SEO

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması: Nihai Rehber

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması : Nihai Rehber

SEO İçin Anahtar Kelime Araştırması : Nihai Rehber

Anahtar kelime araştırması SEO sürecinde ilk adım ve herhangi bir SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır. Web sitenizin içeriğini yazmadan önce, hangi arama terimlerini bulmak istediğinizi düşünmeniz gerekir ve bu, arama yaparken hangi kelimeleri kullandıklarını bulmak için insanların kafalarına girmek anlamına gelir. Daha sonra, bu kesin terimleri içeriğinizde kullanabilirsiniz, böylece bunlar için sıralamaya başlarsınız. Bu, anahtar kelime araştırmasıdır ve nihai rehberimiz, sizi birçok adımda yönlendirecektir.

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar kelime araştırma sürecini açıklamaya başlamadan önce, arkasındaki en önemli kavramlara bakalım.

Anahtar kelime araştırma, sıralamak istediğiniz geniş bir anahtar kelime listesi ile gelip yapmak için yaptığınız iş olarak tanımlanabilir.

Anahtar kelime stratejisi, bu anahtar kelime araştırması temelinde verdiğiniz kararlarla ilgilidir.

Anahtar sözcükler, birden çok kelime içeren anahtar kelimelerdir. tek kelime anahtar kelimesini her zaman kullanma eğilimindeyiz, ancak bunun yalnızca bir kelime olduğu anlamına gelmiyor. [WordPress SEO], [En iyi Google Analytics eklentisi] gibi bir anahtar kelimedir. Anahtar kelimeler genellikle birden çok kelimeden oluşur! Bu nedenle, bu kılavuzda, anahtar kelimeler hakkında konuşurken, genellikle tek bir kelime yerine bir cümle kastediyoruz.

Uzun kuyruk anahtar kelimeler daha belirgin ve daha az yaygındır, çünkü bunlar bir nişe daha fazla odaklanır. Uzun (ve daha spesifik) arama terimleri ne kadar uzunsa, terim için sıralama o kadar kolay olur. Daha belirgin (ve genellikle daha uzun) olan anahtar kelimeler genellikle uzun kuyruk anahtar kelimeler olarak adlandırılır.

Odak anahtarı ifadesi, sayfanızın bulunmasını en çok istediğiniz kelime veya kelime öbeğidir.

Arama amacı, bir araştırmacının gerçekte ne istediğini keşfetmektir. Bunlar sadece anahtar kelimeler değil aynı zamanda bir araştırmacının bilmek, yapmak veya satın almak istediklerinin altında yatan hedeflerdir..

seo icin anahtar kelime arastirmasi nihai rehber 2

Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemlidir?

Doğru anahtar kelime araştırması önemlidir, çünkü kitlenizin hangi arama terimlerini kullandığını netleştirir.

Bazen bir pazarlama departmanı ürünlerine belli bir isim vermeye karar verir. Ve bu akıllı bir pazarlama kararı olabilir. İnsanların ürününüzü hatırlamasını sağlamanın bir yolu olabilir. Örneğin, tatil evleri kiralamıyorsunuz, ancak [tatil evleri]. Ancak: çok az kişinin [tatil evi] için arama yaptığını unutmayın. Bu nedenle, metninizi bu terimler için optimize ederseniz, muhtemelen bu belirli terimler üzerinde iyi bir sıralama yapacaksınız. Ancak, bu şartlarla çok fazla trafik oluşturmayacaksınız ve potansiyel kitlenizin büyük bir bölümünü özleyeceksiniz.

Dolayısıyla, insanların kullanmadığı kelimeler için optimize etmenin bir anlamı olmadığını anlayacaksınız. İyi anahtar kelime araştırması, hedef kitlenizle aynı kelimeleri kullandığınızdan emin olmanızı sağlar ve bu, web sitenizi optimize etmek için çok daha fazla çaba harcar. Ek olarak, arama amacına bakarak müşterinizin hangi soruları olduğunu da öğrenirsiniz. Bu sorular kaliteli içerik şeklinde cevap almalıdır.

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

Bizim için anahtar kelime araştırması için dört adım var. İlk önce, misyonunuzu yazıyorsunuz. Ardından, bulunmasını istediğiniz tüm anahtar kelimelerin bir listesini yaparsınız. Sonra arama amacına bakarsınız ve sonunda, bu anahtar kelimelerin her biri için açılış sayfaları oluşturun. Bu nihai rehber, bu adımlar arasında sizi daha ayrıntılı olarak ele almaktadır.

Adım adım, tüm anahtar kelime araştırma sürecinde size rehberlik edeceğiz ve kendi anahtar kelime araştırmalarınızı kolayca başlatabilmeniz için size pratik ipuçları vereceğiz.

1. Adım: Amacınız Nedir?

Bir şeye başlamadan önce amacınızı düşünün. Şunlar gibi soruları düşünün: Web siteniz ne hakkında? Sizi özel yapan nedir? Kime ulaşmaya çalışıyorsunuz? ve web sitenizde neler vaat ediyorsunuz?

Birçok insan bu sorulara ilk başta etkili bir şekilde cevap veremez. Seni kalabalığın arasından ayıran şeyin ne olduğunu bulmak zorundasın. Dahası, ne tür bir hedef kitle hedeflemek istediğinizi bilmek zorundasınız. Bu yüzden zamanınızı ayırın ve görevinizi tam anlamıyla bir kağıda, bir bilgisayara veya iPad’e yazın – bir şey yapmazsınız. Bu soruları ayrıntılı olarak cevaplayabildiğinizde, anahtar kelime stratejinizde ilk ve en önemli adımı atmış olacaksınız.

2. Adım: Anahtar Kelimelerin Bir Listesini Yapın

Anahtar kelime araştırmasının ikinci adımı, anahtar kelimelerinizin bir listesini oluşturmaktır. Göreviniz göz önünde bulundurularak, potansiyel alıcılarınızın kafalarına girmeye çalışın. Bu insanlar ne arayacak? Şaşırtıcı hizmetinizi veya ürününüzü ararken ne tür arama terimleri kullanabilirler? Kendinize bu soruları sorun ve mümkün olduğunca çok cevap yazın.

Misyonunuz açıksa, niş ve benzersiz satış noktalarınız (işinizi diğerlerinden ayıran şeyler) hakkında oldukça net bir resme sahip olacaksınız. Bunlar bulunmasını istediğiniz terimlerdir.

Anahtar Kelimelerin Sitenize Uygun Olduğundan Emin Olun

Sitenizle eşleşen terimler için bulunmanız gerektiğini unutmayın. adburbs.com’un bale ayakkabıları için sıralanmasını sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yaparsak, insanlar sitemizi bulmak için hayal kırıklığına uğrarlar. Muhtemelen anında Google’a geri döneceklerdi. Bale ayakkabıları için sıralanırsak, çok yüksek bir sıçrama oranına sahip oluruz. Ve yüksek bir hemen çıkma oranı Google’a insanların arama terimlerini temel alarak aradıklarını bulamadıklarını söyler. Bu, kaçınılmaz olarak, sitemiz için bale ayakkabılarında daha düşük bir sıralamaya yol açacaktır – ve bu tamamen haklı olacaktır çünkü bale ve bunun için ayakkabı hakkında hiçbir şey bilmiyoruz.

Kullanabileceğiniz Araçlar

Olası arama terimlerinin bir listesini yapmak zordur. Birkaç yıl öncesine kadar, Google Analytics’i kontrol edebilir ve insanların web sitenizi bulmak için kullandıkları terimleri görebilirsiniz, ancak ne yazık ki artık bu mümkün değildir. Dolayısıyla, insanların web sitenize ulaşmak için arama motorlarında hangi terimleri kullandıkları hakkında hiçbir fikriniz olmaz. Neyse ki, hala anahtar kelime araştırma biraz daha kolaylaştıracak başka araçlar da var.

3. Adım: Arama Amacına Bakın

Bugünün SEO stratejileri, çoğunlukla insanların sahip olduğu soruları yanıtlamak için olmalıdır. Birisi bir arama motoruna bir arama sorgusu girdiğinde, bir şey arayışı içindeler. Her tür soruya özel bir cevap gerekir.

İçeriğinizi planlarken, kendinize daima bu soruları sorun. Dört tür amaç vardır:

  • Bilgilendirici Amaç: İnsanlar belirli bir konuda bilgi bulmaya çalışıyorlar.
  • Gezinme Amacı: İnsanlar terimi arama motoruna girerek belirli bir web sitesine erişmek istiyor.
  • Ticari Amaç: İnsanlar yakında bir şeyler satın almak ister ve satın almadan önce araştırma yaparlar.
  • İşlemsel Amaç: İnsanlar ticari niyet aramalarını yaptıktan sonra bir şey satın almak istiyorlar.

