SEO

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu, kısaca SEO dediğimiz kavramı ifade eder. Günümüzde web sitesi olan herkesin aşina olduğu bu konu, olmazsa olmaz bir işlevi yansıtıyor. Eğer sanal dünyada var olmak, web sitenizi bilinir kılıp, arama motorlarının nazarında iyi bir sıralamaya sahip olmak istiyorsanız, SEO bilmelisiniz.

Arama motoru optimizasyonuna dair çokça şey söyleniyor, çokça bilgi kulağımıza geliyor. Oysa çok karışıklığa mahal vermeden en net şekli ile bu konuyu bilmemiz ve web sitemize uygulamamız gerekiyor. Konuya genel bir çerçeveden bakacak olursak, arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır, nedir, ne değildir sorularına da cevap alabiliriz.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama motoru optimizasyonu kavramı, Search Engine Optimization tanımlamasından yani kısaca SEO’dan gelir. Bu da arama motorlarına entegre olmak, arama motorlarının bir parçası haline gelmek demektir. Arama motorları, özel algoritmalarıyla, arama yapan kişileri aradıkları ile buluştururlar. Burada hedef, yapılan aramaya en uygun cevapları sunmaktır. Bu yüzden de arama motorları, kapsamındaki web sitelerini en iyi şekilde tanımak ve tanımlamak ister.

Buna uygun olarak da bazı web siteleri üst sıralara alır ve bazılarını listelere bile sokmaz. Kısacası web sitenizi insanlara ulaştırmak istiyorsanız, öncelikle web sitenizi arama motorlarına istedikleri şekilde tanıtmanız gerekiyor. Doğru tanımlamalar, sizi listelerin ilk sıralarına taşıyıp, hedef kitlenize doğrudan ulaşma imkânına sahip olmanızı sağlar.

Arama Motoru Optimizasyonu Yapmak

Arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır sorusunun pek çok cevabı var. Çünkü bugün SEO dediğimiz kavram sayısız uygulama ile sağlanabiliyor. Bu işlemin püf noktaları ise önemli teknik detaylar ile ilişkili. Öncelikli olan bazıları ise adeta temel SEO uygulamaları kapsamında değerlendirilebilir. Örneğin, özgün ve nitelikli içerikler SEO için son derece önemlidir.

Diğer taraftan Site hızı, URL yapısı, İndeksleme ve meta açıklamaları gibi ayrıntılar önemlidir. Bunlar sayesinde arama motorlarının gözünde web sitenizi en iyi şekilde tanımlayabilirsiniz. Her bir uygulama ise web sitesinin yapısına ve hedeflerine uygun şekilde gerçekleştirilmelidir. Aksi halde yapılan SEO çalışmalarının hiç biri verimli olmaz, olumlu geri dönüş sağlamaz.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İç SEO Nasıl Yapılır?

İç SEO ya da site içi SEO uygulamaları denilen kavram, web sitenizin temelini oluşturan bazı unsurların doğru bir şekilde çalışıp çalışmadıklarını kontrol eder. İlk iş olarak, sitenin teknik analizi yapılmalıdır ve ardından performans ölçümü gerçekleştirilmelidir. Buna göre teknik destekler ile web sitesinin yapısı desteklenebilir.

Bu çalışma, web sitenizi düzenli olarak ziyaret eden Google botlarının herhangi bir kod hatası ile karşılaşmaması için yapılır. Böylece Google nezdinde sorunsuz bir seçenek olabilirsiniz. Ancak iyi yapılmamış bir iç SEO, Google botlarının ziyaretlerinde hatalar ile karşılaşması ve sizi belki de sıralamaya dahi sokmaması demektir.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO, çeşitli kaliteli ve güvenilir kaynakların web sitenizi desteklemesi durumudur. Bunu özellikle link paylaşımları sağlar. Google arama motorunun gözünde, bir web sitesinin farklı kaliteli ve güvenilir sitelerden link alıyor olması iyi bir imaj ortaya koyar. Bu durumda sizin de web siteniz Google tarafından kaliteli siteler arasında değerlendirilir ve arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alır.

Kısacası site dışı arama motoru optimizasyonu yapmak için iyi referanslarda link almanız gerekir. Bu basit fakat etkili bir uygulama olacaktır. Ayrıca backlink satın alma gibi işlemler, ne yazık ki hüsranla sonuçlanıyor. Bunu da hatırlatmış olalım. Web sitenizi riske atmayın ve bu tür amatör ve faydasız işlemlere girişmeyi.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır, Kimler Yapabilir?

Arama motoru optimizasyonu, pek çok teknik detayı olan spesifik bir konudur. Yani uzmanların bu alanda çalışma yapması sizi gerçek ve başarılı sonuçlara götürür. Ne yazık ki amatörce yapılan uygulamalar doğru sonuç vermiyor ve aksine web sitelerinin imajını tamamen olumsuz etkiliyor. Bunun yerine SEO konusunu tamamen profesyonel ellere emanet etmek, web sitenizin kısa sürede arama sonuçlarında üst sıralara taşınması anlamına gelir.

Yani ürün ya da hizmetlerinizi doğrudan hedef kitlenize ulaştırabilir, web site hedeflerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için uzun bir süreye ihtiyaç duymaz, kısa sürede net sonuçlar görmeye başlayabilirsiniz. Nihayetinde arama motoru optimizasyonu ile ilgili unutulmaması gereken sanal dünyada etkin bir varlık sağlamasıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz

Author

adburbs