Dış SEO Nedir

Dış SEO Nedir?

Arama motoru optimizasyonu, farklı aşamalardan oluşur. Yapılacak olan SEO çalışmalarını bu şekilde gruplandırmak ve sıralamak, daha verimli bir çalışma ortaya koymayı sağlar. Dış SEO adı verilen uygulamalar ise web sitesinin iç SEO çalışmalarının tamamlanmasının ardından gerçekleştirilir. Genel anlamda teknik olarak çalışmaları tamamlanmış, SEO düzenlemeleri gerçekleştirilmiş olan site, link çalışmaları ile desteklenir. 

Diğer internet sitelerinden link alınması olarak tanımlayabiliriz bu kavramı. Ancak elbette ki sadece bundan ibaret değil ve başarılı sonuçlar elde edilebilmesi için pek çok önemli ayrıntıya dikkat edilmesi gerekiyor. Ancak bu şekilde verimli sonuçlar alınabiliyor ve linklerde pozitif geri dönüş elde edilebiliyor. Web sitenizin sadece link almış olması yeterli değil.

Dış SEO Nasıl Yapılır?

Temelde web sitenizin farklı sitelerden alacağı backlinkler olarak tanımlanıyor bu kavram. Ancak backlinklerin asıl işlevi, web sitenizin arama motorlarının gözünde tavsiye edilen, beğenilen bir site olduğunu göstermektir. Bu durum da sizin marka değerinizi artırır ve sanal ortamda itibar getirir. 

Arama motorlarında bulunan backlinklerinizin niteliği, sayısı, çeşidi ve doğruluğu ise dış SEO çalışmasının niteliğini ortaya koyar. Kesinlikle backlink satın alma gibi faydasız ve hatta tehlikeli olabilen işlere girişilmemelidir. Aksi halde arama motorlarının gözünde değeriniz düşebilir ve bu durumda üst sıralara çıkmanız daha da zorlaşabilir. Kısacası bu riski göze almadan, güvenilir, nitelikli ve gerçek sitelerden backlink almalısınız. 

Bu doğal bir şekilde elde etmek ise her zaman en mükemmel sonuçları verir. Eğer iyi içeriklere sahipseniz, zaten işiniz çok da zor olmayacaktır. Kısacası dış SEO nasıl yapılır sorusunun, asıl ve tek cevabı, kaliteli backlink almaktır.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başka sitelerden backlink alırken, belli özelliklere ve durumlara dikkat edilmesi gerekiyor. Bu sayede başarılı sonuçlar elde edilebilir ve arama sonuçlarında üst sıralara çıkış oldukça hızlanabilir. Öncelikli olarak sitenin değeri ve geçmişte verdiği linkler önemli kriterlerdir. Buna göre sizin alacağınız backlink de daha etkili olur. Aynı zamanda bu sitenin geçmişte aldığı backlinkler de etkili bir kriterdir. 

Çünkü sitenin Google nezdindeki imajını bu tür ayrıntılar ortaya koyar. Diğer taraftan site içeriğini de önemsemek gerekiyor. Site içeriğinin kopya olmaması, özgün olmanın yanında ilgi çekici ve imla kurallarına uygun olması gerekir. Tüm bunlar iyi bir imaj ortaya koyacağı için backlink alma noktasında önem taşır. Backlink alacağınız sitenin, geçmişte arama motorlarından ceza almamış olması ve kullanım kolaylığına sahip olması da iyi bir sicili ortaya koyar. Yani tüm bu ayrıntılar dış SEO sürecinde karşınıza çıkacak önemli konulardır.

Bunların dışında ise metin üzerinden backlink alma durumu söz konusu olduğunda belli bir strateji izlemek gerekiyor. Bir adet anahtar kelime çalışma yapılan sayfaya, bir adet ana domaine ve bir tane de açık URL şeklinde konumlandırılması gerekiyor. Bu şekilde en verimli kombinasyonu yakalayabilirsiniz.

Dış SEO Nedir

Dış SEO’da Rekabet

Arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için rakiplerimiz ile mücadele etmek zorundayız. Sadece arama motoru ile olan ilişkimizi iyi tutmamız bunun için yeterli değil. Rakiplerimiz de bizim gibi bir mücadelenin içerisinde. 

Dolayısıyla rakiplerimizin backlink aldığı siteleri, dış SEO çalışmalarında öncelikli olarak ele almalıyız. Bunun ardından ise rakiplerimizin link almadığı sitelere odaklanmalıyız. Bu şekilde etkin bir çalışma yürütmemiz mümkün olur. Aksi halde rekabet gücümüz azalır ve her ne kadar iyi bir iç SEO yapsak da yetersiz kalabiliriz. Düzenli bir şekilde, belli günlerde yapılan link çalışmaları bu süreçte idealdir.

SEO’da Uzmanlık

SEO, uzmanlık isteyen bir alan. Dış SEO çalışmalarında bahsettiğimiz tüm ayrıntılara hâkim olmak, bunları web sitesinin karakterine ve hedeflerine uygun olarak uygulamak gerekiyor. Bunu da ancak bu alanda bilgi ve deneyim sahibi biri gerçekleştirebilir. Ne yazık ki bu anlamda amatör olarak yapılan çalışmalar son derece yetersiz kalıyor ve hedeflere ulaşılamaması motivasyonu düşürüyor. Hiç bu tür riskler almadan, doğrudan SEO danışmanlığı hizmetinden faydalanmak ise size kolaylık ve konfor sağlayacaktır. Böylece SEO çalışmalarınızı bir uzmana devredecek, siz ise büyük bir keyifle çalışmaların geri dönüşünü takip edebileceksiniz. Kısacası dış SEO çalışmaları da, bu uygulamaların genelinde olduğu gibi, tecrübe ve bilgi birikimi ile gerçekleştirilebilir.

Author

adburbs