Google Ads

Google Reklamları Nasıl Çalışır?

Google Reklamları Nasıl Çalışır?

Google Reklamları Nasıl Çalışır?

Dijital dünyanın tozlu sayfalarına karışmaktan mı korkuyorsunuz? Web siteniz için çok emek verdiniz, çok iyi ürün/hizmet sunuyor; ancak yine de hak ettiğiniz konuma gelemiyor musunuz? Bunun nedeni reklamcılık hizmetinin büyülü dünyasına adım atmamanız olabilir. Ürün ve hizmetlerinizi kullanıcı kitlesine en iyi şekilde ulaştırmanızı sağlayan Google reklam hizmeti ile hak ettiğiniz konuma ve kazanca kolayca ulaşabilirsiniz!

Google Ads Nedir? Neden Bu Kadar Popülerdir?

Google reklamları ya da Google Ads, sunduğunuz hizmet ya da ürünleri hedef kitlenize ulaştırmak için reklamlar yayınlamanızı sağlayan online bir reklam platformudur. Google’ın gelirinin %96’sını reklam hizmeti ile kazandığı gerçeğini göz önünde bulunduracak olursak; Google reklamları oldukça popüler reklam hizmetleridir. Popüler olmasında da işe yarayan ve bu hizmetten yararlananların istediği sonuçlara ulaşmasını sağlayan bir platform olması etkilidir. 

Hem yurt içi hem yurtdışı pazarında reklam verilmesine imkan sağlayan Google Reklamları, reklamlarınızın en üst sırada görünmesini sağlamaktadır. 

Google Reklamlar İle Tıklama Başına Ücret Ödersiniz!

Aslında Google reklam çalışma prensibi oldukça basittir. Temel olarak arama motorunca bir kullanıcı bir sorgu yaptığında Google arama sorgusuyla ilişkili olduğunu belirlediği anahtar  kelimelere göre sonuçları listeler. Burada anahtar kelime için birden fazla reklam varsa bu durumda otomatik olarak açık artırma sistemi tetiklenir. Bu kapsamda Google Ads üzerinde reklam verenler arama sorguları için değil seçtikleri anahtar kelimeler için teklif verirler. 

Söz konusu firma ya da kişiler reklam bütçesini belirleyerek anahtar kelime grupları oluştururlar. Böylelikle potansiyel kullanıcı ve müşterileri sitelerine çekerler. Aynı zamanda Google reklamları tıklama başına ödeme maliyeti üzerinden çalıştığından reklama tıklayan ziyaretçi başına ödeme yapmanız gerekecektir. Yani, Google reklamları işe yaradığı takdirde sizden ücret talep etmektedir.

Google Reklamları Nasıl Çalışır?

Google Reklamları Nasıl Verilir?

Google reklamları vermek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek reklamınızı kolayca yayınlayabilirsiniz:

 1. Öncelikle bir Google hesabı oluşturun.
 2. Anahtar kelimelerinizi seçin ve reklam için kampanya ayarlarınızı belirleyin.
 3. Reklamınızı destekleyecek nitelikte bir reklam metni oluşturun. 
 4. Reklam için istenen reklam uzantıları bilgilerinizi belirleyin. 
 5. Reklam için dönüşüm kodlarınızı yerleştirin.
 6. Ödeme ayarlarınızı oluşturarak reklamınızı yayınlayın. 

Google Reklamları Kaça Ayrılır?

Google reklamlarını sadece Google arama reklamları ile kısıtlamamak gerekir. Temel olarak Google reklamların iki kategoriye ayrıldığından bahsedebiliriz: 

 • Arama Reklamları

SERP yani arama motoru sonuçları sayfasında gösterilen reklam metinleri yer almaktadır. Bu reklamlar ile hedeflenen anahtar kelimeler çerçevesinde sayfaların en başında yer alabilir. Arama sırasında ihtiyacı olan kullanıcılara doğrudan hizmet verebilirsiniz.

 • Görüntülü ve Video Reklamlar

Bu kategoride Youtube ve internet uygulamaları gibi pek çok web sitesinde yayınlanan görüntülü reklamlar yer alır. Bu reklamlar videonun öncesinde, video izlenme sırasında ya da video tamamlandıktan sonra izleyicilere sunulur. Kitlenize daha verimli bir şekilde ulaşmak için demografik hedefleme sistemini kullanabilirsiniz.

Google Adwords Nasıl Çalışır?

Eğer Google ads nasıl çalışır diye merak ediyorsanız, Google reklamlarının çalışma prensiplerinde etkili olan 4 konu hakkında bilgi edinmeniz gerekir: 

 • Anahtar kelimeler
 • Reklam sıralaması
 • Yerleşimler
 • Kalite puanı

Eğer bu 4 konuda bilgi edinirseniz reklam planınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Google Ads, seçtiğiniz kelime ve kelime öbekleri ile aratılan kelimeler özdeşleşince reklamlarınızı aratan kişiye ulaştırır. Bu kapsamda anahtar kelime seçimini çok doğru bir şekilde yapmanız gerekecektir. Örneğin, spor ürünleri satan bir web siteniz varsa bu durumda spor ayakkabı, spor giyim gibi anahtar kelimeler seçtiğini farz edelim. Bu kelimeler çok sık aratıldığından başarılı bir reklam planı çizmiş olursunuz. Bu kapsamda reklam verirken anahtar kelimelerinizin spesifik olması, yatırımınızın olumlu yönde gelişmesini sağlayacaktır. 

