Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

SEO ile ilgilenen herkesin bir dönem merak ederek “Backlink nedir?” ve “Backlink ne demek?” gibi sorular ile birlikte araştırdığı bir kavram olan Backlink, Türkçe olarak “arka bağlantı” anlamına gelmektedir. Peki bu ne anlama geliyor? Dilerseniz biraz detaylandırarak konuyu daha anlaşılır bir hale getirelim.

Birçok web sayfası ücretli ya da ücretsiz olarak paylaştığı yazılar içerisinde Backlink kullanmaktadır. Backlink paylaşımlarının verimli ve kalıcı olabilmesi için özgün ve yazı ile ilgili olması gerekmekte, ziyaretçilerde merak uyandırması beklenmektedir. Bir diğer yandan, internet hayatımıza girdiği ilk günden şimdiye dek Backlink kavramı oldukça fazla değişime uğramıştır. Google başta olmak üzere birçok arama motorunun arama sonuçları ile ilgili geliştirdiği yeni algoritmalar, Backlinklere yönelik ilgiyi zaman içerisinde büyük oranda arttırmış, Backlink vermek reklamcılık sektöründe hatırı sayılır bir yer edinmiştir.

Ayrıca Backlink kullanmak önceden yalnızca yazı ile mümkün olsa da gelişen yazılım teknolojileri ile birlikte görseller, videolar, yorumlar ve başka birçok farklı yöntemler ile Backlink vermek mümkün hale gelmiştir. 

Backlink Örnekleri

  • Text (Metin) Backlink: Yazıların içerisinde bulunan anahtar kelimeler ile oluşturulan Backlink türüdür.
  • Image (Görsel) Backlink: Görseller ile birlikte verilen Backlink türüdür.
  • Video Backlink: Video içeriklerin açıklama kısımlarında yer alan Backlinklere verilen addır.
  • Sidebar (Yan Çubuk) Backlink: Web sayfaların yan kısımlarında yer alan Backlinklerdir.
  • Profil Backlink: Forum sitelerinde profil bağlantıları ile birlikte verilen Backlink türüdür.
  • Yorum Backlink: Yapılan yorumlar ile birlikte gözüken Backlink türüdür.

Konu Backlink olduğu zaman merak edilen iki kavram daha karşımıza çıkmaktadır dofollow Backlink ve nofollow Backlink kavramlarını da şu şekilde açıklayabiliriz.

backlink nedir 2

Dofollow Backlink Nedir?

Verdiğiniz Backlinkin arama motorları tarafından takip edilebilir durumda olmasına onay vermeniz anlamına gelmektedir.

Nofollow Backlink Nedir?

Bu Backlink çeşidinde ise verdiğiniz Backlink arama motorları tarafından takip edilememektedir. Bu ziyaretlerde sorumluluk ziyaretçiye aittir.

Backlink bağlantıları eğer reklam amacı ile veriliyor ise bu iş birliğinin olumlu ve olumsuz yönlerini birlikte düşünmekte fayda vardır. Eğer verdiğiniz Backlinkler ziyaretçileriniz tarafından ilgisiz bulunuyor ve yazılarınızın kalitesini düşürdüğü gözlemleniyorsa bu durum sizin ziyaretçi kaybetmenize yol açabilir. Bu olumsuz durumun önüne geçebilmek için vereceğiniz Backlinkler ziyaretçi profilinize hitap eden, içerisinde bulunduğu yazılar ile uyumluluk gösteren ve en az kendi siteniz kadar güvenilir sitelere yönlendiren Backlinkler olmalıdır.

Backlink örnekleri de burada büyük önem taşımaktadır. Sitenizin yan tarafını tamamen kaplayan ve ziyaretçiyi geçiş yaptığı her sayfada rahatsız eden Sidebar (Yan Çubuk) Backlinkler eğer kapatılmaya imkân vermiyorsa, bir süre sonra olumsuz bir izlenim bırakabilmektedir. Ayrıca bu reklamların sizin yayın türünüz ile benzerlikler göstermesi de oldukça mühimdir. Bir diğer yandan ziyaretçilerinizi rahatsız edecek düzeyde fazla ve ilgisiz yorum Backlinkler almanız da web sitenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenlerle Backlink paylaşımları yaparken dikkatli olmanız ve dozu iyi bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir.

Kuşkusuz ki reklam gelirleri web sitelerinin ayakta kalması ve varlıklarını sürdürebilmesi için hayati önem taşımaktadır. Ancak web sitelerinin arama motorları onlara arama sonuçlarında yer verdiği sürece varlığını devam ettirebileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle tüm paylaşımlarımız ve reklam anlaşmalarımız kurallara uygun olmalı ve ziyaretçileri olumsuz yönde etkilememelidir. Backlink reklamları doğru bir şekilde kullanıldığında hem paylaşımların kalitesini arttırmakta ve hem de ziyaretçilere yeni fikirler sunarak sitenizin alanı içerisindeki popülaritesini arttırmaktadır. Bu nedenle Backlink örneklerini doğru bir şekilde uygulamak, her koşulda sizin ve web sitenizin yararına olacaktır.

Backlink hakkında detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs