Yeniden Pazarlama Nedir?

Yeniden Pazarlama Nedir?

Yeniden pazarlama, geçmişte web sitenizi ya da söz konusu olan mobil uygulamanızı ziyaret etmiş, kullanmış olan kişilere yeniden ulaşmanızdır. Bunu belli şekillerde yapabilir, belli stratejiler yürüterek yeniden pazarlamayı gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla basit bir tanımlama yapacak olursak, yeniden pazarlamayı geçmişte web sitenizle tanışmış olan insanlara yeniden ulaşmanız şeklinde tanımlamamız yeterli olacaktır.

Yeniden pazarlamada, kişiler web sitelerine göz atarken, stratejik olarak reklamlarınız konumlandırılacak, böylece marka bilinirliğinizle sipariş alma ihtimaliniz de artacaktır. Üstelik bu uygulamanın pek çok avantajından da söz edilebilir.

Yeniden Pazarlamanın Faydaları

İster belli bir satışı hedefliyor olun, isterseniz de kayıt olma hedefinizi gerçekleştirin, her hâlükârda bu uygulamadan pek çok fayda sağlayabilirsiniz. Yeniden pazarlama kampanyaları da bu süreçte oldukça etkili olurken, genel olarak faydalarını şu şekilde listeleyebiliriz.

Doğru erişimle doğru zamanlı defleme sağlayabilir, odaklı reklamcılık yapabilirsiniz ve büyük ölçekli erişim gerçekleştirebilir 2 milyonun üzerinde rakibi geride bırakabilirsiniz. Etkili fiyatlandırma ile yüksek performans elde edebilir, reklam oluşturma kolaylığı ile zahmetsizce reklam yapabilir ve kampanya istatistiklerinden faydalanabilirsiniz. Tüm bunlar sayesinde geçmişte etkileşime girmiş olduğunuz kişilere yeniden ulaşabileceksiniz.

Google Ads Kullanılarak Yeniden Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

Google Ads, çeşitli yeniden pazarlama yöntemleri sunmaktadır ve bu sayede insanlara yeniden ulaşma şansı ortaya çıkmaktadır. Standart yeniden pazarlama, görüntülü reklam ağındaki web site ziyareti yapan ya da uygulamayı kullanan kişilere ulaşması sağlar. Dinamik yeniden pazarlama ise ürün ya da hizmet detayları ile reklamcılığı bir üst seviyeye taşımaktadır.

Yeniden pazarlama örnekleri arasında bulunan arama ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlamada, tam olarak geçmişte yapılan Google aramaları baz alınmaktadır. Video yeniden pazarlama, önemli bir yöntem olarak Youtube kanalı üzerinden videolar ile etkileşime girenleri hedef almaktadır. Son olarak müşteri listesiyle yeniden pazarlama, müşteri eşleştirme özelliğini kullanan önemli bir reklamcılık yöntemi olarak karşımıza çıkar.

Yeniden Pazarlama Örnekleri

Yeniden pazarlama örnekleri, Google Ads ile uygulanan çeşitli yöntemlerin hayata geçirilmesidir. Ayrıca yeniden pazarlama listeleri hazırlanarak da bu tür örneklere imza atılabilir ya da örneklerin incelenmesi daha pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Örneklere bakacak olursak ise ağırlıklı olarak standart yeniden pazarlama yönteminin kullanıldığını görüyoruz. Bunu takip eden Youtube ve benzeri video odaklı reklam çalışmaları da hem yaygın kullanıma sahiptir, hem de etkili sonuç vermektedir. Yeniden pazarlama kodu kullanılarak hazırlanan her bir reklam çalışması, kişilere yeniden ulaşmayı ve etkin bir etkileşime geçmesi sağlayacaktır.

Yeniden Pazarlama Nedir?

Yeniden Pazarlama Kampanyaları

Yeniden pazarlama stratejisi geliştirirken, ilk iş olarak yeniden pazarlama kampanyaları tasarlamak gerekir ve bunun için Google’dan yardım alırız. Bunun için kampanya türünü “görüntülü reklam ağı” olarak seçip, “harekete geçirin” ve “web sitenizde satın alma” hedefini seçerek tamamlayın.

Diğer kampanya ayrıntılarını da netleştirdikten sonra ise doğru bir hedefleme ile birlikte reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Eğer yeniden pazarlama kampanyalarında arama ağını hedefliyorsanız, kampanya türünü “arama ağı” olarak seçmeyi unutmamalısınız. Bu şekilde yönergeleri de takip ederek kolayca reklam oluşturulabilir ve hedeflere de ulaşılabilir.

Dinamik Yeniden Pazarlamanın Etkinliği

Dinamik yeniden pazarlama, Google tarafından yakın zamanda sunulan bir özellik olmakla birlikte, ürün listelemenin etkin kullanımını ifade eder. Buna göre kullanıcıların geçmişte ziyaret ettiği ürünler, listeleme yöntemi ile web sitesi ziyaretlerinde karşılarına çıkar.

Yani bir ürünü alışveriş sitesinde görüntülediniz ama almamaya karar verdiniz ve oradan ayrıldınız. Ancak sonra başka web sitesi ziyaretlerinde aynı ürünler liste şeklinde reklam alanlarında görüntülenmeye başladı. İşte bu sistem dinamik yeniden pazarlama olarak ifade edilmektedir.

Yeniden Pazarlama Stratejileri Geliştirmek

Yeniden pazarlama kampanyaları hazırlamak ve bu teknolojiden faydalanarak online reklamcılık gerçekleştirmek isteyenler, profesyonellik isteyen bir alanla karşı karşıya olduklarını bilmeliler. Bu yüzden de yeniden pazarlama stratejileri geliştirmek, kampanyalar oluşturmak ve bunların etkinliğini gözlemlemek için profesyonellerden yardım alınmalıdır. Bu sayede yüksek bir performans yakalanabilir ve verimliliğin de yüksek olduğu reklamlar oluşturulabilir.

Yeniden pazarlama alanında uzmanlaşmış reklamcılarla web uzmanları, bu süreci oldukça başarılı bir şekilde yönetebilir ve doğru hedeflemelerle doğru sonuçlar yakalayabilir. Eğer bu tür bir reklam çalışması ile iş, ürün ya da hizmetlerinizi sunmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden reklam stratejilerinizi oluşturmalısınız.

Google Ads Yeniden Pazarlama Kampanyaları konusunda detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs