SEO

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

SEO uyumlu web sitesi denildiğinde, aslında web sitelerinde aranan temel özelliği işaret etmiş oluyoruz. Çünkü SEO uyumu, hemen hemen her web sitenin sahip olması gereken, aksi halde amacına ulaşamayacak olduğu bir özelliktir. Bu yüzden de öncelikle SEO nedir, web siteleri için ne gibi bir önemi var ve benzeri sorulara cevap vermeli, sonrasında ise SEO uyumlu web sitesinin yapımı ile ilgili sorulara cevap vermeliyiz.

SEO Uyumlu Web Tasarım Nedir?

Arama motorları, web sitelerin kullanıcı dostu olmasını ister. Bunun için de web sitelerin sahip olması gereken bazı özellikler ön plana çıkar. Hem kullanıcıları çekecek, hem kullanışlılık sağlayacak, hem de alt yapı kurgusu ile kullanıcı dostu olacak olan bir web sitesi, tam anlamı ile SEO uyumludur.

Kullanıcılar arama motorları üzerinden bir arama yaptığında, doğrudan ilgili web sitelerine ulaşabilmelidir. Yani web sitenize ulaşım imkânı veren doğru anahtar kelimeler ile çalışmış ve sitenizi donatmışsanız, web sitenizi SEO uyumlu hale getirmişsiniz demektir. Yalın ve amaca uygun tasarıma sahip olan bu tür web siteleri, uygun tasarım kuralları ile hazırlanmış, kullanıcıya hitap eden ve hedeflerine de hızla ulaşabilecek olan web siteleridir.

Bir Web Sitesinde SEO Uyumluluk Unsurları Nelerdir?

SEO uyumlu web sitesinin en önemli unsurlarının başında anahtar kelimeler akla gelir. Odaklanılan özgün, faydalı ve ilgili anahtar kelimeler, her zaman kullanıcıların doğrudan hedefine ulaşmasını sağlar. Diğer taraftan yeni nesil yazılımların ve de yeni nesil tasarım konseptlerinin tercih edilmesi, hem yenilikçi bir imaj ortaya koyar, hem de akılda kalıcılık sağlar.

Aynı zamanda kullanıcılar böylesine yeni ve farklı görünümler karşısında, web sitesinde daha fazla zaman geçirebilir. Bunların yanı sıra bir web sitesinde SEO uyumluluğunu sağlayacak diğer unsurlar, kodlar, uygun link yapıları, site haritası, sayfaların zenginliği ve şık görseller ile doğru bilgilerin paylaşılmış olmasıdır.

Web siteleri değerlendirmek üzere ziyaret eden botlar, tüm bu unsurları dikkate alır. Buna göre web sitenizin değeri ve konumu belirlenecektir. Dolayısıyla bu değerlendirmeye göre ilgili anahtar kelimelerde üst sıralara çıkmanız mümkün olur.

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

SEO Uyumlu Bir Web Sitesinin Olmazsa Olmazları

SEO uyumlu web sitesinden söz ediyorsak, bazı özelliklerin olmazsa olmaz olarak ön plana çıktığını da belirtmemiz gerekir. Bu özellikler, web sitenizin hem SEO uyumlu olması, hem de daha dikkat çekici olması anlamına gelir.

  • Web sitenizin kod yapısı html 5, css 3 ve benzeri olabilir ama kesinlikle flash animasyonlar kullanılmamalıdır.
  • Telefondan tablete, web sitenizin tüm cihazlarda hızlıca açılabiliyor olması gerekir.
  • SEO uyumlu web sitesinde, ziyaretçilerin rahatlıkla dolaşabiliyor ve aradıklarına ulaşabiliyor olması gerekir. Bunun için site navigasyonu kullanabilirsiniz.
  • Göz yorucu olmayan, şık ve farklı bir tasarıma sahip olmalıdır.
  • Domain akılda kalıcı, kısa ve farklı olmalıdır.
  • Ziyaretçiler ile etkileşim kurmak adına form sayfaları tasarlanmalıdır.

SEO Uyumlu Web Sitesi Yapıldığında Arama Motorunda Üst Sıralara Çıkılabilir mi?

SEO uyumlu web sitesi tasarımı, yapılan site içi SEO çalışmaları ile arama motorlarında ön plana çıkabilir. Ancak burada tek etkili unsurun site içi SEO çalışmaları olmadığını da hatırlatmak gerek. Aynı zamanda benzer ya da aynı anahtar kelimelere odaklanan, aynı alanda hizmet veren ve aynı hedefe sahip olan rakip siteler de söz konusudur. Yani onlar da sizin gibi site içi SEO çalışmaları yapıyorlar. Bu durumda sizin site içi SEO çalışması yapmış olmanız, başlı başına sizi rakiplerin önüne çıkaracak bir çalışma değildir.

SEO Uyumlu Web Sitesi Yapmak

Web sitesi SEO uyumu, yukarıda da bahsettiğimiz özellikler ve olmazsa olmaz kurallar sayesinde gerçekleştirilebilir. Ancak buradaki en önemli nokta, Web sitesi SEO uyumunun ancak profesyoneller tarafından gerçekleştirilebilecek olmasıdır. Web sitesinin her bir tasarımsal detayı, kodlarından linklerine profesyonel özellikleri ve de hedeflenen anahtar kelimeleri konunun uzmanı tarafından ele alındığında, harika bir tasarım ortaya çıkarılabilir.

Dolayısıyla SEO uyumlu web sitesi yapmak, bir uzman için kolay ancak konunun uzmanı olmayan biri için karmaşık ve adeta ulaşılamazdır. Haliyle nasıl yapılır sorusunun cevabı da bahsettiğimiz spesifik özellikleri uygulayacak profesyonel web tasarım uzmanlarıdır.

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır konusunda detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin

Author

adburbs