Web Sitesi PageRank

Web Sitesi PageRank

Web sitelerinin değerini, internet dünyasındaki varlığını ve de statüsünü belirleyen çeşitli kavramlar ve nitelik unsurlarından söz edilebilir. PageRank adı verilen değer de bu kavramlardan biridir. Nedir, ne değildir sorularına cevap vermek ve etkin bir şekilde kullanmak ise önemli…

Web sitesinin niteliğini etkileyen bir unsur olduğu için göz ardı edilmemesi gerekiyor. Bu yüzden web sitesi pagerank denildiğinde, öncelikle nedir sorusuna cevap vermek gerekiyor. Ardından konunun detaylarını öğrenip, bu kavramı web sitemiz için etkin bir şekilde kullanabilmemiz gerekir.

PageRank Nedir?

PageRank ya da Google PageRank olarak karşımıza çıkan kavram, kısaca PR olarak da ifade edilebiliyor. Basit bir tanımlama yapacak olursak, Google arama motorunun, web sitelerini derecelendirmek için kullandığı bir araç olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda her web sitesinin Google tarafından oluşturulmuş bir PageRank değeri vardır.

Önemli olan ise bu değerin yüksek seviyede olması… Aynı zamanda SEO için de önem taşıyan bu değerin yükselmesinde, web sitelerinin aldığı bağlantı sayısı önemli bir belirleyicidir. Bu açıdan backlink ile benzer işlevde bir kavram olduğunu söylemek mümkün. Her ikisi de öncelikle SEO için işlevseldir ve başarılı sonuçlar yaratarak web sitelerinin değerini artırır.

PageRank Değeri Kaç Olmalı?

Web sitesi pagerank değeri, merak edilen, uygun kullanma şekillerinin öğrenilmesi gereken önemli bir kavram. Google 2014 yılına kadar belli bir algoritma ile çalışıyor ve web siteleri sıralayabiliyordu. Ancak 2014 yılı itibariyle geliştirilen sıralama algoritması daha da basitleştirildi ve PageRank değeri etkin bir şekilde hayatımıza girdi.

Buna göre, 2014 tarihi itibariyle, 0 ile 10 arasında derecelendirilmiş PageRank değeri oluşturuldu. Bu durumda web sitesi PageRank değeri ne kadar yüksekse o kadar iyi olacaktır.  PR kaç olmalıdır sorusunun cevabı da ne kadar yüksek o kadar iyi diyebiliriz.

Web Sitesi PageRank

Web Sitesi PageRank Değerinde Etkili Faktörler Nelerdir?

Web sitesi pagerank değeri, belli etkenler çerçevesinde hesaplanır. Buna göre özellikle 3 faktörün etkinliği bariz olarak biliniyor. Bu yüzden de dikkat edilmesi gerekli olan konulardan söz ediyoruz.

  1. Web sitesine gelen bağlantı sayfalarının sayısı ve de kalitesi
  2. Her bir bağlantı sayfası üzerinden giden bağlantıların miktarı
  3. Her bir bağlantı sayfasının sırasının ne olduğu

Ön plana çıkan ve önemsenmesi gereken bu faktörler, PageRank değerinin tespit edilmesinde etkindir.  Eğer değerin yükseltilmesi hedefleniyorsa öncelikle dikkate alınması gereken kavramlar bunlar olacaktır.

PageRank Değeri Nasıl Artırılır?

Pagerank değeri, belli etkenler sayesinde artırılabiliyor. Her ne kadar günümüzde SEO konusunda etkinliği tartışılıyor olsa da, Google değerlendirmesinin yüksek olmasını isteyenler, Pagerank değerini yükseltmek için bu 3 konuya hassasiyet gösteriyor.

  1. İç bağlantılar: Web siteniz içerisinde sayfaları birbirine bağlamalısınız. Bu sayede sitenizin gücü artmış olacaktır.
  2. Dış bağlantılar: Tüm giden bağlantılar, Pagerank ile doğrudan etkilidir ve bu bağlantılar arasındaki yetki, değerin yükseltilmesini sağlar.
  3. Backlinkler: Backlink adı verilen linkler, bağlantılı olduğu sayfanın değerini artırırlar. Bu sebeple de backlink kullanımı, SEO için katkı sağlar. Her ne kadar SEO konusu ile ilgili farklı görüşler olsa da, bu konu da ayrıca ele alınması gerekenlerden biridir.

PageRank ve SEO Konusu

PageRank değerinin SEO ile olan ilişkisi, günümüzde tartışmalı bir konu. Ancak bu arada göz ardı edilmemelidir ki, PageRank değerinin yükseltilmesi ile ilgili her konu bugün aynı zamanda SEO konusudur. Yani bu durumda SEO için yapılan uygulamaların pek çoğu aynı zamanda PageRank için optimizasyon yapmaktır.

Böylece sitenin SEO niteliğine önemli bir katkı sağlanırken, PageRank değeri de konunun kapsamı içerisinde yer alır. Web sitesi PageRank değeri ve SEO konuları, tamamen iç içedir ve bu durumda ayrı ayrı ele alınmaları mümkün görünmüyor. Birlikte değerlendirilip, web sitesi için ortak bir strateji geliştirilmesi gerekir.

Web sitesi değeri artırmanın püf noktaları denildiğinde akla gelen PageRank, mutlaka profesyoneller tarafından değerlendirilmelidir. Yapılacak profesyonel uygulamalar ile web sitesi SEO çalışmaları başarı ile gerçekleştirilirken, PageRank değeri de yükseltilebilir.

Web Sitesi PageRank konusunda detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin

Author

adburbs