Instagram

Instagram Ürün Etiketleme Nasıl Yapılır?

Instagram Ürün Etiketleme Nasıl Yapılır?

Instagram Ürün Etiketleme

Instagram ürün etiketleme özelliği ile hayatımızdaki yerini daha da genişletiyor. Aslında 2016 yılında test edilmeye başlanmış olan özellik, nihayet Türkiye’de de aktif bir şekilde kullanılabiliyor. Instagram ürün etiketleme özelliği, aslında oldukça basit ve sıradan gibi görünüyor; ancak kullanışlılığı ve verimliliği açısından değerlendirildiğinde, işletmeler için ne kadar avantajlı olduğu gözlenebiliyor.

Sosyal medyada ürün pazarlaması yapmak isteyen herkes, pratik bir şekilde bu özelliği kullanabilir ve geniş bir kitleye zahmetsizce ulaşabilir. Peki, nereden başlamak gerekiyor, nelere dikkat etmek gerekiyor? Yani kısaca Instagram ürün etiketleme nasıl yapılır?

Instagram Ürün Etiketleme Özelliği Nasıl Aktif Hale Getirilir?

Her şeyden önce Instagram ürün etiketleme özelliğinin, sadece alışveriş için onaylı olan sayfalar tarafından kullanılabildiğini bilmelisiniz. Bunun dışında dikkat etmeniz gereken önemli bir detay daha var; Instagram’ın son sürümünü kullanıyor olmanız gerekiyor. Bu iki şartı sağlıyorsanız, Instagram’da ürün etiketlemeyi kullanabilirsiniz.

 • İlk adım olarak etiket simgesine dokunarak başlayın,
 • “Kullanmaya başla” diyerek devam edin,
 • Alışveriş kısmına gelin,
 • Devam butonuna basın,
 • Ürün kataloğu seçiminizi yaparak ilerleyin,
 • “Bitti” yazısına dokunarak işlemi tamamlayın.

Hatırlatalım ki, alışveriş kısmını göremiyorsanız, bu hesabınızın halen değerlendirme aşamasından olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu süre ortalama 2 – 5 gün kadar sürmektedir ve dolayısıyla biraz beklemeniz gerekebilir.

Instagram Gönderilerine Ürün Etiketleme Nasıl Yapılır?

Instagram ürün etiketleme özelliğini aktif hale getirdikten sonra, gönderilerinizde etiketleme yapmanız son derece kolaydır. Sadece birkaç basit adımı yerine getirmeniz gerekiyor o kadar. Aslına bakarsanız, normal bir gönderi oluşturmaktan çok da farklı değil.

 • Öncelikle paylaşacağınız fotoğrafı seçerek işe başlayın,
 • Görsel üzerinde etiketlemek istediğiniz ürünler üzerine dokunun,
 • Etiket için bir ürün adı girin,
 • “Bitti” yazısına dokunun,
 • “Paylaş” dediğinizde işlem tamamlanmış olacak.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir detay var. Instagram her gönderi için maksimum 5 adet ürün etiketine izin veriyor. Ancak birden fazla fotoğrafın yer aldığı bir gönderi hazırladıysanız, maksimum 20 ürün etiketi olarak şekilde gönderinizi tasarlayabilirsiniz.

Instagram Ürün Etiketleme Nasıl Yapılır?

Instagram Alışveriş Onayı Nasıl Alınır?

Her ne kadar Instagram’da ürün etiketleme, etkinliği yüksek ve pratik bir ürün pazarlama tekniğidir. Ancak, bu özellikten faydalanabilmek için hesabınızın alışveriş onayı almış olması gerekiyor. Yani alışveriş onayı olmayan bir hesapta Instagram ürün etiketlemesi yapılamıyor. Peki, bu alışveriş onayı nasıl alınır?

Öncelikle işletmenin Facebook tarafından sunulan ticaret ilkelerine uygun olması gerekiyor. Fiziksel ürünler satıyor olmanız gerekiyor. Ayrıca bir işletme profili olarak Facebook kataloglarına da bağlı olmanız gerekiyor. Bu şartlar altında başvurunuz doğrultusunda hesabınız incelenir ve yapılan değerlendirme sonucu 2 – 5 günlük bir sürecin sonunda size bildirilir. Hesabınızın onaylandığı bilgisini de bu şekilde öğrenir ve ürün etiketleme imkânına da erişmiş olursunuz.

Instagram Ürün Etiketleme Özelliğinin Avantajları

Instagram, görselleri ön plana çıkaran yapısı ile insanların dikkatini çekmeyi kolaylaştıran bir mantığa sahiptir. Bu durumda bir ürünü ön plana çıkarmak da çok daha kolay olacaktır. Instagram’da ürün etiketlemek ise tam olarak bu sebeple pazarlama faaliyetlerinde harika bir destek olmakta, zahmetsizce geniş kitlelere ulaşmayı mümkün kılmaktadır.

Pazarlama yöntemlerini uzun bir liste halinde paylaşmak mümkün ama hemen hemen hepsinde çeşitli maliyetler karşınıza çıkar. Instagram’da ürün etiketlemesi yaparak ise bütçenizi etkilemeden pazarlama çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz.

Bu özelliğin en önemli avantajlarından biri ise doğrudan hedef kitlenize odaklanabilmenizdir. Hedef kitlenize uygun, hesabınız ve ürünlerinize ilgi gösteren kişiler ile doğrudan temasa geçebilirsiniz. Bu da pazarlama açısından oldukça doğru bir hareket olacaktır.

Instagram Alışveriş Özelliğinin Kullanıldığı Ülkeler

Instagram Alışveriş özelliğinin kullanıldığı ülkeler günümüzde uzunca bir liste oluşturuyor ve gün geçtikçe de listeye yeni ülkeler dâhil oluyor. Güncel olarak ise karşımıza çıkan ülkeler şöyle; Türkiye, ABD, Meksika, İtalya, Letonya, Malta, Lüksemburg, Peru, Uruguay, Finlandiya, Dominik Cumhuriyeti, Romanya, Belçika. Devamında ise Almanya, Çin, Kore, Kanada, Fransa, Bulgaristan ve Belize yer almaktadır.

Instagram ürün etiketlemek açısından pratik bir sistem sunuyor ve dünyanın her yerinde işletmeler açısından oldukça verimli sonuçlar ortaya koyuyor. Bu sebeple günümüzde bir işletme hesabına sahip olmak, alışveriş özelliğini kullanıp ürün etiketlemesi yapmak, ticari faaliyetler açısından bir olmazsa olmazdır.

Instagram ürün etiketleme kurulumu için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs