SEO

SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

SEO, bir web sitesinin adeta omurgasını oluşturur ve yokluğu, web sitesini işlevsiz bırakabilir. Bu sebeple de günümüzde, herkes SEO kavramını konuşuyor. Nedir, nasıl yapılır, SEO ayarları nasıl olmalıdır? Tüm bunları kısaca anlatmak gerekirse, belli konu başlıkları karşımıza çıkar. Aynı zamanda SEO ile ilgili, yani arama motoru optimizasyonuyla ilgili, en çok merak edilenleri de böylece ortaya koymuş oluyoruz. O zaman en çok merak edilenlerden başlayalım ve SEO ayarları nasıl yapılır görelim…

Google Analytics Kullanımı

Google tarafından sunulan bir istatistik yazılım hizmeti olan Analytics, web sitenize dair önemli verilere hâkim olmanızı sağlar. Ücretsiz bir hizmet olmakla birlikte, sitenizdeki her sayfaya eklediğinizde, sayfa görüntüleme sayısı, ziyaretçi sayısı ve çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Tüm bu bilgiler SEO ayarlarını yapmanın temelini oluşturur ve size yol gösterici olacaktır. Buradaki en önemli nokta ise tüm sayfalarınızın Analytics tarafından değerlendiriliyor olmasıdır. Böylece, net, doğru ve dikkate alınabilir verilere ulaşmış olursunuz. Stratejilerinizi de buna göre şekillendirebilirsiniz.

Her Sayfada Başlık Olmalı

Başlıklar, sitenizde bulunan içeriklerin temelidir ve başlığı olmayan sayfaların arama motorlarında varlığından bile söz etmek pek mümkün değildir. Anahtar kelimelerden oluşan bir sayfa başlığı, sayfanın SEO değerini artırır. Başlığı hazırlarken dikkat edilmesi gerekenlerin başında ise başlığın uzunluğu akla gelir. 60 karakteri geçmeyecek uzunlukta başlıklar olması gerekirken, çok kısa bir başlık da istenilen verimi sağlamayacaktır. Bu sebeple SEO ayarları için önemli olan bu detaya dikkat etmek gerekiyor.

Meta Bilgileri

SEO ayarları nasıl yapılır sorusunda ön plana çıkan meta bilgileri, html kodları içerisine eklenmelidir. Bu sayede arama motorları, ziyaretçilerinize siteniz ile ilgili ön bilgi verme imkânına sahip olur. Burada kullanılan anahtar kelimeler, Google tarafından potansiyel ziyaretçilerinizin algılanıp sitenize yönlendirilmesini sağlar.

Meta bilgilerini girerken 160 karakter aşılmamalı ve her sayfanın html kodlarına ekleme yapılmalıdır. Ayrıca bu sayede her sayfanın Google tarafından daha doğru bir şekilde tanınması mümkün olacaktır. Böylesine profesyonel bir şekilde SEO ayarları yapılacaksa, mutlaka içerik tekrarından kaçınılmalıdır. Aksi halde tüm SEO ayarları boşa gidebilir.

SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

Özgün İçerik Hazırlama

Tüm SEO ayarlarını eksiksiz yaptınız diyelim ama özgün içerik paylaşmıyorsunuz, bu durumda emeklerinizin karşılığını alamazsınız. Çünkü Google algoritması gereği, kopyalanan içerikleri içerik tekrarı olarak değerlendirir. Yani siteniz içerik hırsızı olarak tanımlanır. Nihayetinde de paylaşımlarınız Google arama motoru sıralamalarında yer almaz ve web siteniz de hedef kitleye ulaşamaz.

Her web sitesinin bu tür amaçları varken, hedef kitleye ulaşamama durumu, tam anlamı ile bir web sitesi başarısızlığı ortaya koyar. Bunun önüne geçmek ise özgün içerik hazırlamak ile mümkün. Web sitenizde yer alacak benzersiz metinler, Google tarafından sitenizin itibar görmesi ve ilgili kişilere de tanıtılması anlamına gelir. Bu yüzden de SEO ayarlarında, özgün içeriklerin yeri ayrıdır.

Html Tag’larının Kullanımı

Html Tag’ları,

  • h1
  • h2
  • h3
  • h4
  • h5
  • h6

şeklinde kullanılır ve bu sayede web sitenizde bulunan konu başlıkları daha iyi görünür. Hem daha ideal boyutlar alır ve alt üst başlık sıralaması güzel görünür, hem de bu sayede içeriğe ulaşmak daha kolaydır. Güncel durumda konunun SEO açısından önemi de oldukça dikkat çekiyor. Google algoritmasının bu Tag’ların kullanımını önemsediği ifade ediliyor. Dolayısıyla da SEO ayarları yapma sürecinde kesinlikle konu başlıklarının da bu şekilde etiketlenmesi gerekmektedir.

Footer Linki Eklemek

Footer linkleri, genel manada web sitesinin ağlantı yollarını ifade eder ve Google için işleri kolaylaştırır. Her bir sayfanın alt kısmında bulunan bu bölüm, ana menünün en basit şekli ile sayfa sonunda yer alması anlamına gelir. Arama motorunun sitenize ulaşmasını kolaylaştıran bu bölüm, SEO açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır. Kısacası SEO ayarları yapmak bu tür basit ama önemli detaylar ile mümkün olur.

SEO uygulamalarının web sitelerinin değerini ortaya koyduğu ve amacına ulaşmasındaki temel unsur olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple de eğer yeterli bilgiye sahip değilsek, mutlaka konunun uzmanlarından yardım almalıyız. Böylece zaman kaybedilmez ve web sitesinden beklenen yüksek verim elde edilebilir. Bu sebeple de SEO ayarları nasıl yapılır sorusu, bir amatörlere göre, bir de profesyonellere göre farklılaşabiliyor.

SEO Çalışması hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Author

adburbs