Google Ads Rakip Sitelerin Reklamlarını Neye Göre Yayınlar?

Eğer Google ile reklam vermeyi düşünüyorsanız; en çok kafanızı kurcalayan konu aynı anahtar kelimeyle reklam veren diğer kişilerin varlığı olacaktır. Eğer pek çok kişi aynı anahtar kelimelerle Google reklam verme yoluna başvurmuşsa bu durumda Google reklam sıralaması yöntemini uygular. Google reklam sıralama sürecinde reklam verenler tarafından seçilen anahtar kelimelerde arana kelimeyle en alakalı olan kelimeyi seçer. Bu sıralamada reklamların sayfada hangi sırada gösterileceği ya da reklamınızın gösterilip gösterilmeyeceğini belirlemek için değer kullanılır. Burada kalite puanınız, teklif tutarınız ve uzantılar gibi reklam biçimlerinin etkisi kullanılarak hesaplama yapılır. Bu hesaplama yapılırken temelde üç faktör dikkate alınır:

Kalite Skorunuz

Arama sonuçlarında reklamınızın görünüp görünmeyeceği ve hangi sırada görüneceği kalite skorunuza göre şekillenecektir. Arana kelimeye olan yatkınlığınızı ve kullanıcının ne ölçüde işe yarayacağını belirlemek için kullanılan kalite skoru ne kadar yüksekse reklam o kadar yüksek görünecektir. 

Verilen En Yüksek Teklif 

Reklamınızın arama sonuçlarında hangi sırada görüleceğine en çok yön veren hususlardan diğeri verdiğiniz fiyat teklifidir. Google reklamları hizmetinden yararlanırken anahtar kelime için ödeyeceğiniz bir üst limit belirlersiniz. Google reklamları reklam sıralarken verdiğiniz teklifi göz önünde bulunduracaktır. 

Reklam Uzantıları

Google reklamlarında hangi sırada görüneceğiniz belirlenirken reklam uzantılarınız da dikkate alınır. Burada reklamınızla birlikte verdiğiniz telefon numarası, web sayfası bağlantısı, mağaza değerlendirmesi gibi ekstra bilgiler yer alır. 

Verdiğiniz teklif ve kalite skorunuz belirlenip birbiriyle çarpıldıktan sonra elde edilen değere göre reklam sıranız belirlenecektir. Eğer google reklam üst sıralara çıkma ihtiyacınız varsa bu iki faktörün değerini yüksek tutmanız gerekecektir. Rakiplerinize oranla elde edilen değerin yüksek olması onlardan daha üst sırada yer almanızı sağlayacaktır. 

Google Reklamlarında Üst Sıraya Çıkmak İçin Tavsiyeler

Google Ads çalışma sistemini kavradıktan sonra reklam ağından sağlayacağınız kazanç ciddi oranda artacaktır. Ancak bu çalışma sistemini kavramanız uzun zaman alabilir. Bu süreci kısaltmak ve reklam sürecini en iyi şekilde yönetmeniz için size tavsiyelerimiz var: 

 • Anahtar Kelimeleri Özenle Seçin

Öncelikle metin anahtar kelimelerinizi iyi belirleyin. Metnin anahtar kelimelerle tamamen ilişkili olmasını sağlayın. Eğer reklamınız ile yapılan arama alakalı olursa sitenize alacağınız trafik de o oranda yüksek olacaktır. 

Aynı zamanda Google Reklamları yapılan arama ile reklamınızın ilişkisini ölçerek yüksek oranda alakalı olan reklamlar için daha cazip bir reklam bütçesi sunmaktadır. Bu ödülden yararlanmak için reklamınızın sonuçlarla ilişkisi ve reklam kalitenizi arttırmaya özen gösterin. 

 • Kalite Puanı ve Reklam Metninizi İyileştirin 

Reklam metinlerinin reklam başarısı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Eğer reklam metinleriniz ilgi çekiciyse, reklamı özetliyorsa Google Ads kalite puanı dereceniz yükseltecektir. Kalite puanı reklam sıralamasını doğrudan etkilediğinden reklam metinlerinize özenmeniz, sadece anahtar kelimeleri araya serpiştirmekle yetinmemenizi öneririz.

 • Reklam Bütçenizi Günlük Takip Edin 

Bu özellikle rakip firma ve sitelerin önüne geçmede size fayda sağlayacaktır. Günlük bütçeniz doğrultusunda aldığınız tıklamalar ve elde edeceğiniz geri dönüşleri ölçün. Kalite puanınızı yükselttiğinizde reklam için ödeyeceğiniz maliyeti düşürerek büyçenizi en etkili şekilde belirlemenizi öneririz. Google sınırlı bütçe uyarısı verince bütçenizi aşamalı olarak arttırmanız, reklam için çok fazla maliyet ayırmadan sıralamanızı yükseltmenizi sağlar.

Bu önerilerimizi uygulayarak Google reklam sıralaması listesinde web sitenizi daha görünür kılabilirsiniz. Bütçenizi sarsmadan, kaliteli ve başarılı bir reklam planı ile hak ettiğiniz konuma kolayca erişebilirsiniz!

Google Reklamları hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs