SEO

Haber Sitelerine SEO Nasıl Yapılır?

Haber Sitelerine SEO Nasıl Yapılır?

Haber Sitelerine SEO Nasıl Yapılır?

Haber sitelerine seo nasıl yapılır konusu bildiğiniz üzere çok önemlidir. Web sitelerinin daha fazla internet kullanıcısına ulaşması ve doğal olarak daha fazla görüntülenmesini sağlayan aSEO çalışmaları, en çok tıklanan haber sitelerinde de kullanılmakta ve bu sayede haber siteleri kendi alanlarında daha başarılı olmaktadır. Haber siteleri üzerinde uygulanabilecek birden fazla haber siteleri SEO tekniği bulunmak ile birlikte bu teknikler normal bir web sitesine uygulanacak tekniklerden daha kompleks yapılara sahiptir. Ancak haber sitelerine yapılan SEO çalışmalarının, olumlu yönleri göz önünde bulundurulduğunda, sarf edilen çabanın boşa olmadığı görülecektir. Haber sitesi için SEO ne kazandırır sorusunun cevabı şüphesiz ki daha fazla tıklanma oranları, daha fazla ziyaretçi ve daha fazla kazanç olacaktır.

Haber Siteleri Tıklama Oranları

Her şeyden önce bir haber sitesi takipçileri ve takipçilerinden aldığı haber siteleri tıklanma oranlarının yüksekliği ile ayakta kalmaktadır. Bu nedenle, iyi bir haber sitesi her türlü internet kullanıcısına hitap edebilmeli, doğru ve güncel haberlere sürekli yer vermelidir. Haber siteleri sıralamasında üstlere çıkmak ve başarısını kanıtlamak isteyen haber sitelerinin yapması gereken ilk şey arama motorlarında “News” kaydını yapmaktır. Google ve Yandex başta olmak üzere birçok arama motoru haber aramalarında “News” kaydı yaptıran web sitelerinin sonuçlarını ilk sıralarda göstermekte, bu da söz konusu sitelerin görüntülenme sayılarını arttırmaktadır.

Tüm haber sitelerinin SEO çalışmalarında dikkat etmesi gereken ikinci önemli nokta, site içi SEO çalışmalarıdır. Site içi SEO çalışmaları internet kullanıcılarının belirli aramalar yaptıklarında dikkatlerini çekecek türden olmalı, haberler ile ilgili olmalı ancak fazlalık ya da gereksizce kullanımları ile göze batmamalıdır.

Bir diğer yandan haber sitesinin kendi kategorisini belirlemesi, hem kemik bir kullanıcı kitlesi oluşturmasını sağlayacak hem de çalışması gereken alanı daraltarak yoğunlaşmasını hızlandıracaktır. İlk olarak bir ulusal haber sitesi mi yoksa yerel haber sitesi mi olacağına karar vermesi gereken haber sitenin vereceği karar doğrultusunda uygulaması gereken yöntemler olacaktır. Eğer tüm ülke genelinde kaydedilen gelişmeleri okurlarına aktarmak isteyen bir ulusal haber sitesi olmak istiyorsanız, birçok ajans ile ortak ve eşgüdümlü olarak çalışmanız gerekecektir.

Aynı zamanda Spor, Magazin, Teknoloji, Ekonomi ve Sağlık gibi kategorileri sitenize ekleyerek, okurlarınızdan daha çok tıklanma oranları kazanmanız mümkün olacaktır. Yerel haber sitelerinde ise bir bölgeyi (Örneğin: Ege Bölgesi haberleri) bir ili (Kayseri haberleri) ya da bir ilçeyi (Silivri haberleri) hedef olarak belirleyen bir haber sitesi olarak yayın hayatınızı sürdürmeniz, daha yoğun ancak daha sınırlı bir alana hitap etmeniz beklenmektedir.

haber sitelerine seo nasil yapilir 2

Haber Siteleri SEO Çalışması

Ulusal habercilik daha yoğun SEO çalışmaları, daha fazla emek ve zaman gerektirirken büyüme olasılıkları sınırsızdır. Yerel habercilik ise sınırlı bir büyüme, orta halli bir haber siteleri SEO çalışması, yarı zamanlı bir emek ile daha garantili ancak daha kısıtlı bir seçim gibi görünmektedir. Burada önemli olan tamamen site sahibinin tercihleri olup birini iyi diğerini kötü şekilde nitelendirmek yanlış olacaktır.

Haber sitelerini yerel ve ulusal olarak ayırmak bir seçenek olabileceği gibi, ilgi alanlarına ve hitap ettikleri kitlelere göre ayırmak ve bu ayrıma göre yayın yapmak da sıklıkla tercih edilen bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin yalnızca Sağlık haberleri yayınlayan bir web sitesi hazırlayabilirsiniz. Spor haberleri, magazin haberleri, teknoloji haberleri, kamu haberleri gibi birçok hedef kitle odaklı haber sitesi seçeneği de bulunmaktadır.

Tüm haber siteleri için yapılan SEO çalışmalarının verimli olması alan adı seçimi ile de doğru orantılıdır. Arama motorları isminde “haber” olan siteleri ön plana çıkarmaktadır. Bu nedenle siz de haber sitenize uygun bir isim belirledikten sonra alan adınızda “haber” kelimesini kullanmalı, akılda kalıcı, şık bir domaine sahip olmalısınız. Aynı zamanda doğru ve kaliteli bir haber yazılımı kullanmak da SEO çalışmalarının verimini arttıracak, ziyaretçilerinizin web sitenizde daha rahat ve sorunsuz bir biçimde dolaşmasını sağlayacaktır.

Haber sitelerine SEO nasıl yapılır hakkında daha detaylı bilgi almak ve sorularınız için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs