SEO

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO dediğimiz kavram, arama motoru optimizasyonudur ve bu sebeple web sitemiz için hazırladığımız yazıların da bu özelliğe sahip olması gerekir. SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusunun pek çok cevabı var. Çünkü bu noktada dikkat edilmesi gereken pek çok detay karşımıza çıkıyor. Ne kadar fazla özen gösterilir ve SEO kuralları ne kadar yoğun ve doğru bir şekilde uygulanırsa, o kadar verim alınabilir.

Bu aşamada elbette ki, amatör olarak SEO uyumlu içerik hazırlama çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz ancak kusursuz bir içerik için, kesinlikle uzmanları seçmelisiniz. Genellikle de web sitesi tasarımı ile birlikte bu konunun üzerine düşünmek ve bütüncül bir hizmet almak çok daha doğru olmaktadır.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi, makale yazımının ilk ve en önemli aşamasıdır. Çünkü hazırlayacağımız içerik, belli anahtar kelimeler üzerine inşa edilecektir. Bunun için de öncelikle web sitesi hedefleri dikkate alınmalı, sonra da buna uygun olarak anahtar kelime analizi yapılmalıdır. SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusunun ilk ve en önemli aşamasından söz ediyoruz.

Pek çok online araç bu süreçte size hizmet edebilir. Ancak en yaygın kullanılanı, Google Keyword Planner olarak karşımıza çıkıyor. Bu araç, sizin hedef anahtar kelimelerinizi çeşitlendiriyor ve sizin için daha geniş bir anahtar kelime listesi oluşturuyor.

Rakip Analizi Yapmak

En az anahtar kelime analizi kadar önemli olan bir konudur rakip analizi. Rakipleri tespit etmek ve onların hangi anahtar kelimeler ile çalıştığını bilmek, size onlarla mücadele etme gücü verecektir. Bu sayede Google aramalarında rakiplerinizi geride bırakmanız ve daha ön sıralarda listelenmeniz mümkün olur.

Dolayısıyla da daha fazla insana, daha kolay bir şekilde ulaşır, günlük ziyaretçi sayınızı da maksimuma çıkarabilirsiniz. Rakip analizini anahtar kelime analizinden ayrı tutmak pek de mümkün değildir. Olmazsa olmaz iki veri sağlayıcı olarak ifade edebiliriz.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Konu Başlıkları

SEO uyumlu makale yazmak, oldukça fazla kuralla çerçeve içerisine alınmıştır. Başlıklar da bu makalelerin önemli bir parçası. Google tarafından yazının içeriğine daha kolay ulaşılabilmesi için başlıkları etiketlememiz gerekiyor. H etiketleri veya tagları olarak ifade edilen H1, H2, H3, H4 ve H5 gibi etiketler, SEO için önemli bir özelliktir.

Aynı zamanda hiyerarşik ve düzenli bir görünüm sağladığı için de sayfayı ziyaret edenlerin, burada geçirdiği süreyi uzatabilir. SEO uyumlu makale yazmanın önemli kurallarından ve hatta olmazsa olmazlarından biri de bu etiketleme özelliğidir.

Anahtar Kelimelerin Kullanımı

Anahtar kelime analizini yaptık, rakip analizi yapıp anahtar kelimelerimizi tespit ettik ve hatta buna göre konu başlıklarını bile ortaya koyduk. Şimdi işe koyulabilir ve makale yazmaya başlayabiliriz. Ancak burada yine dikkat edilmesi gerekenler var. Kullanacağımız anahtar kelimeleri metin içerisinde %1,5 – 2 oranında kullanmamız ve mümkünse de yazıya eşit şekilde dağıtmamız gerekiyor. Yani yazıyı tam akışında götürürken, sık sık kontrol etmeli ve 100 kelimede 2 oranını yakalamalısınız.

Bu 1000 kelime için de 20 anahtar kelime anlamına gelir. Bunu yaparken cümle anlamlarını korumalı, paragraflara özen göstermeli, fazla uzun paragraflar yazmamalısınız. Okunaklı, net ve akıcı bir metin hazırlamalısınız. Tüm bunlara özen gösterdiyseniz, hem SEO uyumlu hem de ilgi çekici bir makale ortaya koydunuz demektir.

İç Linkleme

Hazırladığınız SEO uyumlu makaleyi, daha da yukarılara taşımak ve daha verimli kılmak için iç linkleme yapabilirsiniz. Bu sayede ilgili anahtar kelimelerden, diğer makalelerinize bağlantı verecek, daha fazla yazınızı ziyaretçileriniz ile buluşturacaksınız.

URL Kullanmak

URL, yazınızın bağlantısıdır ve SEO için önemi yadsınamaz. Bu sebeple yazılarınızın başlıklarınız URL içerisinde kullanmanız, daha bulunabilir olmanızı sağlar. Zaten konu başlıklarını da, yaptığınız anahtar kelime analizine göre tasarlamıştınız. Bu durumda tam anlamı ile SEO uyumlu makale hazırlamış olur, Google aramalarında ön sıralarda yer alabilirsiniz.

Bahsedilen tüm bu uygulamalar, SEO uyumlu makale nasıl yazılır sorusunun cevaplarıdır. Sadece web sitesi hazırlamak ne yazık ki, internet dünyasında var olan bir site için yeterli değil. Hacmi yüksek, ziyaretçi sayısı sürekli artan ve ilgi gören bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Bunun için yazılarınızı sıraladığımız belli kurallara ve püf noktalara uygun olarak hazırlamanız yeterli. SEO uyumlu makale yazımı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Author

adburbs