Hangi tür amaçların sizin için geçerli olduğunu öğrenin ve insanlara istediklerini vererek, bu arama hedefleriyle eşleşmeye çalışın.

Neden Uzun Kuyruk Anahtar Kelimelere Odaklanmalı hakkında yazımızı okumak için tıklayın.

seo icin anahtar kelime arastirmasi nihai rehber 3

4. Adım: Açılış Sayfalarını Oluşturun

Uzun vadeli bir anahtar kelime stratejisine doğru bir sonraki adım, harika açılış sayfaları oluşturmaktır. Geçmişte, bulmak istediğiniz anahtar kelimelerin her biri kendi açılış sayfasına sahipti. Ancak bugün, arama motorları o kadar akıllıdır ki, arama yapanlara sorularına en iyi yanıtı vermek için arama amacı kullanırlar. Bu soruları en iyi cevaplayan sayfa en üstte yer alacaktır. Arama motorları ayrıca anahtar kelimeler arasındaki ince farkları da anlarlar, böylece bir anahtar kelimenin tüm ince varyasyonları için açılış sayfaları oluşturmanız gerekmez. Bir sayfayı sadece birden fazla anahtar kelime, eşanlamlı ve ilgili anahtar kelime için optimize edebilirsiniz.

Genel Bakış Oluşturun

Sayfa yapınızı iyi yapılandırılmış bir şekilde oluşturmanızı tavsiye ederiz – Excel veya Google Belgeler / Sayfalar gibi bir elektronik tablo programını kullanmak bunu yapmanın harika bir yoludur. Bir tablo oluşturun, ardından anahtar kelimeler listenizi ekleyin. Bir tablo kullanmak sizi bir yapı kurmaya ve ilgili açılış sayfalarını yapmaya zorlar. Arama terimlerini ilk sütuna koyun ve sitenizin yapısının farklı düzeyleri için sütunlar ekleyin.

Açılış Sayfaları Oluşturun

Ardından, arama terimleriniz için bir açılış sayfası oluşturmanız gerekir, ancak tüm bu sayfaları hemen oluşturmanız gerekmez – bu uzun vadeli bir şey olabilir. Arama teriminiz ne kadar belirgin olursa, sitenizin yapısı o kadar fazla olur ve terimin açılış sayfasına aittir. En önemli anahtar kelimeler, temel taş içerik makalelerinize yol açacaktır. Bunlar kesinlikle sıralamak istediğiniz anahtar kelimelerdir. Bunu yapmak için, şu anda okuduğunuz nihai rehber gibi, o anahtar kelimeyle ilgili mümkün olan en iyi içeriği (yetkili ve her şeyi kapsayan) oluşturursunuz. Tüm destekleyici makaleleriniz bu köşe taşının içeriğine bağlanır.

Anahtar kelime araştırmanızı SEO için yaptıktan sonra, insanların kullandığı terimler ve sitenizdeki sayfaların bulunmasını istediğiniz terimleri açık bir şekilde gözden geçirmelisiniz. Bu genel bakış, web siteniz için içerik yazarken size rehberlik etmelidir.

Uzun Vadeli Anahtar Kelime Stratejisi

Hiçbir web sitesi trafiği için tek bir anahtar kelimeye veya bir anahtar kelimeye güvenmemelidir. Misyonunuzu bir başlangıç noktası olarak kullanmalı, ardından uygun anahtar kelime araştırması ve adım adım ilerlemenizi sağlamalıdır: anahtar kelime stratejisi. Nihai rehberimizin bu bölümü, uzun vadeli bir anahtar kelime stratejisine sahip olmanın neden önemli olduğunu açıklıyor.

Kaç Anahtar Kelime Olmalı?

Size gereken anahtar kelimelerin sayısını söyleyemeyiz, ancak düşündüğünüz kadar çok bunlara ihtiyacınız olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, 1000’den fazla anahtar kelime muhtemelen çok fazla!

Oldukça küçük bir işletme olsanız bile, muhtemelen birkaç yüz anahtar kelimeyle bitirirsiniz. Ancak bunların tümü için hemen sayfa oluşturmanıza gerek yoktur. WordPress gibi bir İçerik Yönetim Sistemine (CMS) sahip olmanın en iyi yanı, içeriği birer birer ekleyebilmenizdir. Şu anda hangi anahtar kelimeleri sıralamak istediğinizi ve hangilerinin hemen önemli olmadığını düşünün. Önceliklerini anlayın ve içeriğinizin oluşturulmasını planlayın.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelime Stratejisinin Önemi

Uzun kuyruk anahtar kelimelere odaklanmak, uzun vadeli anahtar kelime araştırma stratejisinin önemli bir parçası olmalıdır. Uzun kuyruk anahtar kelimeler, genellikle ‘ana’ anahtar kelimeler olarak adlandırılan daha genel anahtar kelimelerden daha belirgin (ve genellikle daha uzun) olan anahtar kelimeler veya anahtar ifadelerdir. Uzun kuyruk anahtar kelimeler daha az arama trafiği elde eder, ancak genellikle belirli bir ürüne veya konuya odaklandıkları için daha yüksek bir dönüşüm değerine sahip olurlar.

seo icin anahtar kelime arastirmasi nihai rehber 4

Rakipleriniz Ne Yapıyor?

Rekabete daima dikkat edin. Belirli ve birden çok kelimeden oluşan uzun kuyruk anahtar kelimelerden sonra mı yoksa baş terimlerinden sonra mı gideceğiniz, büyük ölçüde rekabetinize bağlıdır. Niş’inizdeki rekabet yüksekse, rekabet koşullarında başa çıkmakta zorlanacaksınız. Çok az rekabetiniz varsa, baş terimler için bile sıralama yapabileceksiniz. Peki rekabetinizi nasıl belirlersiniz? Ne aramalısınız? Rekabetinizle nasıl karşılaştırdığınızı doğru bir şekilde değerlendirmek için atmanız gereken iki adım vardır:

  1. Google ve rekabetinizi analiz edin
  2. Deneyin, değerlendirin ve tekrar deneyin.

1. Google ve Rakiplerinizi Analiz Edin

Anahtar kelime araştırmanızdan çıkan anahtar kelimeleri Google. En çok ‘ana’ teriminizle başlayın. En genel olanı. Arama motoru sonuç sayfasına (SERP) bakın. Bunlar, içeriğinizi böyle bir anahtar kelime için optimize ettiğinizde, rekabet edeceğiniz web siteleridir. Bu sonuç sayfasındaki web siteleriyle rekabet edip edemeyeceğinizi kontrol etmek için aşağıdakileri analiz edin:

  • Web siteleri profesyonel web siteleri mi yoksa şirket web siteleri mi? Kendinize bu şirketlere “eşit” olup olmadığınızı sorun. Web siteniz bu siteler arasında mı? Şirketiniz aynı büyüklükte mi ve nişinizde o kadar fazla etkiye sahip mi?
  • SERP tanınmış markalar gösteriyor mu? Güçlü marka adlarına sahip sitelerle rekabet ederken sıralama yapmak daha zordur. Markalar TV veya radyo reklamlarından biliniyorsa, sıralama şansınız daha da azalacak.
  • Bu web sitelerinin içeriğinden ne haber? İçerik iyi yazılmış ve iyi optimize edilmiş mi? Sitelerdeki makaleler ne kadar sürecek? Rakibinizin içeriği zayıfsa, onları geçme şansınız artar!
  • Google’da hiç reklam var mı? ve Google Ads’te tıklama başına ödeme ne kadar? Tıklama başına ödeme oranı yüksek olan arama terimlerinin organik sonuçlarda sıralanması genellikle zordur.

Rekabeti Nasıl Karşılaştırırsınız?

Her şey tek bir soruya yol açıyor: web sitem SERP’lerdeki web siteleriyle karşılaştırıldığında nasıl duruyor? Eşit boyutta ve pazarlama bütçelisiniz: devam edin ve bu ana terimlere odaklanın. Değilse: Daha uzun kuyruklu bir anahtar kelimeyi deneyin.

Bir sonraki adım, aynı analizi biraz daha uzun kuyruklu bir anahtar kelimeyle yapmaktır. Daha uzun ve daha belirgin arama terimleri daha az trafik oluşturur, ancak bu terimlere göre sıralama çok daha kolay olacaktır. Uzun kuyruk anahtar kelimelerinin bir demetine odaklanmak çok fazla trafik çekebilir. Bu uzun kuyruk anahtar kelimeler için sıralama yapmayı başardığınızda, daha fazla kafa terimi hedeflemek biraz daha kolay hale gelecektir.

2. Deneyin, Değerlendirin ve Tekrar Deneyin

Belirli bir terimde sıralanma şansınızı kapsamlı bir şekilde analiz ettikten sonra, bir sonraki adım harika bir makale yazmak ve buna göre optimize etmektir. Ve yayınlanmaya başla. Biraz bekle. Sıralamana bak. Makalen açılır mı? Google’ın SERP’lerinin ilk sayfasına mı geldi? Veya 2. veya 3. sayfada gizlendi mi? SERP’lerdeki makalelerinizi değerlendirdiğinizden emin olun. Google, makalelerinizi optimize ettiğiniz şartları. SEO’nuzun karşılığını alıp almadığınızı kontrol edin!

İlk sayfada yer alamıyorsanız, daha uzun kuyruklu bir anahtar kelimeye odaklanan başka bir makale yazmaya çalışın. Biraz daha spesifik, daha fazla niş yapın. Ve nasıl gittiğini görün. Tekrar değerlendir. SERP’lerin ilk sayfasına ulaşana kadar bu işleme devam edin!

Özel Anahtar Kelime Araştırma Stratejileri

İdeal bir dünyada, anahtar kelime araştırmanızı yapar, güzel bir tablo hazırlar ve her biri için açılış sayfaları oluşturabilirsiniz. Site yapınız kusursuz olacak ve her gün blogunuzu yazıp sitenizi Google’da daha yüksek ve daha üst sıralara getirerek yazacaksınız. Ne yazık ki, gerçek dünyada yaşıyoruz.

Elbette, anahtar kelime araştırmanız her zaman bu kadar kapsamlı olmayacak. Bazı yazılar veya makaleler harika bir stratejinin parçası olarak yazılmamıştır, ancak konu haberlerde olduğu için veya yazmanız için size ilham veren bir şey olduğu için. Bu işler böyle yürüyor. Ancak bunun bir problem olması gerekmez.

Stratejinize tam olarak uymayan bir şey yazıyorsanız, bu içeriğin sıralamasını yapmaya çalışmamanız gerektiği anlamına gelmez. Anahtar kelime stratejiniz listesindeki terimlerle ilgili bir şeyi sıralamak için yine de kullanabilirsiniz. Sıralama yapmak istediğiniz anahtar kelimeyi seçmek için Google Trends gibi araçları kullanın. En azından makalenizi veya blogunuzu stratejinize nasıl uygun hale getireceğinizi düşünmek için biraz zaman ayırın. Ne de olsa, değerli içerikler yazıyorsanız, onu sıraya sokabilirsiniz!

Eş Anlamlılar ve Alakalı Anahtar Kelimeler

Eş anlamlılar, odak anahtar kelimenizin doğrudan yerine geçen kelimelerdir; ilgili anahtar kelimeler, doğrudan yerine geçmeyen kelimeler ve kavramlardır ancak odak anahtar kelimenizin anlayışını derinleştiren ve genişleten terimler ve deyimlerdir. Metninizdeki eş anlamlıları ve ilgili anahtar kelimeleri kullanarak, makalenizdeki odaklama anahtarınızın tam bir resmini boyayabilirsiniz. Unutmayın, focus anahtar kelimenizi bir kereden fazla kullanmayın.

Tekil veya Çoğul Odak Anahtar Kelime?

Tekil mi yoksa çoğul anahtar kelimeyi mi hedeflemelisiniz? Bu sorguya bağlı. Google, sorgunuzun arama amacı hakkında daha fazla şey öğrendiğinden, aradığınızı daha iyi tahmin edebilir. Örneğin, kitap ararsanız, kitap aradığınızdan farklı bir sonuç alırsınız. Görünüşe göre Google, ilk durumda bir tanım veya belirli hikayeler aradığınızı, ikinci durumda da satın alacağınız kitapları aradığınızı düşünüyor. Bu nedenle, sayfanızda ne sunduğunuzu ve Google’ın bu sorguda verdiği sorguya ve sonuçlara uyduğundan emin olun.

SEO için Anahtar Kelime Araştırması Üzerine Sonuç

Anahtar kelime araştırma herhangi bir sürdürülebilir SEO stratejisinin başlangıcı olmalıdır. Sonuç, bulunmasını istediğiniz uzun bir anahtar kelime listesi olacaktır. Ancak en zor kısım hala önümüzde: tüm bu içeriği yazmak. Bulmak istediğiniz her anahtar kelimeye makale ve blog yazısı yazmalısınız. Bu oldukça zor!

SEO ile ilgili destek almak için lütfen bizimle iletişime geçin

Author

adburbs