Google Alışveriş Reklamları

Google Alışveriş Reklamları

Teknoloji her geçen gün hayatımıza daha da dahil olmaya başladı. Hal böyle olunca birbirine rakip yüzlerce web sitesi Google sıralamalarında yükselmek ve ürünleri tüketicilere ulaştırmanın yollarını aramaya başladı. Web siteniz, ziyaret eden müşteri sayısını arttırmak, online alışveriş mağazanızdaki ürünlerin tanıtımını mı yapmak istiyorsunuz? Ürünlerinizin satın alınma şansını arttırarak daha çok ziyaretçiye ulaşmanızı sağlayan Google alışveriş reklam verme ile web sitenizi hak ettiği yere taşıyabilirsiniz!

Google Alışveriş Reklamı Nedir?

Google alışveriş reklamlarını genel olarak web sitenizdeki ürün çeşitlerinin tanıtıldığı bir vitrin alışverişi reklamı olarak tanımlayabiliriz. Bu alışveriş vitrin reklamı üzerinde bir ya da birkaç ürünü tanıtmanız mümkündür. Örneğin, elbise satın almak için bir kullanıcı Google üzerinde arama yaptığında karşısına pek çok reklam çıkmaktadır. Bu reklamlar arasında sponsorlu olarak gösterilen sonuçlar, online alışveriş sitelerinin Google alışveriş reklamları üzerinden verdikleri reklamlardır. Bu çerçevede Google alışveriş reklamı nedir sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz. 

Peki, Google alışveriş reklamlarıyla sponsorlu olarak gösterilen sonuçların diğer reklamlardan farkı nedir? 

Bildiğiniz üzere, hem e-ticaret siteleri hem de diğer web siteler rakiplerinin önüne geçmek istemektedir. Eğer bir web siteniz varsa, bu siteye gelen trafiği ve görünürlüğü arttırmak istiyorsanız reklamlar size bu istediğiniz imkanı sunmaktadır. Sponsorlu reklam, tüketicilerin hemen dikkatini çekmektedir. Böylelikle, potansiyel müşterileriniz ilk sıralarda web sitenizi tercih ederek diğer siteleri ziyaret etmeden siteniz üzerinden alışveriş yapmaktadır. 

Google Alışveriş Reklamı Nasıl İşler?

Google alışveriş reklamları sunduğunuz ürün, kampanya bilgileri gibi bilgileri kullanıcılara ulaştırmaktadır. Bunun için reklamınızın Google tarafından onaylanması gerekmektedir. Onay işleminin ardından Google reklamları ile yayınlanmaktadır. Reklamlar, Merchant Center sistemine yüklediğiniz ürünler analiz edilerek reklamlar oluşturulmaktadır. Google, diğer reklamların aksine reklam türü için Merchant Center’daki verileri dikkate almaktadır. Anahtar kelimeleri dikkate almadığından, Merchant Center verilerini reklamlar için kullanarak online mağazada satılan ürünlerle ilgili ayrıntılı bilgileri sunmaktadır. Bu reklamlar diğer reklamların aksine kullanıcılarına fiyat, ürün fotoğrafı, başlık, üründeki indirim tutarı, mağaza adı gibi bilgileri sunmaktadır. Böylelikle potansiyel müşterilerinize daha arama sonuçlarında çok daha kapsamlı bir bilgi vermektedir.  

Google Alışveriş Reklamları

Google Alışveriş Reklamları Nasıl Verilir?

Google reklamları Google Ads API ve Google Ads üzerinden oluşturulmaktadır. Aşağıda sizinle paylaştığımız adımları izleyerek reklamınızı kolaylıkla verebilirsiniz:

 1. Öncelikle bir Google Adwords hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için e-posta adresinize, reklamını yapacağınız web sitesinin adresine ihtiyacınız vardır. Bu iki bilgiyle kolaylıkla Adwords’e kaydolabilirsiniz.
 2. Google Adwords’un yanı sıra aynı zamanda Google Merchant Center hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için de Merchant Center’a e-posta adresiniz, işletme bilgileriniz, ödeme seçenekleri gibi bilgileri doldurmanız gerekmektedir. 
 3. Bu iki hesaba sahip olduktan sonra Adwords ve Merchant hesabınızı birbirine bağlamanız gerekecektir. 
 4. Bağlantı kurmanızın ardından reklamlarınızın arama sonuçlarında yayınlanması için Google alışveriş politikalarına uymanız gerekecektir. Bunun için hem Adwords hem de Merchant Center hesaplarının koşullarını okuyabilirsiniz. Örneğin, güncellik çok önemlidir. Eğer Google alışveriş reklam verme hizmetinden yararlanıyorsanız ürünlerinizin güncel durumlarını maksimum 30 güne bir Merchant Center üzerinden Google’a göndermelisiniz. 
 5. Bu şartlara uyduğunuz takdirde kampanya oluşturarak Merchant Center’a ekleyin. Reklam grubunuzu adlandırın ve reklam türünü seçin. Ürünlerinizi gruplara ayırırken gruplara ayırabilirsiniz. 
 6. Ayırdığınız grupların gösterilebilmesi için reklam grubunuzla ilgi düzeyi yüksek 6-10 adet ürünüm seçmeniz gerekecektir. Bu seçim konusunda özenli davranmanız sitenize ulaşan ziyaretçi sayısına doğrudan etki edecektir. 
 7. Ürün gruplarını seçtikten sonra reklamda kullanacağınız açıklama, görsel, URL, başlık gibi bilgileri girin ve onaya gönderin. 
 8. Reklamınız onay aldığı takdirde kullanıcılar arama sonuçlarında ürün reklamınızı görmeye başlayacaktır. 

Google Shopping Ads Avantajları

Google reklamlarının bu kadar popüler olmasının ve tercih edilmesinin başlıca nedeni kullanıcılarına sunduğu avantajlardır. Bu avantajları şu şekilde ele alabiliriz: 

 1. F/P ile Bütçenize Uygun Çözümler Sunar

Pek çok arama ağı reklamı oldukça pahalıdır. Google alışveriş reklamları ise bu arama ağlarının aksine oldukça ucuzdur. Ekonomik olmasının yanı sıra dönüşüm oranı da diğer arama ağlarına kıyasla daha başarılıdır. Neredeyse ¼’ü oranında ekonomik bütçe çözümleri ile reklamınızı başarılı bir şekilde yapmak istiyorsanız Google reklam sizin için makul bir tercih olacaktır!

 1. Sitenize Yüksek Tıklama Almanız Sağlanır

Kullanıcı verilerine dayanarak görsel, fiyat ve mağaza bilgisi sunan reklamların diğer reklamlara kıyasla çok daha fazla tıklama aldıklarını söyleyebiliriz. Bunun başlıca nedeni, kullanıcının reklama tıklamak için yeterli veriye ulaşmasıdır. Yani, o reklamı tıklanmaya değer bir reklam olarak görmesidir. Aksi takdirde, yetersiz bilgi ve görsele yer vermeyen reklamlar kullanıcıda güvensizlik ve tereddüt yaratmaktadır. Aynı zamanda kullanıcı fiyat, ürün görseli bakımından tatmin olarak reklama tıkladığından ürünü satın alma olasılığı da çok daha yüksek olmaktadır. Bu bakımdan hem web sitenize giriş yapılması hem de ürünün satın alınması bakımından kar elde etmeniz sağlanır. 

 1. Fiyat Karşılaştırma İmkanı Sunar

Reklamınızda fiyat avantajı yaratarak diğer reklamların arasında kolayca ön plana çıkmanızı sağlar. 5 lira bile indirim yapılması kullanıcıların ürününüzü tercih etme şansını ciddi anlamda arttıracaktır. Bu indirim ve kampanyaları tüketicilere yansıtılması kullanıcıların indirim bitmeden daha ekonomik fiyatlarla ürünü satın alması için sitenizi tercih etmelerini sağlayacaktır. 

 1. Trend Ürünleri Keşfedersiniz 

Sitenizdeki tüm ürünler için reklam yapmanıza gerek kalmadan başarılı bir reklam projesi yürütmeye ne dersiniz? Google Ads, bu konuda sizlere büyük bir fırsat sunmakta ve reklam stratejinizi kolaylıkla belirlemenizi sağlamaktadır. Bu sistemde sitenize gelen yeni ürün reklamları otomatik olarak listelenmektedir. Böylelikle alışveriş reklamlarından sitenizin görünmesini sağlanacaktır.

 1. Otomatik Güncelleme İmkanı Sağlar

Otomatik güncelleme Google Shopping Türkiye platformunun size büyük kolaylık sağladığı avantajlardan birisidir. Örneğin, eğer web sitenizde satışa sunduğunuz ürün ya da hizmetin fiyatı, görseli ya da ürün ismi değişirse Google Ads bunu otomatik olarak algılayarak reklamı güncelliyor. Böylelikle her bir değişiklik için sizin tekrar sisteme giriş yaparak zaman harcamanızın önüne geçiliyor.   

 1. Görselin Gücünden Faydalanın!

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Google Ads’in en belirgin ve en çok ön plana çıkan özelliği aranan ürünün görselle desteklenerek sunulması! Böyle olunca sitenize ciddi anlamda kullanıcı çekebilirsiniz. Çağımızda sözden önce gelen şey görselliktir. Görsel olmadan sadece yazıyla yayınlanan reklamlar rakip sitelerin gölgesinde kalmanıza neden olur. Eğer rakip sitelerin ardında kalmak istemiyorsanız Google Ads ile başarılı reklam stratejilerine başvurmalısınız.  

Akıllı Alışveriş İle Ön Plana Çıkın!

Eğer reklam stratejiniz standart alışveriş reklamlarına dayanıyorsa çok büyük fırsatlar kaçırdığınızı bilmenizde fayda var! Akıllı alışveriş stratejisi ile Google reklam verme size pek çok fırsatı otomatik olarak sunmaktadır. Bunun başlıca nedeni Google yapay zekasının arama yapan kullanıcıların davranışlarını analiz ederek sizin için doğru olan şeyleri yapmasıdır. Dolayısıyla Google ile reklam stratejinizin ters gitme olasılığı yok denecek kadar azdır. Eğer profesyonel bir reklamcı değilseniz akıllı alışveriş kampanyalarına devam etmeniz sizin lehinize olacaktır. 

Google Alışveriş Reklamları hakkında detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.

Author

adburbs