SEO

Web Sitesi SEO Çalışması

Web Sitesi SEO Çalışması

Web Sitesi SEO Çalışması

Web sitelerinin ve arama motorlarının gücünü anlatmak için rakamsal verileri kullanmak daha doğru olur. Bu sebeple de şu şaşırtıcı sonucu paylaşmalıyız; her gün arama motorlarında yaklaşık olarak 8 milyon sorgu yapılıyor. Bu da dünya nüfusu açısından düşünüldüğünde her gün kişi başı en az 1 arama demektir. Aynı zamanda her 1 saniyede 8 binin üzerinde bir arama hacminden söz ediyoruz. 

Web sitesi SEO çalışmasının önemini anlatan bu veriler, doğru bir SEO çalışması için gereklidir.  Üstelik bu şekilde, bu devasa pastadan büyük bir dilim almanın mümkün olduğunu da görebiliyoruz. Peki, nasıl? Web sitesi SEO çalışması nasıl yapılır, nasıl olmalıdır?

Sitenin Performansını Yükseltmek

Sitenizin genel olarak performansını yükseltmek istediğinizde ve etkin bir SEO çalışması gerçekleştirmek istediğinizde, planlı ve bilinçli hareket etmelisiniz. Google Page Speed ile başlayabilirsiniz ve sitenizin hızını değerlendirebilirsiniz. Bu değerin 80 ve üzerinde olması gerekir. Diğer taraftan genel bir performans artışı için sitenizi Google Search Console’a kaydetmeniz gerekir.

Hatta doğru bir web sitesi SEO çalışması için ilk yapılması gerekenlerden biridir bu. Bu önemli adımların ardından ise gerçek SEO çalışmalarına geçebilirsiniz.  SEO açısından oldukça önemli olan Backlink, ziyaretçi trafiği, sayfa içi ve sayfa dışı SEO çalışması gibi konulara eğilebilirsiniz.

Backlink Zenginleştirmesi Yapmak

Backlink çalışması, tam anlamı ile web sitenizin zenginleştirilmesi demektir. Bu konuyu ikiye ayırmak ise daha doğru bir çalışmayı mümkün kılıyor. Sayfa dışı backlink çalışması, web sitesinin bilinirliğini artırmak olarak tanımlanabilir. Bunun için e-mail tanıtımları, diğer sitelerde yayınlanan tanıtım yazıları, sosyal medyada yapılan çalışmalar ve maksimum kalitede içerik hazırlanması uygun olacaktır. 

Diğer taraftan Sayfa içi (On-site) çalışmalarda, meta etiketleri, başlıklar, görsel optimizasyonu ve URL yapısı gibi içsel düzenlemeler ön plana çıkar. SEO çalışmasının önemli bir parçası olan bu uygulamalar, tam anlamı ile olmazsa olmaz olarak nitelenebilir. Bu arada dikkat edilmesi gereken hacklink konusu da unutulmamalı. 

Hacklink, web site sahibinin bilgisi dışında kod içerisine yerleştirilmiş linklerdir ve Google tarafından hoş karşılanmaz. Bunun için iyi bir backlink analizi yapılması gerekir ve hatta bu anlamda profesyonel bir destek almak en iyisi olacaktır.

Web Sitesi SEO Çalışması

Ziyaretçi Trafiğini Artırmak

Web sitenizin SEO çalışmalarında, ziyaretçi trafiği temel unsurlardan biridir. Bunun için kullanabileceğiniz pek çok yöntem var. Örneğin; sosyal medyanın gücünden faydalanabilirsiniz, Google reklamlarını kullanabilirsiniz ve etkili bir anahtar kelime çalışması ile içerik girişi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu şekilde sitenizin daha fazla insana ulaşması mümkün olur ve doğal bir trafik ortaya çıkar. Bu web sitesi SEO çalışmaları devam ettiği sürece ziyaretçi grafiğinizin de sürekli yükseldiğini görebilirsiniz. Elbette ki, bu noktada uygulanması gereken her bir yöntem belli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmeli ve profesyonelce yapılmalı. Aksi takdirde onca emeğe karşın, istenen verim alınamayabilir.

Spesifik SEO Çalışması Yapmak

Spesifik SEO çalışması yapmamız gerekir. Çünkü her web sitesinin farklı özellikle vardır, farklı hedefleri vardır ve farklı çalışmaya ihtiyaç duyar. Eğer siz SEO çalışması adına, okuduğunuz öğrendiğiniz her uygulamayı yapmaya çalışırsanız, muhtemelen web sitenizin gerçek ihtiyaçlarına göre hareket etmemiş olacaksınız. Bu sebeple daha bilinçli bir şekilde, profesyoneller tarafından öncelikle bir analiz yapılması gerekir.

Buna uygun olarak da web sitesi SEO çalışmaları gerçekleştirilebilir. Böylece hızlı bir şekilde geri dönüş alabilir ve web sitenizin adım adım yükselişini görebilirsiniz. Aksi halde yaptığınız tüm çalışmalar etkisiz kalacak, belki de web sitenizi rakiplerinizin çok gerisinde bırakacaktır. Siteye özel bir analiz ve SEO çalışması, tam olarak bu sebeple önem taşıyor.

Beyaz Şapka – Siyah Şapka SEO Çalışmaları

Beyaz şapka ve siyah şapka, sembolik bir durumu ifade etmektedir. Beyaz şapka, etik kurallara uygun doğru bir SEO çalışmasını yansıtırken, siyah şapka etik olmayan uygulamalar demektir. Siyah şapka, insan faktörünü tamamen yok sayan ve sadece arama motorlarını etkilemeyi hedefleyen, etik olmayan işlemler bütünüdür. 

Bu duruma düşmemek ve web sitenizi riske atmamak için ise kesinlikle beyaz şapka uygulamalarını benimsemeniz gerekiyor. Profesyoneller ise bu anlamda size en kaliteli ve güvenilir hizmeti sunabilirler. Böylece gözünüz arkada kalmadan, web site SEO uygulamalarınızı olması gerektiği şekilde tesis ettirebilirsiniz.^

Author

adburbs