir kişi farklı hedef kitlelerin üyesi olabilir ve farklı reklam verenlerin hedefi olabilir. Bu durumda reklam verenlerin rekabeti ortaya çıkar ve aynı hedef kitleye reklam vermek isteyenler arasında Instagram reklam fiyatları yükselebilir.

Bu da rekabet artışı ile fiyat artışı, yani bir nevi açık artırma modeli olarak ifade edilir ve reklam maliyetlerini yükseltici etkide bulunabilir. Reklam verenlerin farklı reklam verenler ile aynı hedef kitleye sahip olması sebebi ile ortaya çıkan bu durum, reklam harcamalarını da artıracaktır.

Son derece kıymetli reklam faaliyetleri anlamına gelen, üstelik her bütçeye uygun reklam stratejisi tasarlanabilen bu alanda, daha fazla insana ulaşabilir, adeta 7 – 24 reklam çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz.

Instagram Reklamları konusunda detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs