SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl Yapılır?

Kısaca SEO olarak ifade edilen kavram aslında Search Engine Optimization kavramının bir kısaltmasıdır. Bu da Arama Motoru Optimizasyonu olarak Türkçe ifade edilebilir ve arama motoruna uyumlu hale gelmeyi anlatır. Aramalarda ön plana çıkmanın hangi kavramlar ile ilişkili olduğunu SEO ile anlayabiliriz.

Peki, nasıl ve hangi kavramlara dikkat ederek SEO yapılmalı? Konunun önemli merak noktalarına eğilerek SEO nasıl yapılır, SEO yaparken nelere dikkat edilmelidir birlikte öğrenelim. Ayrıca SEO kavramının ilişkili olduğu çeşitli kavramları da bu şekilde hem tanıyabilir ve hem de nasıl kullanacağımızı öğrenebiliriz.

SEO Nasıl Yapılır?

Profesyonel SEO Analizi Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO nasıl yapılır sorusunun bir adım ötesi, profesyonel SEO analizidir. Çünkü bu tür profesyonel bir analiz yapılmadan, çalışma planlanamaz. Profesyonel SEO analizi ise rakiplerin ve ilgili sektörün incelenmesi ile anahtar kelimelerin seçilmesi sürecidir.

Analizin bir diğer boyutu ise sitenin içsel özellikleri ile ilgilidir. Sitenizin uyumlu olması, dış bağlantı analizlerinin yapılmış olması ve benzeri unsurlar, sitenin içsel olarak hazır olmasını ifade eder. SEO nasıl yapılır sorusunun önemli parçalarını da bu şekilde görmüş oluyoruz. Şimdi her bir kavrama biraz daha yakından bakalım ve SEO yapmanın detayına inelim.

Indexlemenin Önemi

SEO yapmanın önemli bir parçası olan indexleme, son derece önemli bir kavram. Karmaşık işleyişine karşın, SEO için bir olmazsa olmazdır ve aslında sitenizin index alması da son derece kolay olacaktır. İndex işlemi, hem ücretli hem de ücretsiz olarak çeşitli siteler aracılığıyla gerçekleştirilebiliyor. Ancak en doğru ve en doğal yöntem Webmaster Tool kullanmak olacaktır.

Google Arama Motorunun bir hizmeti olan bu araç, “Google gibi getir.” özelliği ile sitenizin indexlenmesini sağlayacaktır. Düzenli olarak içerik girdiğinizi düşünelim, düzenli olarak Google botları sitenizi ziyaret edecektir ve düzenli bir indexleme gerçekleşebilecektir. Bu durumda SEO için indexleme nasıl yapılır sorusunun cevabı da Webmaster Tool diyebiliriz.

Robots.txt Dosyası Neden Önemli?

Robots.txt dosyası, tam anlamı ile arama motoru dostu bir platformun göstergesidir. Sitenizin doğru bir şekilde hızlıca taranmasını istiyorsanız, robots.txt dosyasını yüklemiş olmanız şarttır. Diğer taraftan bu dosya ile Google botlarının hangi sayfalarınızı indexleyip, hangilerini indexlememesi gerektiğini de belirtebilirsiniz.

Bazen yeterince tecrübeli olmayan kişiler bu dosyanın varlığından dahi haberdar olmayabiliyor. Bunun için kontrol etmeli, yoksa robots.txt dosyasını yüklemeli ve sitenizi Google dostu haline getirmelisiniz. Böylece siteniz arama motorlarının tercih ettiği sitelerden biri haline gelecek, üstelik daha verimli sonuçlar ortaya koyacaktır.

Domain ve SEO İlişkisi

SEO nasıl yapılır diye soran biri için en önemli konu başlıklarından biri Domain olacaktır. Adeta önemli bir yapı taşından söz ediyoruz. Özellikle de kelime bazlı olarak SEO çalışması yapacaksanız, siteniz ya da firmanız için Domainin önemi büyük olacaktır.

SEO için Domain seçiminde, öncelikle dikkat edilmesi gereken kısa bir Domain olmasıdır. Google için bu öncelikli özelliklerden biridir. Diğer taraftan sektöre ya da sitenin hedeflerine uygun olan anahtar kelimeler arasından seçim yapmak gerekiyor. Yani aynı zamanda bir anahtar kelime olan Domain seçmek, oldukça doğru bir hareket olacaktır. 

Domain yaşının ise 6 ayın üzerinde olması daha fazla verim ifade eder. Aksi halde sitenizin spama düşmesi durumu söz konusu olabilir. SEO nasıl yapılır sorusunun can alıcı noktalarından biri olan Domain ile ilgili, önemli bir detay daha var. Domain adresinizi SSL alarak desteklemek, sitenizi arama motorları nezdinde daha güvenilir kılacaktır.

Site Haritasının Önemi

SEO nasıl yapılır, SEO yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve benzeri soruların önemli noktalarından biri olan site haritası göz ardı edilmemelidir. Temel işlevi, arama motorlarının sitenizdeki son değişiklikleri görüp takip edebilmesidir. Site haritanızın, her içerik girişinizde otomatik olarak güncelleniyor olması önemli… Eğer böyle bir durum söz konusu değilse de SEO çalışmalarının etkinliği için bu güncellemeyi her seferinde sizin yapıyor olmanız gerekir.

Site haritalarının tasarlanmasında ise kategori ve türlere göre ayrım yapılabilir, spesifik bir harita ortaya çıkarılabilir. Bu sayede SEO uygulamaları daha etkin olacak, daha verimli sonuçlar verecek ve siteniz güncelliğini sürdürecektir. Farklı site haritaları oluşturmak ise her zaman siteniz için daha olumlu sonuçlar ortaya koyacağından önerilir.

SEO Nasıl Yapılır konusunda detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin

Author

adburbs